MAMA

Исповеди на 3 жени: Не жалиме што немаме деца, среќни сме, еве зошто!

Секој одлучува за својот живот и има право да избере како ќе го дизајнира.

Во денешно време, веднаш штом жената наполни триесет години и нема деца, таа се соочува со бројни  прашања зошто не раѓа.

За некои, детето е смислата на животот, за други приоритет е да се постигне деловна активност или преку некои други активности, така што нема да им биде толку тешко да останат без потомство. Некои, пак, не можат да најдат соодветен партнер со кого би сакале деца.

Но, едно е сигурно! Секој одлучува за својот живот и има право да избере како ќе го дизајнира. И никој нема право да се меша во неговиот избор!

Ние не сме сите програмирани да гушкаме бебе

Фиона Марфи (53), хипнотерапевт од Рутланд, живее сама и нема партнер.

“Гледајќи како семејство на горили се борат на планините на Руанда, почувствував среќни солзи како ми течат по образите. Беше октомври 2007 година и бев на соло тримесечна турнеја низ Источна Африка откако станав вишок. Тоа беше еден од најсреќните моменти во мојот живот, што мислам дека не можев да имам толку лесно деца, што ќе биде мој приоритет. Луѓето претпоставуваат дека не можете да бидете среќни без деца, но јас сум доказ дека тоа е глупост.

Иако секогаш само претпоставував дека ќе го следам вообичаениот модел на брак и основање семејство во доцните 20-ти, работите не одеа на тој начин. Кога дипломирав во 1989 година, се вработив во Лондон како приправник за геодет. Исцрпенa од брзото темпо на живот, на 23-годишна возраст се вратив во Бирмингем во 1990 година, каде го запознав Глен, кој во тоа време имаше 30 години.

Имаше две мали деца со неговата поранешна партнерка, но јас не помогнав многу во нивното воспитување, не бев подготвена да бидам маќеа. Десет години подоцна, се чини дека нашата врска не одеше во вистинската насока, па раскинавме. Одлучив за нов почеток и се преселив во Рутланд за да живеам помирно на село.

Таму, на 33-годишна возраст, се вработив како медицински претставник, но мојата бурна рутина ми отежна да го пронајдам вистинскиот човек. Одев на состаноци, но резултатот беше главно катастрофален, често со разведени мажи кои сакаа само домаќинка или дадилка. Во 2017 година се преквалификував како хипнотерапевт и, пред да го сфатам, наполнив 40 години, мислејќи:

„Каде помина деценијата?“ Јас припаѓам на генерацијата жени на кои им е кажано дека можеме да имаме сè – кариера, пари, деца и неверојатен партнер. Но, секогаш има дел да страдаме. Сакав деца, никогаш не бев опседната да бидам мајка. Многу сум блиска со ќерките на сестра ми Кејт, Попи (23) и Изи (25). Јас секогаш бев добра тетка да ги разгалувам и да ги испраќам дома.

Најлошото нешто со што се соочуваат жените кои немаат деца е осудата на другите луѓе. Додека работев во канцеларија, мајките донесоа новороденчиња, под претпоставка дека секоја жена очајно сакаше да ги држи во раце. Но, ние не сме сите програмирани да ги гушкаме бебињата! Колегите и роднините отворено ја доведуваа во прашање мојата плодност, мојот животен избор, дури и мојата определба, иако тоа навистина не ги засегаше нив.

Има многу позитивни работи во тоа што немам деца, а една од нив е често патување. Јас сум исто така зависен од патување од Мулбери – имам пет и ако имав деца, не би можел да си го дозволам тој трошок.

Родителите се надеваат дека нивните деца ќе се грижат за нив, но дали е фер да го пренесат товарот врз нив?

Не ми е гајле што сум сама, иако Изи и Попи велат дека ќе се грижат за мене, возвратете им се на сите концерти „Чекори“ на кои сум ги однел! Многу од моите пријатели исто така немаат деца и ќе ја имаат истата поддршка како мене во староста. Тие се добри како да имаат деца и никогаш не ми одговараат ’.

„Кога го запознав сопругот, веќе беше доцна“

Иси Хан (63) работи во телевизија и живее во Сафолк со неговата сопруга Ричард (59).

“Полека се освестив во болницата во декември 1992 година, слушнав лекар како рече:” Имаш многу среќа што си жива, Иси. Јас пропаднав претходниот ден поради ектопична бременост во 10 недела. Имав 35 години, а тоа бев јас прва бременост. Еден од моите јајници пукна. Наскоро после тоа, лекарот ми рече дека е малку веројатно дека некогаш ќе ги имам моите деца. Иако оваа информација беше вознемирувачка за мене, јас никогаш не бев ориентирана да станам мајка, а за мене тоа беше не изгледаше како крај на светот.

Кога го напуштив училиштето на 16-годишна возраст во 1973 година, работев во локална задруга 10 години и никогаш не ми паѓаше на памет да имам деца – едноставно никогаш не бев таква.

Продолжи мојот забавен начин на живот, но на 37-годишна возраст, во пролетта 1994 година, повеќе од една година по ектопична бременост и раскинување со партнер, почнав да размислувам за посвојување деца со партнер со кој се дружев во тоа време.

Додека бев на листата на чекање на агенцијата за посвојување околу 18 месеци, јас и мојот партнер се оддалечивме и во 1996 година раскинавме.

Тогаш знаев дека никогаш нема да бидам родител и наместо тоа си добив прекрасно куче, Мисти. Исто така, поминав многу време со мојата внука и внуци.

Во март 2001 година, на 43-годишна возраст, го сретнав сопругот Ричард, тогаш 39 години, на состанок за слепи лица. Се венчавме во 2003 година, знаејќи дека децата нема да бидат дел од нашите животи затоа што се запознавме доцна за да можеме да ги имаме своите деца. Не размислувавме за посвојување или сурогат мајчинство, туку се фокусиравме на забава. Пред Ковид-19, отидовме на пет одмори. Пливавме со делфини на Малта, се сончавме на плажите Јамајка и Барбадос, а во мај следната година ќе одиме на Тринидад и Тобаго каде ќе се пријавиме доброволно со група за заштита на желки.

На последното крстарење, на Карибите во март 2017 година, се опоравував од леукемија, за која ми беше дијагностицирана минатата пролет. Болеста не го смени чувството дека немам деца, затоа што го имав Ричард, кој во тоа време беше моја карпа. Ги обновивме нашите свадбени завети на бродот, што беше многу посебно.

Понекогаш се грижам за тоа кој ќе се грижи за нас кога ќе остариме затоа што децата на мојот брат имаат свои животи. Во моментов, имам премногу деловни обврски да размислувам за тоа – јас сум додаток во филмот „Вештерки“, со Ен Хатавеј во главната улога. Иако сум тажен за она што го пропуштив, благодарен сум за сè што добив ’.

Мајките секогаш се изложени на голем стрес

Вики Прајс (48) е адвокат и советник за човекови права специјализирана за правата на затворениците. Живее во северозападен Лондон и е слободна.

„Седејќи во еден ресторан со еден пријател пред неколку месеци, победив кога момчето од соседната маса врескаше. Навистина ми беше жал за таа мајка – но исто така ми олесна што не бев јас. Искрено можам да кажам дека никогаш немав мајчински инстинкт. Тоа не значи дека не ги сакам децата – многу ги сакам мојата внука и внук, но отсекогаш сум имала поширока визија за мојот живот.

Растејќи во северен Лондон, отидов во академско училиште каде што не научија да бидеме жени во кариера, а во 1989 година отидов во Бристол да студирам право.

Како студент, се заинтересирав за многу работи, пишував писма во име на Амнести Интернешнл или поставив штандови на Студентскиот сојуз за Денот на човековите права. Помагав и во јаслите во затворот, чував деца додека нивните мајки ги посетуваа нивните партнери. Но, воопшто не размислував да имам свое дете.

Мојата кариера како адвокат за човекови права ме однесе низ целиот свет, вклучувајќи ги Тајланд, Ерменија, Етиопија, Чикаго, Украина и Грузија, а во 2004 година бев правен службеник на ООН на Косово и работев на малцинските права.

Додека бев таму, наполнив 33 години и имав најдолга врска што траеше две години. За жал, ми го скрши срцето. Иако зборувавме за деца, не можевме да бидеме заедно од религиозни причини и јас го напуштив Косово во 2005 година. Сè уште сме во контакт како пријатели, но тој се ожени со друга жена. Искуството ме направи претпазлив и оттогаш немам сериозна врска од страв дека некој повторно ќе ме повреди, јас сум сам неколку години и тоа е сосема добро за мене. Не сум се пријавил на никакви страници за средби и сум премногу зафатен да барам никого.

Не исклучувам свадба во иднина, но повеќе сакам да имам партнер за време на викендите за да имам време и простор за себе во остатокот од неделата. Иако би било убаво да остарам со некого и да имам деца подоцна во животот, не се грижам за иднината. Претпоставувам дека треба да размислувам повеќе за тоа, но не гледам потреба сè додека се чувствувам младешко и полно со енергија.

Иако многу од моите пријатели се без деца, и сè повеќе млади жени избираат да немаат деца, се чини дека општеството сè уште има очекувања во однос на мајчинството.

Моите роднини суптилно ме прашаа како се чувствувам кога не сум мајка, но не навлегувам во приказната затоа што е многу лична, па затоа само ја менувам темата.

Рака на срце, не жалам што немам деца затоа што сега има феноменални можности за жените. Имав толку многу неверојатни авантури што не можев да ги имам како мајка, како да работам во странство. Среќна сум таму каде што сум и што правам самостојно.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close