MAMA

За 6 месеци вежбајќи ослабе 20 кг: Наскоро откри дека боледува од редок вид на раk

Дијагностициран е Хочкинов лимфом - редок вид на раk на крвта.

Дијагностициран е Хочкинов лимфом – редок вид на раk на крвта.

Тинејџерката изгуби околу 20 килограми за само шест месеци, откако започна да вежба.

Наскоро дознала дека боледува од редок kарцином. Моли Паркинсон (19) од Ланџире започнала да вежба во теретана во јануари и уживала во поздрав начин на живот. По шест месеци, младaта девојка ослабе 20 килограми, а готовиот агол број 42 го замени со бројот 36.

Сепак, наскоро почнала да чувствува болки во градите. Моли првично сметаше дека болката е резултат на воспаление на мускулите, но откако сфати дека не престанува, го посети својот општ лекар, кој не се сомневаше дека има нешто посериозно зад болката.

Болките не престанаа, а во меѓувреме, Моли ја нападна грутката на вратот, па во јуни повторно закажа прглед на лекар. Наскоро и дијагностицирале Хочкинов лимфом – редок вид на рак на крвта.Лекарите откриле раст од 13 см, што влијаело на пределот на нејзините гради, а Моли се шокирала кога дознала дека станува збор за раk.

– Имав постојани болки во градите и не знаев зошто се појавуваат. Мислев дека повредив мускул поради сите вежби. Кога ја најдов грутката, моето семејство и пријателите рекоа дека нема причина да се грижам затоа што бев многу младa и се обидуваа да ме смират, но имав чувство дека нешто не е во ред. Мислам дека бидејќи сум многу млад, лекарите на почетокот не се сомневаа во рак. Шансите за добивање тумор на моја возраст се мали, но овој тип на рак најчесто се јавува кај луѓе на возраст меѓу 18 и 25 години – рече таа.

Тинејџерката, која во моментов е на хемотерапија за третман на втората фаза на раk, вели дека била тотално во шок кога и било дијагностицирано.

– Бев толку шокиран и не можев да верувам затоа што кога мислиш на рак мислиш на болест, никогаш не сум се чувствувал лошо со тоа и сè уште не се чувствувам болен. Возев велосипед секој ден и одев во теретана, па тоа беше огромен шок за мене. Беше надреално – рекла 19-годишната девојка.Во јануари годинава, Моли секоја вечер oдела во теретана.

– Одев во теретана секоја вечер, станав навистина активна и ослабев многу. Знам дека 20 кг за шест месеци звучи многу, но мислам дека болеста и физичкиот напор се одговорни за моето слабеење – смета таа.

Што е Хочкинов лимфом?

Хочкиновиот лимфом е вид на раk кој почнува да се развива во белите крвни клетки. Вообичаен прв симптом на рак е безболно отекување на пазувите, вратот и препоните.

Некои луѓе, исто така, доживуваат силно ноќно потење, екстремно слабеење, чешање, отежнато дишење и кашлица.Хочкиновиот лимфом најчесто ги погодува луѓето на возраст од 20 до 24 години, како и на возраст од 75 до 79 години.

Тоа е поврзано со намален имунитет, семејна историја, пушачи и оние со прекумерна тежина.

Третманот може да вклучува хемотерапија, радиотерапија, стероиди и трансплантација на матични клетки или коскена срцевина.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close