Кафе муабет

Здравјето на Никола Роквиќ нарушено токму сега кога го чека третото дете со Бојана: Се огласи на Инстаграм, добива поддршка од сите страни

Вели дека се чувствува одлично...

Пејачот Маринко Роквиќ поч-ина во ноември минатата година по битка со тешка болест и зад себе остави неутешено семејство, а синовите Никола и Марко Својски дадоа се од себе да ја поднесат трагедијата што е можно подобро за да го олеснат најтешкиот период во нивната животот на нивната мајка.

фото инстаграм/Никола Роквиќ

Синовите не дозволувале Славица да потоне, туку постојано ја поддржувале, а вдовицата на Роквиќ не крие дека утеха нашла во најмладите членови на нивното семејство, Деспот, Леона и Симеон.

Фото Инстаграм/Славица Роквиќ

Откако дознаа дека и Никола и Марко чекаат принова, се чинеше дека мрачните денови се зад нив и дека радоста конечно тропна на вратата од семејниот дом, меѓутоа, сега во медиумите излезе веста дека здравјето на Никола Роквиќ е загрозено.

Фото Инстаграм/Маринко Роквиќ

Имено, постариот наследник на Маринко на својот „Инстаграм“ профил сподели објава која загрижи многумина, па неговите обожаватели се прашуваат дали здравјето на Никола Роквиќ е сериозно загрозено.

фото инстаграм/Никола Роквиќ

Станува збор за фотографија на која пејачот носи маска за дишење на лицето, но набрзо објасни дека тоа е редовен третман во хипербарична комора што му помага да се чувствува подобро.

фото инстаграм/Никола Роквиќ

Според сите проценки, здравјето на Никола Роквиќ е совршено, а семејството со нетрпение го очекува доаѓањето на новиот член кој несомнено ќе донесе нова радост во домот на Роквиќ.

фото инстаграм/Никола Роквиќ

Неодамна соседите на Бојана Баровиќ и пејачот Никола Роквиќ проговореа за нив и сите имаа само убави зборови.

Фото Инстаграм/Бојана Баровиќ

– Во медиумите читаме дека Бојана е бремена, веројатно на почетокот на бременоста бидејќи стомакот не се гледа. Ја видов пред неколку дена, се подготвуваа за патување, а таа ми изгледаше само малку отечена во лицето. Така изгледаат трудниците, особено кога е жешко, но носеше лелеав фустан, долг и не и се гледаше стомакот – истакна госпоѓа Нада, која живее во зградата карши нив.

фото инстаграм/Бојана Баровиќ

– Никола е прекрасна душа и прекрасен човек. Го познавав и Маринко, тој беше намќор и за среќа Никола не е на него, но очигледно знаеше да ги воспита децата. Тоа всушност го направи Славица бидејќи и двата сина се многу насмеани и весели луѓе. Бојана кога се пресели овде делуваше вообразено, но со Никола стана достапна. Убаво е да се види како ги воспитуваат децата, зборуваат тивко и како се сакаат. Никола посака трето дете, рече: Дај боже. Драго ми е што желбата му се исполни, нивните деца сигурно ќе станат прекрасни луѓе – рече чичко Љуба.

фото инстаграм/Бојана Баровиќ

Во блиската продавница уживаат кога ја гледаат оваа брачна двојка, како и мајката на Никола, Славица.

фото инстаграм/Бојана Баровиќ

– Конечно, добрата вест донесе радост во ова семејство. Од моментот кога Маринко се разболе сите беа тажни. Се трудеа на секој начин да му олеснат, но и да бидат што повеќе со него. Го видовме Никола тажен, неизмерно, а по погребот долго време не се опорави. Бојана повеќе се трудела да биде со децата, а тој одел во манастири, што очигледно му било задоволство. Се врати препороден. Сега радосната вест стигна прво од Марко, па од неговата куќа. Тоа ја израдува и Славица. Често доаѓа, купува намирници и ги шета внуците – велат продавачките кои ги слушаат песните на Никола, а често одат и на неговите настапи кога пее во Белград.

фото инстаграм/Никола Роквиќ

Соседот Стефан вели дека Никола учествува во сите активности кои се однесуваат на уредување на околината и дворот околу зградата и дека често сади дрвца или наводнува цвеќиња.

фото инстаграм/Бојана Роквиќ

-Никола имаше ритуал кога некое дете ќе се роди да засади дрво пред зграда, така ќе биде и со ова третото сигурно. Останатите тоа го видоа од него и така се создаде целиот дрворед. Истото го прави и со новогодишната елка, но и со разни растенија што ги носат расадниците. Кога ќе види дека цвеќињата секнале, ги полева. Па, тоа доволно ви кажува каков маж е тој – вели Стефан.

фото инстаграм/Бојана Роквиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close