MAMA

Дете со аутизам го сруши рекордот: Немав другарчиња и не комуницирав, Титаник беше бродот кој ме спаси (ФОТО)

Тој работел на проектот околу 700 часа (11 месеци) и ставил околу 56,000 коцки

Брињар Карл Бигисон, кој има благ облик на аутизам, пред шест години реши да му оддаде почит на овој брод и неговите патници на специфичен начин. На само десетгодишна возраст тој ја направи најголемата реплика на „Титаник“, од тули на Лего. Тој работел на проектот околу 700 часа (11 месеци) и ставил околу 56,000 коцки.Денес тој е 16-годишен тинејџер и тврди дека со кршење на светскиот рекорд му се променил животот.

„Лего беше важен дел од мојот живот уште од рана возраст“, ​​изјави Брајњар, објаснувајќи: „Поради лошите социјални и комуникациски вештини, секогаш сум бил сам и играв сам, па тулите од Лего станаа мои најдобри пријатели“.

„Додека го градев Лего, ја користев и развивав својата имагинација и креативност. Не се чувствувам осамен, бев премногу зафатен со градењето“, се сеќава тој.

Кога имал девет години, Брајњар го посетил Леголанд во Данска.

„Видов големи модели на Лего за прв пат и навистина бев фасциниран од нивната големина и градежната структура“, рече тој, додавајќи дека во исто време имал опсесија со бродовите и истражувал сè што е поврзано со нив на Интернет.

“Навистина бев опседнат со Титаник. Научив сè што требаше да знам за тоа, а потоа еден ден добив идеја дека сакам да изградам реплика на тоа”, откри тој како дошол до идејата.

Се разбира, тој никогаш не сонувал дека неговата реплика на крајот ќе биде неверојатна седум метри.Неговиот дедо Лули му помогна да направи специјални упатства на структури со Лего според вистинските дизајни на „Титаник“, а неговата мајка му помогна да создаде веб-страница каде собирал донации за да ги купи потребните работи.

“Исто така, ми беше понуден простор во магацин за моделирање каде одев секој ден после училиште и го градев за три до четири часа на ден за 11 месеци. До кога конечно го завршив мојот модел Лего Титаник”.

Сега Брињар ги поминува летото работејќи на траект што превезува луѓе до блискиот остров Вишие.

„Јас сум втора година во средно училиште, а целта ми е еден ден да станам капитен. Кога имав пет години, ми беше дијагностициран аутизам и се борев многу пораснав и навистина немав пријатели затоа што бев лош во комуникацијата. Денес имам навистина одлични пријатели. и јас ги развив моите вештини за комуникација и немам никаков проблем со тоа “, рече овој тинејџер. Брајњар рече дека се чувствува навистина благодарен што неговата приказна е инспирација и за другите деца и родители кои минуваат низ дијагностицирање на аутизам и се плашат од иднината.

„Знам дека моето семејство беше загрижено и тоа е совршено нормално затоа што тие имаа само стереотип на Rain Man за да ги споредат искуствата. Денес знаеме многу повеќе за аутизмот“, објасни Брајњар.

Тој, исто така, направи документарен филм Како „Титаник стана мојот животен брод“, во кој зборуваше за сопственото искуство.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close