Кафе муабет

Исидора Бјелица го напушти овој свет поради ова: Откриена причината за рaкoт на писателката сите ќе се изненадите

Не напушти на 5 години...

Исидора Бјелица, писателката која долги години се обидуваше да ја победи опаката болест на големо жалење на многумина, не успеа во најтешката борба и го напушти овој свет на 53-годишна возраст ….

фото инстаграм/Исидора Бјелица

Како што во една прилика објави самата таа, болеста била подмолна и Исидора имала долга и исцрпувачка борба со неа, во која, за жал, не победи.

фото архива

Таа поч-ина на 5 август 2020 година, на 53-годишна возраст, како последица на ра/к.

фото архива

Непосредно пред нејзината смрт, додека водела тешките битки за здравјето, покојната Исидора открила што сметала дека е причина за нејзината болест.

фото архива

– Не јадев колбаси или сланина, не пушев цигари ниту пиев алкохол… Тагата е најканцерогена, ја имав во галони – открила писателката пред нејзината смрт.

фото архива

Патот по кој тргнала во обидот да се опорави бил трнлив, а била и без пари, поради што била принудена да продаде 3.000 примероци од ретки книги за да се лекува во странство.

фото инстаграм/Исидора Бјелица

-Ра-кот е најлошата спонзоруша, троши без престан. Живееме во страшно време, кога немаш пари за лекување: уми-раш. Бев на работ да умрам во тишина, не признавајќи дека по две ипол години немам повеќе пари за лекување, но тогаш сфатив дека немам право на тоа поради децата – изјавила Исидора, која се лекувала во Швајцарија, пренесуваат локалните медиуми.

фото инстаграм/Исидора Бјелица

Да потсетиме, во 2012 година на Исидора и беше дијагностициран ра/к, поради што и беа извадени и јајниците, матката и марамицата. Таа била во кревка здравствена состојба, а била принудена да работи, поради што болеста неколку пати се враќала.

фото инстаграм/Исидора Бјелица

Писателката го напушти овој свет во станот на нејзините родители во Белград.

Родена е на 10 декември 1967 година во Сараево.

фото инстаграм/Исидора Бјелица

Покрај нејзините генијални книги беше позната и по шеширите кои со тек на време станаа нејзин заштитен знак.

фото инстаграм/Исидора Бјелица

Исидора зад себе ги остави мажот Небојша Пајкиќ и две деца – Лав Григориј и Вила Евангелина.

фото инстаграм/Исидора Бјелица

Во искрено интервју за Story.rs нејзиниот син Лав, вели дека секој ден се повеќе му недостасува неговата мајка. Тој реши да не ги крие своите чувства и јавно прозборе за тагата која ја чувствува по загубата.
Инаку Лав има 27 години и работи како телевизиски продуцент и пратеник .

фото инстаграм/Исидора Бјелица

Амбициозен и успешен, како и емотивно остварен, тој признава дека има чувство дека неговата мајка, Исидора сè уште го гледа.

фото инстаграм/Исидора Бјелица

Откри дека по смртта на неговата мајка повторно се вратил во семејниот дом каде живее со неговиот татко Небојша и неговата сестра. Тој истакна дека често пати мора да биде изолиран од нив поради неговата работа во парламентот каде се среќава со многу луѓе во текот на еден ден.

– Полесно е кога сме сите заедно. Заедно се опоравуваме по загубата на мајка ми и имаме можност да ја видиме ситуацијата во која сме заедно. Важно е да не бидете разделени и осамени, најлошото е кога човекот е осамен. Може да се каже дека тоа е емотивно-стратешки потег. Често пати сум изолиран од нив превентивно.

фото инстаграм/Исидора Бјелица

Треба да бидеме претпазливи со Небојша, тој е во ризична група заради неговата возраст, но и затоа што е дијабетичар, прима инсулин секој ден, а покрај тоа, тој е и пушач.


Во интервјуто Лав вели дека најтешко се справува неговиот татко. Тој вели поради обврските нема многу време да размислува на загубата на мајка си, додека Небојша е пензионер и размислува само за тоа. Лав посочи дека токму поради тоа одлучил да биде заедно со своето семејство.

фото инстаграм/Исидора Бјелица

– На Небојша му е најтешко. Последните фази на болеста ги помина со мама и тие беа во брак многу години. Јас и Вила имаме обврски, затоа и не размислуваме постојано на загубата. Небојша е во пензија, тој е сам и постојано размислува за тоа. Затоа е добро што сме сите заедно. Вила учи, но наскоро треба да започне со работа.

фото инстаграм/Исидора Бјелица

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close