Нега и здравје

ВАКЦИНИТЕ МОРА ДА БИДАТ ДОСТАПНИ ЗА СИТЕ: Бил Гејтс алармира на нови мутации- во пет точки објасни што е најважно за справување со вирусот!

Објасни како настанува мутацијата на вирусот...

Во последната година, американскиот милијардер и основач на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, често коментираше за пандемијата на корона вирус, повикуваше на вакцинација и почитување на мерките, а неодамна на својот блог го коментираше и фактот што постојано се појавуваат нови видови на коронавирус.


Гејтс признава дека тоа го загрижува. “Светот помина долг пат во борбата против Ковид-19. Но, новите мутации на вирусот може да го загрозат напредокот што го постигнавме во текот на изминатата година”, напиша тој.

Славниот Американец детално објасни како мутациите ја комплицираат пандемијата во пет точки:

1. Веќе сте имале контакт со мутирани варијанти на вирусот ако некогаш сте имале грип

Вирусот на грип брзо мутира и затоа често се соочуваме со различни варијанти на грип. Значи, самите мутации на вирусот не се невообичаени, но тоа исто така значи дека се потребни нови варијанти на вакцини.

“Вирусот корона – како и сите вируси – има само една цел, да се реплицира. Секој пат кога вирусот ги напаѓа вашите клетки, ја измамува клетката во следниве упатства кодирани во нејзината РНК за да направи повеќе копии на вирусот. Кога клетката создава нов вирус, тој мора да копира по овие упатства. Кодот на вирусот што предизвикува Ковид-19 е долг околу 30 000 букви и постојат многу шанси за грешка. Повеќето грешки доведуваат до вирус кој е функционално идентичен или не може да се реплицира. Но, од време на време има промена што го олеснува заразувањето или избегнувањето на имунолошкиот одговор на вирусот .Кога таа промена почнува да се шири меѓу луѓето, се појавува нова варијанта “, објасни Гејтс.

2. Ги гледаме истите мутации и тоа може да биде добро

Ковид-19 мутира речиси двојно побрзо од грипот и е „многу поедноставен вирус“ од грипот, вели Гејтс, како што објави „Yahoo.com“. Кога Ковид-19 мутира, тоа најчесто се случува на истото место.

„Овој протеин во вид на шило, е клучот за ширење на Ковид. Неговата форма е она што му овозможува на вирусот да ги зарази човечките клетки. Ако шилестиот протеин се смени само малку, тој може поефикасно да се поврзе со клетките (што го прави вирусот попренослив) или ќе го отежни за имунолошкиот систем, но, ако се промени премногу, вирусот повеќе не може да влезе во организмот. Бидејќи мутациите се случуваат само на ова ограничено место, истите мутации се појавуваат на различни локации низ светот, но без различни варијации “, рече Гејтс.

Некои експерти сметаат дека можеби веќе ги видовме најзагрижувачките мутации за кои е способен овој вирус. Но, Ковид-19 нè изненади претходно и може да го направи тоа повторно”, додаде тој.

„Се чини дека вакцините што се прават денес можат да спречат тешки форми на болеста, дури и кога станува збор за нови варијанти, па следното големо прашање е дали вакцината ќе треба да се смени и производителите да се насочат кон нови варијанти“, напиша Гејтс.

фото профимедиа

“Во секој случај, запирање на ширењето на вирусот е најдобриот начин да се спречи Ковид-19 и да се спречи создавање на нови варијанти. Засега, клучно е да продолжиме да ги следиме превентивните мерки. Ако сме внимателни кога станува збор за социјално растојание, носење маски и вакцинирање, ќе ставиме крај на пандемијата. „многу порано“.

4. Новите миутации ја нагласуваат важноста за достапноста на вакцините

Едноставно кажано, колку повеќе Ковид-19 се шири во светот, толку повеќе има шанси да се развива и да стане отпорен на вакцините.

“Ако не ја донесеме вакцината на секој агол од планетата, ќе мора да живееме со можност за многу полош вид на вирус. Може дури да видиме дека се појавува нова варијанта која е целосно отпорна на постојните вакцини”, напиша милијардерот.

Foto: EPA-EFE/FRANCK ROBICHON

Преку програмата COWAX, ќе биде можно да се испорачаат 300 милиони дози вакцина до средината на 2021 година во земјите со ниски примања, но Гејтс смета дека тоа не е доволно. “На светот му треба многу повеќе ако сакаме навистина да ја отстраниме заканата од Ковид-19. Се надевам дека богатите земји ќе продолжат да ја поддржуваат работата на КОВАКС, дури и ако животот започне да се нормализира во некои делови на светот”, рече тој.

5. Светот сега е поподготвен за нова пандемија

Ако светот се соочи со друга пандемија на патогени, треба да очекуваме да мутира, исто како што гледаме со Ковид-19.

“Се надевам дека следниот пат разликата ќе биде во тоа што сме подобро подготвени и дека ќе забележиме појава на нови варијанти mnogu порано. Сите алатки и протоколи што медицинските експерти, истражувачи и научници ги поставија за да ги следат варијациите на вирусот, ќе бидат од непроценливо значење во иднина.”

Bil Gejts, Foto: Profimedia

Нема сомнение дека новите варијанти ги комплицираат нашите напори да ја запреме оваа пандемија. За среќа, знаеме што треба да сториме за да спречиме да се појават. Засега, најдоброто нешто што можете да направите за да се заштитите е да ги следите упатствата за јавно здравје и да се вакцинирате веднаш штом имате можност “, заклучи Гејтс.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close