MAMA

Кога ќе почнат есенските вируси оваа билка ќе ви помогне во лекување на сите болести: Таа ги топи  и килограмите за час!

Постои долг список на болести што ги лечи ова растение

Постои долг список на болести што ги лечи ова растение

Постои долг список на болести што ги лечи ова растение Природата ги крие најдобрите лекови и решенија за многу болести. Слезот е исто така многу моќен лек. Чајот од ова растение прави чуда за телото и затоа се користи во традиционалната медицина со децении.

Слезот е повеќегодишно ароматично растение кое расте во влажни региони во Европа, Африка и Западна Азија.

Чајот од слез содржи многу лековити својства и може да помогне во лекување на разни болести. Лисјата на слезот содржат есенцијални масла, танини, феноли и слуз, додека коренот на бел слез содржи и кверцетини, авоноиди и шеќери.

Тој е најефикасен во лекувањето на инфекции на уринарниот тракт и кршење на камења во бубрезите. Благодарение на антиоксидантните својства, чајот од бел слез е добар за зајакнување на имунитетот и борба против вируси и бактерии.

Исто така, го олеснува болното грло, иритација и воспаление на мукозните мембрани на устата и грлото. Бидејќи содржи големи количини на растителни слуз, чајот од бел слез е добар лек за сува кашлица и други проблеми со респираторниот систем. Има можност да ги смири иритираните мукозни мембрани и да ги разложува секретите кои предизвикуваат кашлање.

Исто така, овој чај е добар за варење и за лекување на воспаление на дигестивниот тракт. Чајот од слез го регулира варењето на храната и го забрзува метаболизмот. На тој начин, тоа помага да се изгуби телесната тежина, а во исто време обезбедува чувство на ситост.

Докажано е дека чајот од бел слез исто така може да излечи воспаление на желудочната слузница, особено во комбинација со камилица. Исто така, може да се третира воспаление на дебелото црево, дијареја и повраќање.

Може да се користи и за надворешна употреба, во форма на компреси за третман на чиреви на кожата, изгореници и иритирани очи.

Коренот од слез е најздравувачкиот дел од растението, а најдобриот чај се прави од коренот на младо растение. По собирањето, треба да се излупи така што не е нападнат од разни габи кои ги уништуваат лековитите ефекти. По лупењето, се суши и дури тогаш е подготвено да се направи чај или сируп.

Подготовка на чај:

Чајот од слез се подготвува и пие различно од другите чаеви, затоа што погрешните својства ги губат своите лековити својства.

Ова е точен начин да се подготви: истурете 2 супени лажици бел слез корен со 2,5 дл млака вода или ладна вода и оставете најмалку 1 час, идеално 2 часа, за да создадете доволно слуз. После тоа, загрејте малку, додадете малку мед и пијте три пати на ден.

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close