MAMA

Д-р Грујичиќ е убедена: Еве кога ќе заврши вториот бран на корона!

Лекарот потенцира дека е исклучително важно сите да се придржуваме кон правилата за носење маски

Лекарот потенцира дека е исклучително важно сите да се придржуваме кон правилата за носење маски

Д-р Даница Грујичиќ, директорка на Институтот за онкологија и радиологија на Србија, вели за вториот удар на епидемијата „се ослободивме малку прерано затоа што рековме дека ја освоивме короната, но, за жал, не беше така“.

Малку поголема претпазливост. Убеден сум дека ова не може да трае две години, пет години. Тоа мора да заврши. Ќе добиеме имунитет, но сепак треба да бидеме трпеливи. Доколку би биле трпеливи следните две или три недели и сите би ги почитувале овие мерки, мислам дека самата епидемија ќе попушти “, рече д-р Грујичиќ.

Таа додаде дека не е лесно секој да носи маски, но дека е многу важно сите да бидат дисциплинирани по ова прашање.

“Се покажа во овој ковид дека предизвикува системска реакција. Тоа не е само температурата, таа доведува до септички шокови, тоа доведува до реакции кои изгледаат како анафилактички шокови како да имате алергиски шок “, објасни д-р Грујичиќ.

Еве што велат експертите за овој феномен но и во кои случаи е дозволено да не носите маска во Македонија

И покрај опасноста од зараза, речиси сите знаеме барем едно лице кое не можеме да го натераме да носиме заштитна опрема за време на пандемии, а експертите сметаат дека има најмалку пет објаснувања за овој необичен феномен кој стана мошне интересен во последно време.

Имено, носењето заштитна маска на почетокот од пандемијата на вирусот корона беше незадолжително, па потоа задолжително во затворен простор, но и покрај тоа има луѓе што одбиваат да носат маски.

Од 01. мај 2020, ваквото однесување во Македонија резултираше со казна.

Со месеци носел маска и држел дистанца, а потоа направи една грешка која ја плати со животот

Маж од јужниот дел на Калифорнија беше тестиран позитивен откако присуствувал на забава, за која напиша дека жали што отишол и тоа ден пред да ја загуби битката со болеста.

Томас Макиас, на возраст од 51 отишол на скара минатиот месец покрај езерото Елсинор, на неколку километри од Лос Анџелес, градот во кој живеел.

Кратко по забавата, ги почувствуал првите симптоми. На 20 јуни тој постираше на Фејсбук трогателна порака за да ги предупреди своите сакани за ризиците од вирусот, вели неговото семејство.

„Пред две недели излегов… поради моја глупост го загрозив здравјето на мојата мајка и сестрите“, напиша тој. „Ова беше многу болно искуство. Ова не е шега. Ако веќе мора да излегувате, носете маска, и практикувајте социјална дистанца… Се надевам дека Господ ќе не помогне, и ќе можам ова да го преживеам“.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close