MAMA

Го нарекуваат „ЧУДО ОД МЕЛЕМ“: Лечи ситуси, бронхит, ангина, гинеколошки заболувања, лесно се прави (РЕЦЕПТ)

Маста е лесна за подготовка и исто така е многу ефикасна

Eедна мајка го сподели рецептот за “чудо мелемот “,кој го има прочитано на руската страница на алтернативна медицина.

Маста е лесна за подготовка и исто така е многу ефикасна. Оваа “чудо од маст” лечи многу болести. Чудо мелемот лечи: бронхитис, ангина, оток, модринки, отворени рани, пукнатини на рацете и нозете, воспаление на јајниците, гинеколошки заболувања. Успешно се користи за изгореници.

Во зависност од болеста, маста: размачкајте, ставете компреси, тријте. Може дури и да се користи за внатрешна употреба: половина лажичка три пати на ден пред јадење.Местата е апсолутно безопасна.

Ќе ви треба:

– 1 јајце

– 400 мл растително масло (користев кантарион, што сама го направив)

– парче восок од пчели – околу 60 гр

– Се вари јајце. Ќе ви биде потребна само жолчката

– Истурете масло во емајлирана тава

– Ставете го парчето восок во масло

– ставете на тивок оган и почекајте додека восокот не се стопи

– штом ќе се чуе „пукањето“, земете ги веќе згмечените  жолчки и ставете ги во маслото со восок, дел по дел

– маслото ќе почне да се пени, затоа бидете подготвени брзо да ја отстраните тавата од топлината

– кога маслото ќе се „смири“, повторно ставете го на шпоретот

– продолжете да ги ставате жолчките до крај, мешајќи постојано со лажица

– смесата ќе ја промени бојата и ќе стане темно кафеава

– извадете го од шпоретот и оставете го 15-20 минути

– исцедете го преку најлон (чорап), газа или цедалка сито.

Кога маста ќе се олади, ставете го во стаклена тегла и затворете го капакот. Маста се чува во фрижидер до 10 месеци.

Мастата е многу ефикасна. Ако се користи за облоги, потребно е да се загрева на пареа (до приближно 40 степени)

Чудо од мелемот лекува:

Синуси. Стопете ја масата и ствета ја во пипета. За да не се затегне, направете го ова брзо. Направете го тоа два пати на ден со интервал од еден час. Лекарите тврдат дека исто така можете да се ослободите од месечниот синузитис.

Гноен отитис. Свиткајте парче памучна волна, натопена во оваа маст ставена во увото. Променете го доколку е потребно и нанесете го ушниот восок. Маснотијата го отстранува гнојот. Вака се третира целиот отитис, не само гноен.

Гнојна ангина, апсцеси во грлото, тонзилитис. Ставете маст во грлото и облоги на вратот. Ова повторете го во вечерните часови, повторувајќи ја постапката 2-3 пати.

Бронхитис, болка во желудникот, цревата, чиреви на телото, вкочанетост во очите. Три пати на ден пред јадење, земете половина лажичка маст.

Женски болести: фибромиом до 10 недели, цисти на јајниците, воспаление, маститис. Таmпоните со оваа маст се ставаат во вагинаtа наутро и навечер. Постојат тврдења дека после десет дена, само спомени ќе останат од цистата. Фибромиомите траат долго време. Во маститис, хартиена салфетка натопена во маст е поставена на градите, одозгора – најлон торба. По можност, менувајте на секои 2 часа.

Изгорениците, чиревите, раните, отокот, забоболката, болката во зглобовите ја лекуваат оваа маст. Се нанесува на погодената област преку ноќ и се завитка. Можете да користите само парче памучна волна, натопена во маст, ако раните не се големи. Ќе бидете изненадени од резултатот!

Во случај на забоболка – маста се зема со чист прст и болниот заб и непцата се размачкани, болката ќе исчезне.

Трофични чирови, гангрена: ставете и салфетки за хартија натопени во маснотии и менувајте ги на секои 2 часа. Гној ќе истече длабоко од раните.

Во третманот на хемороиди – се прави газа тампон и се става на местото преку ноќ, за 8-10 дена или додека не се случи подобрување.

Маста е добра за зајакнување на ноктите – тријте во ноктите ноќе.

Сите болести ќе почнат да се повлекуваат, благодарение на оваа маст, чудо – мелем.

Забелешка: восокот мора да биде природен од пчела. Секое растително масло може да се користи за надворешна употреба. За внатрешна уоптреба  – маслинката е надобра. За женски заболувања – кантарион е најдобар.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close