MAMAХоливуд

Го сакаше со години, но го загуби животот три дена пред да се ожени со него

Фарах и Рајан никогаш не се венчале, а одлуката за брак е донесена близу крајот на нејзиниот живот

Веселата и секогаш насмеана русокоса, со фризура копирана од жени ширум светот, таа беше стана прототип на американската убавина, но и дел од американската поп култура заради плакатот во црвен костум, кој се  продаде во осум милиони копии.

Номинирана за шест Златни глобуси и три Еми, таа не доби ниту една од овие награди, а обожавателите веруваат дека никој не би можела да биде многу поголема ѕвезда неа.

Фара Лени Фовет е родена на 2 февруари 1947 година, во Корпус Кристи, Тексас, како ќерка на „нафташот“ Вилијам Фовет  и домаќинката Полин Алис. Откако завршила средно училиште во родниот град, дипломирала биологија на Универзитетот Тексас во Остин. Таа била многу фотогенично и харизматично девојче и  ја открила својата љубов кон глума во средношколскиот драмски оддел, а по победата на студентскиот натпревар за убавина, во 1968 година заминала во Лос Анџелес, и покрај противењето на нејзините родители. Во Калифорнија, таа не чекаше долго за своите први ангажмани, прво започна да снима реклами, потоа епизодни улоги во телевизиски серии, а нејзината врска со актерот Ли Мајорс и помага да се вработи.

Првата голема улога ја доби во 1970 година во филмот Мира Брекинбриџ, кој беше критикуван од актерската фела, па така Фара неславно ја започна својата кариера во таканаречениот филм за возрасни. Тоа не ја запре во намерата за поголем успех, таа упорно продолжува со помали и поголеми ТВ ангажмани. Во 1973 година, Фара се ожени со Ли Мајор  и си го додаде неговото презиме. И додека сопругот постигнува успех со новата ТВ серија, Човекот од шест милиони долари, Фара беше незабележана. Ситуацијата се смени неочекувано во 1976 година, со фотосесија за еден постер: таа беше ангажирана од мала независна компанија Pro Arts Inc, сакајќи Фара да биде фотографирана во бикини, но актерката инсистираше на едноделен костум. Постерот, автор на фотографот Брус Мекбрум, станува еден од најбараните, продавајќи осум милиони копии, а Фари донесе огромна популарност, како и улогата во „Ангелите на Чарли“ што ја направи позната.

Таа стана sвезда во 1976 година, со улогата на детективката Мунро во акционата ТВ серија Ангелите на Чарли, која ја пренесуваше АБЦ од 1976 до 1981 година, во која, покрај Фара, глумеа и Жаклин Смит и Кејт Џексон. Иако во тоа време заработуваше неверојатни 10 000 американски долари по епизода, таа ја напушти серијата веднаш по првата сезона, во екот на нејзината слава и ја шокираше американската публика со нејзината ненадејна одлука.

Наводно Фара сакала да се посвети на филмската кариера и да ги покаже своите актерски способности, иако постојат претпоставки дека таа ја напуштила серијата поради љубомората на нејзиниот сопруг. Нејзиното ненадејно заминување го налути продуцентот Арон Спелинг, кој ја тужеше, барајќи обештетување од 13 милиони долари. Постигнат е вонсудска спогодба, а Фара плати помалку од потребното, вети дека ќе се појави повремено во некои епизоди и беше заменет со Шерил Лед.

Првите филмови по Чарливите ангели, Логанс трчаа со катастрофални прегледи, а нејзината глума беше оценета како најлоша. После тоа, таа започна да ги изненадува гледачите и критичарите со серија импресивни улоги во филмовите Bed in Flames (1984), Екстремите (1985), Нацистичкиот ловец: Приказната на Beate Klarsfield (1986), Poor Little Rich Rich Woman (1987) и Small Sacrifices од 1989 година. , кои ги носат нејзините номинации за Златен глобус и Еми. Во деведесеттите години, таа направи филмови со понизок квалитет, а во 1995 година се изненади што позираше за Плејбој на 48-годишна возраст, што упорно одбиваше во 60-тите и 80-тите години. Ова е проследено со период на јавни настапи во кои таа се однесувала чудно, што поттикнува приказни за нејзината ментална нестабилност и многу негативен публицитет. И покрај ова, Фара продолжува да снима, појавувајќи се во познати серии како Али Мекбел, Спин Сити, Гардијан…

По нејзиниот брак со Ли Мајорс, кој траеше од 1973 до 1982 година, Фара до крајот на животот беше со актерот Рајан О’Нил, со кого имаше син, Редмонд, роден 1985 година. Синот беше уапсен неколку пати за поседување опојни средства а во 2008 година таткото и синот беа уапсени заедно И покрај проблематичниот начин на живот, неговата мајка го остави целото богатство, околу пет милиони долари, целосно исклучувајќи го Рајан од неговата волја.

Фара и Рајан се запознале во време кога нивните кариери биле на надолна траекторија, а 17-годишната врска ја одбележале кавги, разделби и помирувања. За време на една од подолгите паузи, од средината на 1978 до крајот на 1979 година, Фара беше во врска со продуцентот Jamesејмс Оро, обележана со кавги, физички конфронтации, апсења и обвинувања за насилство

Фарах и Рајан никогаш не се венчале, а одлуката за брак е донесена близу крајот на нејзиниот живот: Лос Анџелес Тајмс на 22 јуни 2009 година ја објави свадбата на Фара Фаут и Рајан О’Нил, но актерката го изгуби животот три дена пред свадбата, во болница во Санта Моника.

 

 

 

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close