Новости

Како да разликувате Ковид-19 од сезонски вирус кај децата- ова се два клучни симптоми!

Овие симптоми ќе ви покажат дали детето има Ковид 19

Најмалo пренесување на вирусот Ковид-19 има кај деца од предучилишна возраст, нешто поголем во основните училишта, а кај нас, бидејќи средношколците излегуваат и кафулињата се отворени, покрај официјалните податоци, кај нив бројот на пренесување е многу поголем, вели д-р Ракетиќ во интервју за српски„ Телеграф “.

 

Според најновото истражување направено од група американски научници најмалото пренесување на вирусот корона е помеѓу деца и возрасни, всушност се покажало дека  возрасните се оние кои порано го пренесуваат вирусот, а со тоа се заразуваат и децата.

Доктор Ракетиќ советува како да познаете дали вашето дете се заразило со Ковид-19 или пак има сосема друг вирус.

A child in a medical mask during a coronavirus pandemic

 

– Кај мали деца, понекогаш не можеме да го дијагностицираме клучниот симптом – губење на чувството за мирис, но децата имаат стомачни проблеми кои се појавуваат како симптоми на вирусот корона, но главните симптоми се течење на носот и воспаление на грлото.Тие многу ретко имаат кашлица, бидејќи тоа би укажувало на пневмонија, а тоа ретко се јавува како компликација кај децата. Во Америка имало случаи на деца со клиничка слика слична на Кавасаки синдромот, проследена со осип на телото и отечени зглобови, но во нашата земја не е забележан таков случај – посочи докторот за српски Телеграф.

 

 

Последната студијаобјавена во New England Journal of Medicine исто така, наведува дека децата имаат помал ризик од заболување со Ковид 19, а доколку заболат од овој вирус тие покажуваат благи симптоми.

Докторите наведуваат дека симптомите на вирусот Ковид-19 кај децата се слични како и кај возрасните.

  • Кашлање
  • краток здив и отежнато дишење
  • треска
  • болка во мускулите
  • воспалено грло
  • изненадно губење на мирис и вкус

Но треба да се напомене дека оваа листа не е целосна со оглед на тоа што вирусот како што велат научниците мутира, па така се појавуваат и нови симптоми.

На пример, некои луѓе, вклучително и деца, кои имаат позитивен тест за корона имаат други симптоми, како што се течење на носот, повраќање или дијареја.

Сепак, новиот симптом кај децата станува сè поизразен

 

 

Директорот на Институтот за јавно здравје, д-р Александар Стојановиќ, зборуваше за симптомот на промени на кожата во форма на осип на телото.

– Покрај вообичаените симптоми кои започнуваат главно со треска, има и промени на кожата во форма на осип на телото. Тој осип кај некои може да биде помалку изразен, а кај некои поизразен – рече Стојановиќ, нагласувајќи дека треба да се посвети посебно внимание на осипот.

 

Научниците согласни дека ова се првите симптоми кај децата

И научниците од Универзитетот во Белфаст во Северна Ирска тврдат дека дијареа и повраќање се главните индикатори за корона кај деца, додека кашлицата не е толку сигурен индикатор кај децата како кај возрасните.

 

– Откривме дека дијарејата и повраќањето се симптоми што ги пријавуваат некои деца и мислам дека вреди да се додадат на списокот на познати симптоми – вели д-р Том Вотерфилд.

Околу 1.000 деца, со просечна возраст од 10 години, учествуваа во студијата на универзитетот „Квинс“ во Белфаст.

Децата биле подложени на комплетен серолошки тест на крвта за да утврдат дали некое од нив има неодамнешен вирус.

 

Според податоците на medRkiv, дури 68 деца, 6,9 проценти од вкупниот број, имале антитела. Ниту еден од 68 испитаници не се разболел сериозно или требало да биде пренесен во болница.Кога станува збор за симптомите, децата најчесто ги покажувале следниве знаци: 31 процент од децата имале треска, 18 проценти имале главоболки, 19 проценти имале дигестивни проблеми, дијареја, повраќање и болка. стомак

Кај деца кои немале антитела, овие симптоми се појавиле во 11, четири и три проценти од случаите.

 

foto inz.ba/

 

– Во нашата група, дијарејата и повраќањето беа попрецизен индикатор отколку, да речеме, кашлицата, па дури и промените во сетилото за вкус и мирис – рече д-р Том Вотерфилд, авторот на студијата.

– Ако навистина сакате да дијагностицирате инфекција кај деца, обрнете внимание на дијарејата и повраќањето, а не само на симптомите во респираторниот тракт – додаде тој.

 

Словенските педијатри предупредуваат на потешка форма на коронавирус кај децата!

 

Коронавирусот станува опасен и за децата, а тоа го потврди во четвртокот педијатарот Тина Планкар Сровин од Универзитетскиот медицински центар во Љубљана.

Според словенечките лекари пак децата  можат да претрпат оштетување на неколку органи, вклучувајќи го и срцето, поради силна имунолошка реакција, а тоа е случај последните неколку дена.

„Ковид-19 кај деца се одвива во полесна форма, но болеста може да има сериозни последици“, предупреди доктор Тина.

 

 

Универзитетскиот клинички центар (УКЦ) во Љубљана потврди дека во првиот епидемиски бран лекувале само четири деца заразени со Ковид-19, но тоа биле поблаги случаи, додека во есенскиот или втор епидемиски бран досега биле лекувани 43 деца.

Сепак, кај постари бебиња и помлади деца кои развиле инфекција на коронавирус, неодамна се забележани инфекции и на долните респираторни органи и отежнато дишење, како и некои други вируси.

Децата имаат 44 отсто помали шанси да се заразат од коронавирус

Според последното истражување спроведено од тим научници на чело со претседателот на британскиот Кралски колеџ за педијатрија и здравје кај деца се испоставило дека децата имаат 44 отсто помалку шански да се заразат од корона вирус отколку возрасните.

 

 

Тимот научници изврши преглед и анализа на 32 студии и откри дека децата како и адолесцентите помлади од 20 години имаат за 44 отсто помали шанси да развијат секундарна инфекција од САРС-КоВ-2, отколку постарите лица од 20 години, пренесува Ројтерс.

Во истражувањето се наведува дека постои прелиминарна евиденција, дека децата помлади од 10 до 14 години имаат мали шанси да се заразат од САРС-КоВ-2 отколку возрасните, како и дека адолесцентите изгледа приближно поеднадкво подложни на тоа како и возрасните.

 

Треба ли децата да носат маска?

Носењето маска за лице е препорачано или задолжително во многу земји за борба против коронавирусот, но лекарите предупредуваат дека треба да се претпазливи кога станува збор за деца.

 

 

Две работи се потребни за да се обезбедат маски за заштита на оние околу нас и да не се изложува лицето што ги носи. Прво, маската мора целосно да го покрие лицето од носот до брадата и треба да се прицврсти на кожата.Второ, еднаш да се стави на лицето веќе не треба да го допираме.

Кога станува збор за деца, нереално е да се очекува дека тие ќе ги исполнат овие услови, особено оние во рана возраст.

„Помладите деца веројатно нема да ја допрат маската само доколку постојано ги предупредуваат нивните родители – колку е помладо детето, толку почесто ќе ја допрат маската“. Затоа, германското здружение за педијатри утврди кои деца можат да носат маски: Според нив, тие се над 2 години.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close