UncategorizedКафе муабет

Има 90 години, сопругата е речиси 40 години помлада од него и имаат едногодиштен син!

Тие се во брак од 2012 година, а минатата година го добија синот Аце...

Поранешниот шеф на Формула 1, Берни Еклстон (90) и неговата сопруга Фабиана Флоси (44) деновиве се во традиционална летна посета на Далмација.

Фото Фејсбук/ Берни Еклстон
Фото Фејсбук/ Берни Еклстон
Фото Инстаграм/ Фабиана Еклстон
Фото Инстаграм/ Фабиана Еклстон

Тие се во брак од 2012 година, а минатата година го добија синот Аце. Поради тоа што се оствари во улога на татко на негова возраст, Еклстон го привлече вниманието на медиумите минатата година. Разликата помеѓу првото и последното дете на Еклстон е неверојатни 65 години.

Фото Инстаграм/ Фабиана Еклстон
Фото Инстаграм/ Фабиана Еклстон

Имено, Берни Еклстон, неприкосновениот крал на Формула 1. Тој се оженил трипати, но многу малку се знае за неговата прва сопруга Ајви Бамфорд. Тоа беше неговата прва љубов со која се ожени на 22 години. Се венчаа во 1952 година и никој не го знае точниот датум на нивниот развод, а од тој брак тој има ќерка, Дебора, родена 1955 година, која има син, па таа самата во меѓувреме стана баба.

Фото Фејсбук/ Берни Еклстон
Фото Фејсбук/ Берни Еклстон

Нејзиниот син му даде правнук на Берни во 2008 година, токму кога тој се разведуваше од втората сопруга, Славица Радиќ Еклстон од Риека. Така, синот на Берни, Аце, има 66-годишна сестра, и уште две сестри-Петра и Тамара, кои имаат 32 и 36 години и исто така се мајки.

Фото Инстаграм/ Фабиана Еклстон
Фото Инстаграм/ Фабиана Еклстон

Но, милијардерот досега надмина многу брачни замки.

Еклстон беше на патеката давајќи ги последните инструкции на својот тогаш познат возач Нелсон Пике, кој веќе седеше зад воланот на автомобилот. Стартерот речиси го развеа знамето и го означи почетокот на трката.

Но тука стоеа хостесите.

Висока, витка бринета стоеше покрај автомобилот на Пике, па Берни викаше во негов стил.
– Тргни се одовде!

Таа се сврте и одговори на лош англиски:

– Останувам овде! Тоа е мојата работа!

Фото: Filip Brala/24sata

– Реков, не сакам ниту една девојка покрај колата! Бегај!, Извика нервозниот Еклстон, но убавицата не беше воодушевена. Всушност, таа немаше поим со кого разговара и луто му се закани:
– Ако дојдеш, ќе те удрам!

Безобразната убавица всушност беше неговата бвтора сопруга Славица Радиќ од Риека која тогаш имала 23 години и работела како модел во Милано. Организаторите на трката ја ангажираа да рекламира спортска облека „Фила“ и нејзината солидно платена работа беше да застане на блескавата патека во дебела тренерка додека трае трката.

Фото Инстаграм/ Фабиана Еклстон

Додека таа ги проколнуваше трката и жештината, сивокосиот дечко што викаше по неа ги губеше нервите, но тој наскоро ја покани на пијачка во неговиот раскошен Мото-дом, луксузно опремена куќа на тркала покрај пистата. Една недела подоцна, тие се најдоа во Њујорк и летаа за Лас Вегас со неговиот приватен авион. Романсата траеше три години, до 1984 година, кога Славица забремени.

Штом доби ќерка, Берни и купи стан на Славица во Лондон, каде што таа се пресели со детето. Истата година, Берни се ожени со Славица Радиќ, 28 години помлада и 30 сантиметри повисока од него.

Така започна бракот кој ќе траеше 25 години. Славица и Берни имаат и две ќерки, Петра и Тамара, и ако свадбата беше скромна – само во матичната служба со кумовите, двојката живееше навистина раскошен живот.

Несогласувањата беа откриени во јавноста во 2008 година. На 50 -годишна возраст, Славица се исели од нивниот дом вреден 10 милиони фунти и ангажираше адвокат да ја застапува во бракоразводната парница.

Фото Инстаграм/ Фабиана Еклстон

Се шпекулираше дека Берни префрлил дури половина од својот имот на својата сопруга, односно дека поради даноците Славица контролирала половина од околу 3,2 милијарди американски долари средства преку офшор компании од 1999 година, што значи дека таа стана една од најбогатите жени во светот.

И покрај разводот, Берни се уште го обожава хрватското крајбрежје и секоја година крстари со својата јахта од Дубровник до Бриони.

Фото Инстаграм/ Фабиана Еклстон
Фото Инстаграм/ Фабиана Еклстон
Фото Инстаграм/ Фабиана Еклстон
Фото Инстаграм/ Фабиана Еклстон
Фото Инстаграм/ Фабиана Еклстон

Тој храни гулаби во Дубровник, а сака да јаде бурек во Задар.

Фото Инстаграм/ Фабиана Еклстон

Сега тој ужива со својата Фабиана која му го подари најмладот син.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close