Кафе муабет

Зема три пензии, има приход од кој ќе ве заболи глава- Еве од каде добива најмногу пари

Лепа ужива во староста...

Не е тајна дека пејачката Лепа Лукиќ месечно добива дури три пензии кои вкупно изнесуваат околу 180.000 динари.

фото Фејсбук/Лепа Лукиќ

Кралицата на народната музика може слободно да се пофали дека по повеќе од половина век пеење успеала во своите планови и стекнала услови да живее мирно, без страв за своето постоење и без размислување дали ќе биде повикана да настапи за да заработи нешто плус.

фото Фејсбук/Лепа Лукиќ

Дополнително, во 2011 година добила и национална награда за придонес во културата која изнесува 45.000 динари месечно. Сепак, најголемите приходи на Лукиќ доаѓаат од Канада, од каде што со години добива пензија, а изнесува 1.300 долари или околу 900 евра.

фото Фејсбук/Лепа Лукиќ

– Поради таа пензија Лепа мора на секои шест месеци да оди во Канада. Многумина се прашуваат зошто толку често патува, а сега е откриена причината. Претпоставувам дека има таков закон дека пензионерите мора да останат одредено време во Канада, без разлика што се староседелци во други земји на Лепа не и е тешко бидејќи сака да патува и да ја менува околината – вели извор близок на Лукиќ и продолжува:

фото Фејсбук/Лепа Лукиќ

-Точно е дека зема три пензии, но не сака да зборува за тоа. Горда е што државата и ги платила придонесите и што добила национално признание, а за оваа канадска пензија и самата се изборила. Мислам дека во тоа и помогнал нејзиниот покоен сопруг Милан Милановиќ, со кој била во брак две децении, а живеел во таа земја – заклучил изворот.

фото инстаграм/Лепа Лукиќ

Самата Лепа Лукиќ во една прилика истакна дека верува дека нема да има реприза на својот живот и затоа живее максимално бидејќи не планира да купува недвижнини зошто како што вели сигурно нема да ги понесе со себе во следниот живот.

фото Фејсбук/Лепа Лукиќ

– Што е паметно во животот? Имаш еден живот. Паметно е да имаш пари за да не шкрипи во животот. Мора да живеете затоа што парите се за трошење. Не сум за ставање пари во сламена кеса. Јас немам два животи, па да кажам: кога ќе ум-рам, ќе има реприза на животот. Немам деца, ниту имам внуци со кои можам да се забавувам. Трошам пари, но имам многу пари за трошење. Не сум доволно луда да трошам се и да немам од што да живеам. Имам четворособен стан од 100 квадрати, со тераса од околу 150 квадрати. Што ми треба повеќе? – рече Лепа за српски Курир а потоа додаде:

фото Фејсбук/Лепа Лукиќ

-Имам жена која секој месец доаѓа да работи во мојот стан, ги работи само потешките работи, за другото јас сум одговорна, бидејќи сакам да бидам подвижна и да работам во мојот стан. Неможам да не се движам. Имам се што сака моето срце. Да се ​​биде паметен и да се инвестира во нешто. Кога ќе ги затворам очите, каде ќе оди сето тоа? Имам внуци од братучед ми, живеам за нив. Колку си давам себеси, толку им давам и на нив. Успевам да го издржувам моето потесно семејство. Го финансирав ресторанот на мојот братучед, кој тој го водеше со своите деца. Сите добија работа, имаат добри работни места.

фото инстаграм/Лепа Лукиќ

– Најмногу трошам на гардероба. Потекнував од сиромашно семејство и бев желна за се. Одам десет дена на турнеја во Германија, трошам се на гардероба, се качувам во авион и потоа се каам – истакна пејачката.

фото инстаграм/Лепа Лукиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close