MAMA

За време на карантинот се здебелив, за 21 ден ослабев 8 килограми: Јадев супа од коски секој ден, но според овој принцип!

Јадев супа од коски секој ден, но според овој принцип!

На почетокот на годината, кога започна карантинот, почнав да јадам сè и што било. Тоа беше прв пат во мојот живот да не се воздржуваме. Што и да беше понудено, јадев. Резултатот беше десет килограми вишок!

По неколку месеци поминати во тренерки и хеланки, морав да облечам фармерки и да одам на работа. Бев изненаден што никој од панталоните не ми одговара. Дури тогаш сфатив дека штотуку се здебелив. Вагите покажаа неверојатни 10 килограми вишок.

Ми се чинеше дека и јас не сум дебела во бременоста. Затоа решив да направам сè за да ослабам. Се обидов да гладувам неколку дена, но не ми успеа.

Решив да го „прочешлам“ интернетот и наидов на текст за детоксикација на познати личности. Добро познат американски лекар советувал детоксикација 21 ден. Тоа значеше големи количини на течности, особено супи од коски, но и вежбање.

Бидејќи изгледав искривено од прекумерна тежина, решив да тренирам и да го изведувам споменатиот детоксикација 21 ден. Вака изгледаше:

Утро: Пијам 2 чаши вода и вежбам на машина за вежбање половина час (трчам 10 километри и согорувам околу 200 калории)

Потоа имам 1 чаша супа од коски (350мл) за појадок, потоа пијам кафе, и по неколку часа лимонада со мед.

За ручек јадам 2 чаши супа од коски (700мл). Јадам јаболко и пијам вода.

Имам голема чаша супа од коски (350мл) за вечера.Што значи дека јадев / испив околу 2 литри супа и најмалку 2 литри вода на ден.

Првиот ден беше ужасно заморен за мене: бев гладна, уморна и нервозна. Сепак, следниот ден веќе се чувствував многу подобро. Продолжив да ја вршам оваа детоксикација.

По третиот ден, додадов кисели краставички во исхраната, кефир (обично за вечера), плус овие 2 литри супа.

Јадев овошје (претежно јаболка и лубеница), но и бобинки. Кога ќе почувствував пад на енергијата, ќе изедев неколку ореви или бадеми.

Оваа диета ја практикував цели 20 дена. Кога заврши периодот на детоксикација, се чувствував многу добро. Губењето на тежината беше видливо. Плус, мојата кожа навистина блескаше и немав темни кругови под моите очи.

Еве ги придобивките од супа од коски:

Го забавува процесот на стареење

Лечи дигестивниот систем

Запира воспаление на целото тело

Го подобрува здравјето на целото тело

Кожата е еластична, косата е густа, ноктите се јаки …

Како да се готви супа од коски?

Се користат шупливи, бедрени коски или пилешки коски. Коските се готват што е можно подолго (кој има шпорет на дрво, најдобро е да ставите поголемо тенџере и коски, а потоа да готвите 24 часа). Кон крајот на готвењето, додадете моркови, целер, пашканат, кромид, јаглики и зачини во супата (но не претерувајте со зачини).

Кога супата се готви, јадете ја само три дена и пијте многу вода.

Оваа супа им се препорачува на сите оние луѓе кои имаат болка во колената и зглобовите, бидејќи е природен лек.

По 21 ден, застанав на вагата. Слабев 8 килограми, но изгледаше многу повеќе, затоа што вежбав, па мускулите ми се стегнаа.

Одлучив да продолжам да ја јадам оваа супа секој ден, но со додавање на друга храна.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close