Новости

За три дена ги закопав сопругот, брат ми, мајка ми и свекрвата- сите почиnaa од корона, кобниот вирус ми ги зема најблиските!

За само три дена, Снежана, жена од Карловац мораше да ги погpеба своите најблиски членови на семејството - нејзиниот сопруг, брат, свекрва и мајка...

Тажната приказна на Снежана Матиќ која за неколку дена ги загуби сопругот, братот, мајката и свекрвата како последица од вирусот корона, буквално го расплака целиот регион.

фото илустрација

Многумина а  таа самата се прашуваат како воопшто успеала да најде сила за да се справи со сето ова.

Таа за три дека ги погp-еба, еден по друг. Својата вознемирувачка приказна ја сподели во емисијата „Потрага“ на РТЛ.

foto eZadar.hr

Таа беше на ручек со нејзниот брат кој кашлаше и имаше треска. Мислеше дека станува збор за обичен грип. Само неколку дена подоцна, еден по еден, членовите на семејството на Снежана завршија во болница. И тогаш како што сведочи таа започнаа да се јавуваат од болнцата, тоа се повици кои никој не ги сака.

За само три дена, Снежана, жена од Карловац мораше да ги пог-еба своите најблиски членови на семејството – нејзиниот сопруг, брат, свекрва и мајка.

foto https://varazdinski.net.hr/ илустрација

Како да се справите со загубите на најблиските луѓе – ова прашање станува сè поголем проблем, особено затоа што семејствата дури немаат можност да се збогуваат со нив.

– Бевме во Слуњ кај мајка ми и браќата. Брат ми се чувствуваше лошо. Се чинеше како да има грип или настнка и си правеше чај за себе. Бевме таму во сабота и ништо, сè беше во ред. Тој кашлаше. Кога се вративме дома,  третиот ден, и мојот сопруг доби треска – вели Снежана.

фото илустрација

Тестовите беа позитивни. Веќе во понеделникот, братот Мирко заврши во болницата во Карловац, два дена подоцна нејзниот сопруг Роберт заврши во болница. Во меѓувреме, и мајката на Снежана, Роза, се разбoле. Таа имаше 92 години. И свекрвата Барбара која имаше 80 години.

фото илустрација

– Ниту мама ниту свекрвата воопшто не излегуваа од дома. Во тоа време, скоро целото село беше заразено. Роберт, мојот сопруг едноставно имаше симптоми на грип. Го болеа коските, имаше треска. Земаше лекови за ублажување на треската, но ништо не му помогна. Дишеше толку тешко. Тој не можеше да стигне до собата. Не можеше да си дојде на себе неколку минути и не веруваше во короната, рече дека има грип – изјави Матиќ за „Потрага“ на РТЛ.

Како што вели, повеќе не можела да чека и решила да повика брза помош. Сопругот бил пренесен во болница и тогаш го видела последен пат.

Во меѓувреме се слушнавме по телефон. Веруваше дека ќе преживее.

Роберт имал само 53 години. За време на в-ојната, тој зга-знал на мина и ја изгуб-ил ногата. Оттогаш, тој живеел со протеза но бил сосема здрав, тврди Снежана, додавајќи дека тој немал проблеми со срцето или крвниот притисок.

Foto: Profimedia

– Му испратив очила за да може да гледа. Сè беше добро. Бев навистина во шок кога ми рекоа дека починал – вели таа за „Потрага“ на РТЛ.

Таа оваа загуба тешко ја прифат, а потоа само се редеа непријатности.

За неколку дена, од ист број, уште три пат и се јавија од болницата.

фото илустрација

– Мама поч-ина во 12 часот, вечерта ми се јавија дека поч-инал и мојот брат. За еден ден, двајцата, а следниот ден свекрвата – вели Снежана. Таа сè уште не знае како го преживеала сето тоа. Помина помалку од еден месец од нивната cм-рт.

Снежана истакна дека сè уште не спие и размислува за неср-еќата која ја снајде.

Situacija u beogradskoj bolnici teška, Foto: Ilustracija, EPA-EFE/Juan Ignacio Roncoroni

За разлика од останатото семејство, таа не беше заразена.

Најмногу жали што не можеше да се збогува со своите најблиски. Таа дури не можеше ниту да присуствува на погре-бот.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close