Дом и семејство

Изгубени генерации: 20 едноставни работи што денешните деца не можат да ги направат!

Еве што денешните деца не знаат како да прават денес

Поранешните генерации научија сè што им треба во животот.

Но, денешните деца се потпираат на Интернет и модерната технологија за сè, толку многу што кога ќе истече батеријата, тие веќе не можат да решат некои проблеми. затоа што тие користат навигација исклучиво.

Еве што денешните деца не знаат како се прават некои работи ако ги прашате:

– Да сее семе во земјата и да расте растение за јадење

– Да се ​​смени гумата на велосипедот

– Идентификувајте го името на кое било дрво или птица во реалниот свет

– Име на најмалку една ѕвезда на небото

– Заменете го прегорениот осигурувач

– Да се ​​движите користејќи ја картата без да користите навигација

– Да се исече парче дрво во права линија со помош на рачна пила

– Да готват вистинско јадење, кое не се купува полу-готови

– Пресметај 15 проценти од сметката како совет за келнерот

– Осветлуваат камп, дури и со запалка

– Заостри ножот, дури и со помош на острилка

– Направете засолниште во шумата користејќи материјали пронајдени во природата

– Тие го креваат автомобилот со кран во случај на поправка

– Сечење дрво со секира

– Тие исекоа огревно дрво и запалија оган во шпоретот

– Прочистете ја водата со пластично шише и сончева светлина

– Да се читаат и толкуваат знаците од компасот

– Истекување гориво од резервоарот на напуштен автомобил

– Тие безбедно ја врзуваат и затегнуваат јажето за која било цел

– Поправете скршено градинарско црево за вода без да купите ново

Ако имате нешто да додадете, слободно споделете со нас во коментарите!

Еве како изгледаше летувањето во поранешна Југославија

Како и за сè што е поврзано со поранешната држава, низ овој аспект се уште се шират приказни за „рај на земјата“, време кога сите живеевме во луксуз и најмалку седум дена во текот на летото, целото семејство ќе ги разладуваше нозете во некое одморалиште на Јадранот.

Се разбира, ситуацијата денес не е како порано, а одморот за целото семејство не е баш мачкина кашлица за просечниот џеб, пишува хрватскиот „Индекс“.

Интересно е да се спомене дека и идејата за летниот хедонизам не беше толку присутна се до 60-тите, кога владата го мотивираше работниот свет да се активира малку, да се одмори и да го помине на Јадранот.

И додека најпознатите дестинации остануваа недопирливи за нас, локалните дестинации во 1960-тите години започнаа да се претставува преку споредби со Кан, Сен Тропе и Монте Карло. Па така додека дел од младите за време на летните одмори одеа на младински акции, државата ги испраќаше и децата на посиромашните родители на море

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close