MAMA

ГО НАМАЧКА НА НОЗЕТЕ И ОТИДЕ ДА СЕ ИСТУШИРА: Кога го погледна своето тело, СЕ ЗАЧУДИ НАПРАВЕТЕ ГО И ВИЕ ИСТОТО!

Не само што го задоволува нашето тело и нè прави поенергични

Ние сме навикнати да се разбудиме наутро со силно кафе, но овој магичен пијалок има одличен ефект и врз нашата кожа.

Не само што го задоволува нашето тело и нè прави поенергични, туку и ја оживува нашата кожа и ја обновува нејзината сјајност.

Имено, зрното кафе, може да направи чуда со нашата кожа.Зрното кафе е природен пилинг за нашата кожа, што е евтино и ефикасно, и секогаш е при рака. Малите честички на кафето се груби, па затоа најмногу се препорачуваат за кожата на телото, а не за лицето, и тие ќе ни помогнат да ги отстраниме сувите клетки на кожата, да го стимулира протокот на крв и да го намали целулитот.

Дерматологот Кавити Маривала од Њујорк посочува дека кофеинот не само што дава позитивен ефект на кафето, туку и дека кафето содржи и други антиоксиданти состојки кои ја штитат кожата од УВ зрачење и го забавуваат процесот на стареење. 3 состојки, кои дефинитивно ги имате во куќата во секое време.
Потребни состојки:

– 3 лажички црно, домашно кафе

– 3 лажички шеќер

– неколку лажички масло (маслиново, кокос, бебе, бадемово или што и да имате)

Комбинирајте ги состојките во компактна смеса, така што не е премногу течна или густа. За време на тушот, тријте го телото со оваа маса, а потоа истуширајте се како што обично правите.

Кожата ќе стане неверојатно мека, мазна и кадифена.

Фарбање коса со кафе – да експериментираме додека сме дома

Фризерските салони не работат, а вие сакате да експериментирате со бојата на вашата коса. Со оваа природна фарба нема да се плашите дека ќе ја упропастите вашата коса, а е и многу едноставно и евтино.

Ова важи доколку сте црнокоси или имате темнокафеава нијанса. Пробајте го ова едноставно решение и освежете ја вашата коса со помош на црно кафе. Постапката е едноставна. Сварете го кафето како што вообичаено го варите кога го пиете. Во зависност од должината на косата, потребно ви е помеѓу 250 и 500 милилитри црн напиток.

Оставете го да се одлади. На 250 милилитри кафе додајте две лажички балсам и добро промешајте. Намачкајте ја косата до природната „фарба“ за коса, детално и полека, па оставете ја да постои околу 1 час, замотана во проѕирна фолија.

Потоа, исплакнете ја, без да додавате шампон. Ако сакате да добиете уште потемна нијанса, повторете ја постапката. Не плашете се, нема да ја оштетите вашата коса, затоа што не користите хемиски препарати.
Совет плус: Талогот од кафето можете да го искористите и како пилинг за лице. Треба само добро да го втриете на влажно лице и со кружни движења да правите масажа. Потоа исплакнете и нанесете хидратантен крем.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close