Uncategorized

Верица Шерифовиќ се омажи на 18 години и ја роди својата најголема гордост: Пејачката откри детали за бракот кои никој не ги знаеше

Таа е најголема поддршка на Марија...

Популарната фолк пејачка Верица Шерифовиќ во 1982 година се омажи за тапанарот на „Жаока“ Рајко Шерифовиќ.

фото инстаграм/Верица Шерифовиќ

Две години подоцна Верица и Рајко ја добија ќерката Марија.

фото инстаграм/Верица Шерифовиќ

– Имав осумнаесет години, тој беше малку постар. Се венчавме во 1982 година во Инџија, каде што настапувавме тие денови. Едно саботно утро застанавме пред матичарот, а вечерта бевме на сцената. Свадбата ја прославивме со гости од хотелот. Влегувајќи во бракот, кој официјално заврши дваесет години подоцна, имав можност да присвојам многу убави работи од родителите на мојот сопруг, кои беа професионални музичари. Свекрвата Лепа беше пејачка, а свекорот Емин, потомок на Шериф Шерифовиќ, сопственик на меаната Бело Јагња каде што пеел и свирел Коштан Бора Станковиќ, бил хармоникаш. Ме будеше секое утро со музика и кафе. Од него научив многу староградски песни и романси – изјавила Верица во едно интервју.

фото инстаграм/Верица Шерифовиќ

Верица се разведе од Рајко во 2003 година, а само една година подоцна повторно се омажи со познатиот музичар Мича Николиќ.

фото инстаграм/Верица Шерифовиќ

Во тој период бил сопственик на издавачката куќа „Мега саунд“, чии членови, покрај Верица, биле и многу познати пејачи, како покојниот Шабан Шаулиќ.

фото инстаграм/Верица Шерифовиќ

Во таа издавачка куќа, пред повеќе од една деценија, својата пејачка кариера ја започна и Дијана Пауновиќ.

фото инстаграм/Верица Шерифовиќ

– Една година по разводот од мојот прв сопруг, во 2004 година, се омажив за Мича. Славевме во ресторанот Језеро до девет часот наутро. Тогаш имав венчаница и целата естрада беше присутна. Тоа беше прослава за паметење. Пред тоа со Марија се преселивме од Крагуевац во Белград, таа тогаш беше на почетокот на кариерата. Не и пречеше што повторно се омажив. Напротив. И сега ми вели дека би сакала да се омажам по трет пат само да не ми е во памет 24 часа на ден. Бракот со Мича траеше три години, се разделивме со заедничка согласност и останавме во пријателски односи. Сега мислам дека бракот е глупост што расипува се. Апсолутно ја поддржувам Марија во сите нејзини избори и секогаш сум со неа. Често сме заедно на нејзините концерти. Бев со неа во Хелсинки во мај 2007 година кога победи на Евровизија. Пред настапот ја натерав да се помоли, да запали свеќа и да се напие света вода и ја донесов од манастирот Свети Василиј Острошки – откри неодамна мајката на единствениот српски победник на „Евровизија“.

фото инстаграм/Верица Шерифовиќ

Верица никогаш не криела дека и нејзината ќерка Марија, која имала одлични односи со Мича, полна со почит и разбирање, била задоволна од нејзиниот избор, односно дека го гледала како втор татко.

фото инстаграм/Верица Шерифовиќ

Инаку неодамна и популарната пејачка Марија Шерифовиќ проговори за односот со родителите, но и за нивниот развод и откри како тоа влијаело на неа.

фото инстаграм/Верица Шерифовиќ
фото инстаграм/Верица Шерифовиќ
фото инстаграм/Верица Шерифовиќ
фото инстаграм/Верица Шерифовиќ

Пејачката истакна дека не можеме да ги избереме нашите родители, но дека не би ги менувала своите бидејќи тие ја направиле таква каква што е денес.

фото инстаграм/Верица Шерифовиќ

– Би рекла дека нивните улоги се еднакви. Не можеме да избереме родители. Дали би ги смениле? Голема е веројатноста да не би, затоа што кога би ги променила веројатно би билз обичен и досаден човек, а тоа не можам да го замислам. Затоа што нз сè што е досадно и обично никој не се сеќава. Клучната улога е во мојот живот игра тоа што имав вакви родители. Нивната желба беше да почнам да се занимавам со овој бизнис на 18 години, па така главна отскочна даска ми беше и нивна најголема поддршка – истакна пејачката во емисијата „Сценирање“.

фото инстаграм/Верица Шерифовиќ

Пејачката исто така откри како разводот на нејзините родители влијаел на неа и посочи дека тој момент не ја погодил.

фото инстаграм/Верица Шерифовиќ

-Тој момент не ме погоди ниту ме интересираше, бидејќи таа година се преселив во Белград. Го започнав мојот живот и им реков да прават што сакаат. Требаше да го направат тоа одамна, наместо да гледаме разни циркуси. Тоа е мојот единствен јавен апел до сите луѓе кои имаат деца. Подобро е да имате здрави и насмеани родители отколку пеколни детства каде децата треба да преживеат нешто што не сакаат поради нивните родители. Тоа е мојот став, не мора да значи дека е точен, туку е мој – изјави пејачката.

фото инстаграм/Верица Шерифовиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close