Брак

Кога ќе наполниш педесет години драга моја, љубовта нема никаква врска со она што го знаеше од порано: За вистинска љубов мораш да платиш – горко!

Кога сте двајцата млади, некако брзо се држите едни до други

Љубовта што ја знаеме на 20-годишна возраст не е иста како онаа на 30-годишна возраст, а особено не кога ќе имате 50 години!

Кога сте двајцата млади, некако брзо се држите едни до други. Па, без да размислиме како е, какво е неговото семејство дали имаат психички нарушувања. Единствено што е важно е дека тој е убав и љубезн.

И, дури и ако немате ништо заедничко, не е важно – важно е дека водењето љубов е супер. И, ако раскинете после една година, исто така поминува лесно, со лути пораки, повици и пијани ноќи со друштвото. Може да си ветите дека никогаш нема да го надминете тоа, дека ќе страдате и ќе го сакате, но тоа страдање не е нешто што можете да го направите.

И тогаш запознавате некој нов, во кого ќе се  заљубите и го сакате, го сакате, го сакате. Се венчаш и живееш така во некоја хармонија, а потоа неговите или твоите чувства згаснуваат. Разберете дека навистина не го сакате и тука е вашиот развод. Живеете во заблуда дека љубовта не постои, дека никогаш нема да се за заљубите, дека сте завршиле со маж, дека ги знаете во вашата душа и дека не ви требаат …

И тогаш ќе запознаете некој човек таму. Најпрво е ваш пријател. Пријавете се и поминете убаво со него. Не сте за заљубени со губење на главата, но добро сте. Потребна ви е личност со која сè е едноставно, а тој е таков – ништо не комплицира, дури ни вашата врска. Сега сте 35 години и размислувате со вашиот мозок. Потребно е некој да изгради семејство  и да се убеди себеси дека тоа е љубов. Сега сè е како што треба да биде: почитување и доверба. Но, нешто недостасува.

И двајцата се убедувате себеси дека сè е добро сега и така треба да биде.И тогаш, една вечер, додека тој се тушира, забележувате дека му доаѓаат пораки. Едно по друго. И покрај тоа што немате навика, го земате телефонот и ја отворате пораката. И се појавува нова жена која пишува: “Дали ви се допаѓа?”

Пеколот е на пат. Сè се распаѓа. Вели дека не е ништо сериозно, само флерт, дека не трае долго, дека ќе се откаже од сето тоа…И не можете да разберете што се случува со вас. Тој има дете со вас, вие сте семејство. Фактот дека тој ја нема таа страст како во филмот не е важно, бидејќи филмот е лага, се е лага …Годините минуваат, веќе сте 45 години. Водење љубов? Па, тоа го практикуваме. Да, Можеби не секој месец, но кога беше, дефинитивно имавме последен пат во мај?

Тоа е нормално – се убедувате. Хормоните се смирија, веќе имате големо дете, живеете хармонично. Се повеќе и повеќе газиш во неговиот крик. “Па, сите се караат тука и таму!” “Мажите се исто така!” Главната работа е да имате семејство, дека сè што е во куќата е мирно и стабилно. Вашата љубов е таква и одеднаш, како гром од ведро небо, го запознавате. На Интернет.

На работа. На состанокот на родители. Во фирмата дојде нов колега. Не е важно како сте го запознале, но се чувствувате – се плашите. Сè се распаѓа. Не можете да го извадите од главата три дена затоа што се чувствувате: тој е вашиот човек. Тој е човекот за вас. Лути сте сами од себе, убедени сте: недостатокот на љубов се врти во главата.

Но, сè е таму, како да си дете: пеперутки во стомак, твоето срце чука по самата помисла за него …И, тогаш некако се поврзувате, па затоа зборувате за сè, со часови, денови, допишувате. Не спиете ноќе, но ништо не е тешко за вас. Го вклучувате мозокот и започнувате да размислувате: „Јас сум во брак“. „Тој е оженет“. „Тој е 10 години постар“ или „Јас сум 10 години постар од него“. „Тој е учител на моите деца“ или Живееме во различни градови“….

Вие најдете илјада причини зошто не можете да бидете со него. Со години градевте стабилност, родивте деца и сега треба да го газете сето тоа. Измислувате илјадници причини, но срцето не сака да ги слушне. Мора да се разведете, но како да му објасните на вашиот сопруг, деца, родители. Тој ќе рече „Таа полуде на стари години!“ Но, сепак имате живот, годините се пред вас …

Седите и плачете. Се чувствувате како да се лажете себеси. Бог ти ја даде последната шанса. Нема повеќе. Или ризикувајте или живејте како глушец. Сè што е во вас лелека: „Тој е човек за вас. Вашиот душевник …“ И тогаш повторно знам милион примери за тоа како изгледа кога сопругот ја напушта сопругата: „Таа сама дома, сите роднини од нејзина страна, но тој замина со друга. Таа живее како што живее, но знае дека не живее без него како што треба. Таа е школка. Децата не ја почитуваат затоа што гледаат дека без него таа не знае како да продолжи понатаму “.

Или: “Една жена ги остави сопругот и децата. Три деца. Таа вели дека се заљубила. Целото село плука врз неа. Како може да се за заљубите и да имате три деца. Ако таа беше седумнаесеттиот век, тие ќе ја каменуваа. Таа веќе нема право да гледа деца, сопругот е огорчен и пiјан “.

Јас исто така знам примери: “Остана заедно со сопругот. Очигледно тие се среќно семејство. Таа тема не смее да се споменува, прељубата е опасен збор, збор кој предизвикува лавина во нивната куќа Тие се лажат себеси дека сè е добро, и нивните души знаат низ какви страдања поминуваат.

И тој оди во црква, се моли дека сè се враќа на она што некогаш беше, но нема враќање назад. “И затоа ви велам, љубовта на дваесетгодишна возраст не е љубов. Вистинската љубов  боли драги мои! И тоа ве става во неволја, мора да изберете. Мора да платите за вистинска љубов: со љубов на децата, почит, мир на умот – но горливо ќе плаќате за тоа!

Ако се плашите да ја платите сметката, ќе живеете чекајќи да си заминете од овој свет!

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close