Брак

И вакви родители постојат: Го изгладнувале бебето до тој степен што не му пораснале заби: Еве што и се случува сега

Без уред за поддршка на животот, девојчето немаше шанса да преживее

Едно мало девојче од Австралија беше толку гладно од своите вегански родители што претрпе сериозни здравствени последици.0

Мајката и таткото завршија на суд за занемарување и брутално исцрпување на бебето, со кое се хранат со веганска диета.

Едногодишното девојче тежело само шест килограми кога нејзиниот татко конечно решил да ја донесе во болница. Колку е неухрането бебето покажува фактот дека дури и бебињата се во просек околу три и четири месеци многу потешки од неа.

Сепак, девојчето ќе страда од последиците од веганската диета до крајот на животот. Таа страдаше од церебрална парализа – трајно оштетување на мозокот предизвикано од неухранетост.

Мајката (32) и таткото (34) нема да одат во затвор, и покрај реакцијата на центарот за социјална работа во Сиднеј, кој стори се за да спречи понатамошно тортура врз малото девојче, но и притисок од јавноста поради злоупоtреба на деца.

Судот во државата Викторија ги осуди родителите на дванаесет месеци социјално корисна работа. Покрај тоа, 34-годишниот татко и 32-годишната мајка треба да одат на терапија Девојчето е примено на одделот за интензивна нега поради внатрешно крварење

Таткото го донесе дванаесетмесечното девојче во болницата во австралискиот град Гилонг ​​во август 2018 година. Бебето веќе беше во очајна состојба: имаше отворени рани, модринки, осип и страдаше од сериозно внатрешно крварење.

Без уред за поддршка на животот, девојчето немаше шанса да преживее. Лекарите откриле дека бебето е неухрането и има сериозни последици, слично на недоволно исхранети деца кои живеат во рурални области.

Како што се испостави, мајката го доела бебето во првите неколку месеци од нејзиниот живот. После тоа, родителите вегани започнале да ја хранат девојчето со мешавина од кокосово млеко и прашок од билки. Таткото ги слушал советите на билкарот.

Иако медицинската сестра ги предупреди родителите и им рече дека диетата на база на кокосово млеко не е соодветна за бебето, родителите продолжија со истата практика. Покрај тоа, тие прескокнале превентивни медицински прегледи и побарале совет од билкари од Соединетите држави.

Таткото се свртел кон билкарот кога девојчето веќе било во лоша состојба – таа започнала да кашла и повраќа секогаш кога тој се обидел да ја нахрани, а тој препорачал да и дава чај .Седум дена подоцна, девојчето било на интензивна нега. Бебето претрпе трајно оштетување поради неухранетост.

Девојчето сега живее со својата мајка, одделена од татко и. Ената покажа „посветеност“ на својата ќерка и соработува со социјалните и здравствените власти. Сепак, девојчето ќе страда од последиците од веганската диета до крајот на животот. Таа страдаше од церебрална парализа – трајно оштетување на мозокот предизвикано од неухранетост.

Бидејќи родителите се изјаснија за виновни дека не и нанеле сериозна штета на нивната ќерка, судот ја отфрли казната.

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close