Новости

Земјотресот им ја сруши куќата, но Бог им подари уште едно дете- Три дена живееле во автомобил чекајќи камп приколка!

Санела за новогодишната ноќ ја роди четвртата ќерка...

Иако го изгубија домот во кој живееја поради разорниот земјотрес кој ја погоди Хрватска на крајот на декември, сепак семејството Николиќ е пресреќно што во оваа година доби уште еден член.

фото Darko Tomaš/Cropix

Имено Санела Николиќ на новогодишната ноќ роди девојче кое го доби името Дора. Истиот ден попладне, таа ја однесе својата ќерка во камп приколката во Глина во која сега престојуваат со својот сопруг и четирите ќерки.

Санела, нејзиниот сопруг и нивните деца не можат да влезат во куќата од вторникот, 29 декември. Додека не ја добија приколката, бремената жена, која требаше да се породи во секој момент, спиеше со семејството во автомобилот.

Тие биле испратени дома од болницата бидејќи, како што рече Санела за Jutarnji list.hr, болницата не била безбедна.

Ова беше најлесно породување од сите четири.

– Немав болки. На 1 после полноќ ми пукна водењакот, повикавме брза помош и се породив во 4 наутро. Без болка и без проблеми – вели младата мајка додека нејзините други девојки го чуваат бебето. Таа се смее, гледајќи го светот околу неа. Таа не плачеше еден час откако дојдовме во приколката.

фото Željko Hajdinjak/Cropix

– Таа е многу добро бебе. Целата ситуација околу нејзиното раѓање е невообичаена и поинаква. Како Бог да знаеше дека ни е доволно тешко , па ги олесни работите – истакна Санела за споменатиот медиум.

Децата се задоволни од престојот

Девојчињата веќе ја уредија приколката така што се чувствуваат пријатно во него. На прозорците има завеси со ликови од детски цртани, големиот кревет е полн со меки ќебиња и кадифени играчки. Мечето со натпис „Трбушиќ“ им е омилено. Девојките се среќни, убаво е, вели Санела.

Дали им е подобро тука или дома, прашуваме, несигурни во умот на детето.

Дора, најмалата ќерка требаше да се роди на 6 јануари, но веќе речиси една недела е заедно со нејзините родители и сестра си.

фото Željko Hajdinjak/Cropix

Сè, е подобро од куќата, вели Санела и додава: Куќата е урнатина внатре, не можеме ниту да влеземе во неа. Тоа беше голем страв. Јас навистина се плашам. Не за мене, туку за децата. И се плашам дека стресот ќе му наштети на бебето – истакна Санела.

Нивната куќа е веднаш до патот што ги поврзува Глина и Топуско, па тие велат дека последните денови виделе сообраќај каков што немало никогаш.

Санела опишува дека по патот поминувале контејнери, градежни и противпожарни возила, колони комбиња со хуманитарна помош и возила натоварени со луѓе кои на било кој начин помагале.

Приколката во која сега престојуваат им ја донела жена од Истра, на која како што велат се бескрајно благодарни.

– Прво беше голем шок, а потоа и олеснување кога дамата ни ја донесе оваа приколка и ни даде покрив над главата истакна Санела.

Оваа приколка за семејството Николиќ е она што е, дом.

– Кога почна да се тресе, не можев да се помрднам од креветот. Се чинеше како нешто да ме вознемирува. Семејството јадеше, кога почна многу да се тресе. Сопругот истрча со двете девојчиња, ги извади и се врати по третата, се присети Санела.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close