Новости

Коронавирусот му ги одзеде родителите: Четиригодишно момче остана без мајка и татко за само неколку месеци!

Малиот Гонзалез остана без родителите откако се разболеа од Ковид-19

Од коронавирусот секојдневно животот го губат милиони луѓе во светот.

 

foto https://varazdinski.net.hr/

 

Од месец март па се до сега, засшташувачки се бројките на заболени и починаtи од вирусот Ковид-19.

Една трагична приказна покрај многуте останати, доаѓа од САД. Имено момчето Раиден Гонзалес ги загуби двајцата родители поради кобниот вирус.

 

 

Малиот Гонзалез, живееше со неговиот татко (33) и мајка  (29) во Тексас, САД, откако ги погоди вирусот корона, тие трагично заг инаа како резултат на вирусот, а детето остана без двајцата родители.

 

 

ПРВО СЕ ЗАРАЗИЛ ТАТКОТО

Таткото на момчето се заразил на работа. Прво, еден од неговите колеги бил позитивен на тестот, а кога почувствувал симптоми, и тој веднаш се тестирал и се покажало дека е позитивен.

Adan and Mariah Gonzalez hold their son Raiden Gonzalez.

Но вирусот беше кобен за него. Тој беше во исклучително лоша состојба, тој беше примен во болница во јуни, каде набрзо потоа почи наl.

 

Тој се бореше со короната околу четири недели, а лекарите тогаш истакнале дека ја има најлошата форма на вирусот.

Мајката на момчето, Марија, организирала комеморација за нејзиниот сопруг. Наскоро потоа, таа ги почувствува симптомите. И таа почiна ненадејно, неколку месеци подоцна, во октомври.

Момчето остана сираче, а започна и глобална хуманитарна акција за помош на ова дете.

 

Наскоро малиот Гонзалез ќе наполни пет години, а по смрт та на неговите родители, сега живее со неговата баба.

Фото: nbcnews.com

„Му недостасува мајка му тој беше галениче на мајка“, изјавил извор близок на семејството, додавајќи: „Утрово ми рече дека посакува да ја види мајка му, да ја врати назад и само да ја прегрне. “Мислев, што да му кажам, и му реков: Знаеш, тие се сега ангели кои нè чуваат и нè штитат од небото”.

Гонзалез овој месец на 28- ми ќе полни пет години, а неговата баба сака да му организира забава, надевајќи се дека тоа ќе му донесе малку среќа по големата трагедија.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close