Новости

Еве со која вакцина да се вакцинирате доколку планирате дете или сте бремена- др- Ана Гликиќ открива зошто токму оваа вакцина е најдобра!

Според докторката руската вакцина е најдобра...

д-р Ана Глигиќ која е еден од најпознатите вирусолози во регионот, и која важи за жената која прва ја изолирала вариолата, која беше шеф на лабораторијата во Институтот Торлак во времето на сипаници одговара на едно од најчесто поставуваните прашања поврзани со ваквината за ковид 19.

foto inz.ba/

Дали можеме да примиме вакцина против коронавирус ако планираме бебе? Ова е едно од најчестите прашања откако пристигнуваа вакцините. Три вакцини се одобрени во Србија: Фајзер, Спутник V и Синофарм. Експертите веќе објасниле дека ниту една од овие вакцини не се препорачува за бремени жени и доилки, дека можат да ја примаат само по сопствена согласност.

– Како прво, – бремена жена која е во првиот триместар, не треба да прима или да зема никакви лекови или антибиотици, освен ако не е „неопходно“, и тоа само со совет од лекар. Сега, најдобро е да го кажам и ова. Ја испитавме и оваа несреќна сипаница кај бремени жени кои биле вакцинирани во тоа време. Зедовме материјал од киретажа од Земунската болница и имаше околу 200 киретажа.

Самата се обидов да го разоткријам вирусот, но не успеав. Немавме никакви алармантни резултати, дури ни тој жив вирус на сипаници за кој имаше вакцина, не остави ништо. Второ, третиравме крв од папочна врвца за време на раѓање на новороденчиња на вакцинирани мајки. Ја анализиравме и мајчината крв и крвта од папочната врвца на детето. Откривме дека детето има до четири пати повеќе антитела кон вакциниран вирус отколку мајка. Значи, природата некако се погрижи да го заштити фетусот, му даде поголем имунитет отколку што имаше мајката. Така беше случајот со вакцината за сипаници – вели д-р Глигиќ.

Фото Илустрација

Kорона вирусот сè уште се испитува

 

Резултатите од ова истражување, вели д-р Глигиќ, беа објавени минатата година.

– Затоа делото што го објавивме минатата година ни беше прочитано 1.500 пати! Требаше многу време да се објави, и тоа дело е голема помош за оваа пандемија, но ние не го знаеме овој вирус. Не знаеме што друго ќе направи. Не е доволно тестиран, а некои вакцини исто така се недоволно тестирани кај бремени жени. Но, она што го зборував од април е дека треба да се направи класична вакцина за целиот вирус, мртoв и ослабен. Бидејќи имаме искуство со вакцината против детска парализа, која го потисна вирусот, го сведе на минимум. Јас пропагирам таква вакцина. Овие други вакцини може да се покажат многу добри, се разбира, но немаат доволно тестови кај бремени жени и деца, бидејќи помина малку време – објаснува д-р Глигиќ.

dr Ana Gligić; foto screenshot Youtube/RTS

Огромното знаење што го стекна во нејзината богата кариера – од СФРЈ, преку Русија, Америка и Бугарија, е корисно не само за локалните експерти, туку и за светските истражувачи, и покрај фактот дека д-р Глигиќ не учествува во какво било тековно истражување во врска со коронавирусот.

Таа во едно интервју за српски Телеграф истакна дека доколку би се вакцинирала и доколку е неопходно би се согласила само за руска вакцина.

 

– Треба да ги следиме институциите и нивниот квалитет на работа во минатото, а потоа да одлучиме. Мислам дека ќе има голема побарувачка за купување вакцини низ целиот свет. Бидејќи, ние мора да направиме свое истражување кога купуваме вакцини; голема е одговорноста да се имунизираат луѓето. Од нашиот експертски тим зависи која вакцина да ја изберат; нашите научници ќе проценат која вакцина е најдобра и, се разбира, која можеме да ја добиеме најбрзо. Русите направија уште две вакцини – едната со неактивиран вирус , а другата токму онаа класична, ослабена – ослабен вирус кој дава долготраен имунитет. Втората е на тестирање, а мртвиoт вирус е подготвен за употреба. Претходно изјавив дека ќе бидам вакциниран со руската вакцина затоа што видов дека има 32 научници од сите специјалности во публикацијата во списанието LANCET.

Доктор Ана посочува дека никогаш нема да се ослободиме од Коронавирусот…

 

 

– Никогаш нема да се ослободиме од вирусот корона, тој постои во природата долго време. Не е доволно испитано дали има благ крос-имунитет помеѓу сите овие корони, што некако спречуваат други вируси да манифестираат трагични последици. Можеби тоа би било среќа, а можеби и тоа навистина се случува.

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close