Рецепти

Брза погача со кисело млеко: Мекa како душа, ќе ви се топи во устата! (Рецепт)

Колку е убаво кога домот ќе замириса на свежо печено тесто...

Прекрасно е кога домот ќе замириса на свежо печено тесто, а уште подобро е кога за негова подготовка ќе изгубите нешто повеќе од пет минути.

Во прашање е погача која е спрема со кисело млеко, кое на тестото му дава мекост и беспрекорен вкус.

Оваа мека, вкусна и брза погача, веруваме дека секој може да ја направи.

Потребни состојки:

450 гр брашнo, 250 грама кисело млекo, 1 јајце, 1 кесичка прашок за пециво, 80 мл зејтин, 1 лажичка сол, малку млеко за премачкувањае, малку сусам за посипување (по желба)

Начинот на подготовка може да го погледнете во видеото што следува по фотографиите од оваа галерија:

Фото: Принтскрин/ Јутјуб, Направи сама – идеја за креативци
Фото: Принтскрин/ Јутјуб, Направи сама – идеја за креативци
Фото: Принтскрин/ Јутјуб, Направи сама – идеја за креативци
Фото: Принтскрин/ Јутјуб, Направи сама – идеја за креативци
Фото: Принтскрин/ Јутјуб, Направи сама – идеја за креативци
Фото: Принтскрин/ Јутјуб, Направи сама – идеја за креативци
Фото: Принтскрин/ Јутјуб, Направи сама – идеја за креативци
Фото: Принтскрин/ Јутјуб, Направи сама – идеја за креативци
Фото: Принтскрин/ Јутјуб, Направи сама – идеја за креативци
Фото: Принтскрин/ Јутјуб, Направи сама – идеја за креативци
Фото: Принтскрин/ Јутјуб, Направи сама – идеја за креативци
Фото: Принтскрин/ Јутјуб, Направи сама – идеја за креативци
Фото: Принтскрин/ Јутјуб, Направи сама – идеја за креативци

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close