MAMA

ЗА здравје, виталност и убавина, професорот Мермерски на сите ЖЕНИ им ја препорачува оваа салата (РЕЦЕПТ)

Христо Мермерски е човек кој се залага за здрава исхрана

Професорот Христо Мермерски е бугарски генетичар, доктор и поранешен дипломат во Вашингтон. Специјализирал во Англија, Германија и САД. Предавал на 200 универзитети во 63 земја.

Христо Мермерски е човек кој се залага за здрава исхрана. Тој верува дека секоја жена треба да ја јаде салата од пиперки и лук, или рендан морков и лук.Ова ќе и ’обезбеди здравје, виталност и убавина. Еве го рецептот со кој можете да ја направите оваа лековита салата:

Состојки:свежи пиперки, магдонос, лук, зејтин и оцет. Пиперките добро измијте ги и печете ги во рерната на 200 степени за 25 до 30 минути. Потоа излупете ги пиперките. Ситно исецкајте го лукот и магдоносто. Измешајте со излупени пиперки.. Пријатно!

Брзо се прави, го штити организмот и е подобра од лек!

Познато е дека салатите се здрави, а особено тие ќе им бидат од корист на луѓето со висок холестерол благодарение на нивните состојки.

Главната состојка на оваа салата е ротквица, која го крие вистинското мало богатство на витамини и минерали. Се покажа дека го намалува ризикот од карцином, го поддржува метаболизмот, иницира растопувањето на маснотиите, го намалува воспалението и го зачувува здравјето на срцето.Покрај белата ротквица, оваа салата ќе бара:Леќи,Кромид,Масло,Лук.

Ловоровиот лист,мелен пипер,вода по потреба.Подготовка:сварете ја леќата.На многу мала количина масло испржете го кромидот, а потоа додадете ги ренданите роквици и сите други состојки освен леќата. Се додава на самиот крај.

Неопходно е да го пржете на тивок оган околу еден час, додавајќи вода колку што е потребно.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close