UncategorizedКафе муабет

Зетот на Весна Змијанац е син на познатата балерина- за прв пат во јавноста прозборе за неа!

Нејзиниот живот го обележа една љубов, чие презиме го носеше до крајот на животот...

Раперот Реља Поповиќ, кој неодамна стана татко по втор пат, многу ретко зборува за својата приватност, а многу детали од неговиот живот се малку познати во јавноста.

Фото Инстаграм/ Relja Popović
Фото Инстаграм/ Relja Popović
Фото Инстаграм/ Relja Popović

Имено, тој никогаш не сакаше јавно да зборува за своето семејство. Она што и беше познато на јавноста беше фактот дека рано, како двегодишно бебе, тој го загуби татко си и живееше со неговата мајка. Сепак, до нејзината см-рт, јавноста не беше запознаена со фактот дека мајката на Реља всушност е познатата балетска икона на Националниот театар, Зоја Беголи.

Фото Инстаграм/ Relja Popović

Зоја беше првиот балетски солист и долгогодишен учител на Народниот театар во Белград, педагог во балетската школа „Лујо Давињо“ и професор на Академијата за уметности. Во Народниот театар имаше голема тага кога се прошири веста за смр-тта на Зоја, која почина на 2 јануари 2017 година, на 68 -годишна возраст, по долго и тешко боледување.

Фото Инстаграм/ Relja Popović
Фото Инстаграм/ Relja Popović
Фото Инстаграм/ Relja Popović
Фото Инстаграм/ Relja Popović

Нејзиниот живот го обележа една љубов, чие презиме го носеше до крајот на животот. Имено, Зоја беше во брак 10 години со славниот југословенски актер Фарук Беголи, кој дури и по нивната разделба често истакнуваше дека љубовта со Зоја е единствената вистинска.

Фото Инстаграм/ Relja Popović
Фото Инстаграм/ Relja Popović

– Не зборувам повеќе за љубов бидејќи постоеше една вистинска љубов и брак. Бевме заедно 18 години. Мислам дека балерината го задржа моето презиме до ден -денес. Кога заврши, заврши, за жал. Останавме пријатели. Повремено разговараме на телефон. Најмногу се слушавме за време на војната. Кога сфативме дека сме добро, и таа и јас се слушнавме се поретко. Богат сум со таа љубов, богат сум со таа жена. Благодарен сум и што ми даде  знаење, прекрасна љубов, брак, прекрасно дружење и прекрасен дел од животот – рече Фарук во интервјуто непосредно пред неговата см-рт.

Фото Инстаграм/ Relja Popović

Беголи почина во Приштина на 23 август 2007 година на 63 -годишна возраст, а Зоја Беголи беше погребана на 10 јануари 2017 година на Новите гробишта во Белград.

За потсетување, Реља Поповиќ е во брак со ќерката на Весна Змијанац со која има две ќерки.

ФОТО: Николија Јовановиќ / Инстаграм
ФОТО: Николија Јовановиќ / Инстаграм
ФОТО: Николија Јовановиќ / Инстаграм

Николија и Реља станаа родители по втор пат пред само неколку дена.

ФОТО: Николија Јовановиќ / Инстаграм
ФОТО: Николија Јовановиќ / Инстаграм

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close