Дом и семејство

Имаше 47 синови и една ќерка: Оваа убавица е единственото девојче на Есма Реџепова- еве како изгледа денес Елеонора

Благодарна е на се што научила од Есма...

Кралицата на ромската музика, Есма Реџепова имаше 47 момчиња а посвои и едно девојче, единствената нејзина ќерка Елеонора Мустафовска.

фото Архива

Дека Есма беше голем хуманитарец говори и фактот што им помагаше на сите но и тоа што ги одгледа сите деца како свои. Им подари многу љубов и ги одведе на вистинскиот пат.

фото архива

Таа ја посвои Елеонора пет години пред нејзината см/рт и немаше ништо друго освен пофални зборови за неа кога и да ја прашаат.

фото архива

– Одлично се согласуваме, исто како мајка и ќерка. Сфатив дека во подоцнежните години е подобро да имаш женско дете со тебе отколку машко и не згрешив, рече во една прилика пејачката.

фото профимедиа

Елеонора студирала на Универзитетот ЕСРА во Скопје. Таа беше и член на бендот на Есма, кој ја придружуваше пејачката, изјави во една прилика ромската кралица.

фото архива

По завршувањето на студиите и по смртта на нејзината мајка, Елеонора продолжила да се занимава со музика, под уметничкото име Малиша.

фото принтскрин

– Нејзиното заминување ме растажи до болка, ми требаше долго време да почнам да живеам нормално и да продолжам понатаму. Сè уште верувам дека таа ме чува од небо и дека е среќна што тргнав по нејзините стапки, изјави Елеонора.

фото принтскрин
фото принтскрин

Во една од своите потресни исповеди, Елеонора зборува за последните денови на нејзината мајка и надежта за закрепнување што ја чувствувале до самиот крај.

фото фејсбук/Елеонора Мустафова

Имено, Реџепова две недели пред смр=тта била во болница, на медицински апарати, а сите членови на семејството и покрај тешката состојба се надевале на најдоброто.

фото фејсбук/Елеонора Мустафова

„Многу ми е тешко што ја нема. Таа имаше многу сериозни здравствени проблеми со дијабетес и беше во болница последните две недели. Мама беше на апарати, но сите се надевавме дека ќе се извлече. За жал, тоа не се случи се случи“, рече тогаш Елеонора и откри дека Есма цело време била во кома.

фото фејсбук/Елеонора Мустафовска

„Ништо не кажа, бидејќи беше во кома и лекарите на сите начини се бореа да ја извлечат од таа состојба“, рече тогаш единствената ќерка на Есма.

фото фејсбук/Елеонора Мустафовска

Елеонора не криеше колку биле поврзани со Есма.

фото фејсбук/Елеонора Мустафовска

„Имавме врска како вистинска мајка и ќерка. Изгубив личност која ми значеше многу во животот. Таа ме научи да пеам, како да се борам низ животот и ми покажа што значат човечките вредности. Таа беше нешто посебно и многу ми недостига тешко ми е што ја изгубив“, рече Мустафовска по загубата на Есма.

фото фејсбук/Елеонора Мустафовска

Есма Реџепова поч/ина во 2016 година на 73-годишна возраст по кратко боледување. Покрај богатата музичка кариера таа беше и голем хуманитарец кој во период од 50 години посвои 48 деца, за кои се грижеше до сво/јата см-рт.

фото принтскрин

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close