UncategorizedКафе муабет

БРЕНА СЕ ВАКЦИНИРАШЕ СО ФАЈЗЕР: Бројот на антитела е изненадувачки- сите во куќата сме вакцинирани, се решив за овој чекор поради семејството!

Брена доби и втора доза од вакцината Фајзер..

Масовната вакцинација против вирусот корона започна речиси секаде во светот. Така многу јавни личности соопштија дека се вакцинирале со една од достапните вакцини, па тоа го направи и Лепа Брена.

Брена која има 60 години реши да се вакцинира пред се за своја безбедност а потоа и за безбедноста на сите околу неа.

Таа ја прими вакцината, а сега ги сподели своите впечатоци по ова.

Брена била ревакцинирана со вакцината Фајзер, а најголемиот мотив да се вакцинира е што побрзо да ги прегрне драгите луѓе, без да го загрози нивното здравје.

foto instagram

– Сите во мојата куќа се вакцинирани, дури и оние кои работат за нас се , така што секој има право да одлучи што да прави со својот живот и со своето тело. Сакам да ги прегрнам оние што ги сакам, па затоа покажувам љубов. Имам семејство, пријатели, внуци, сакав да се заштитам себеси, но и нив од какви било проблеми. Остатокот од животот сакам да го поминам стабилно и безбедно – изјави пејачката.

Музичката sвезда исто така ги провери антителата, а резултатот беше околу 18 000.

За Фајзер сведочеше и добро познатиот хрватски пулмолог д-р Сашо Шриќ кој беше заболен од коронавирусот и успеа да го победи, со поблаги симптоми, во октомври минатата година. Како што истакна за 24 сата.хр, кога ја измерил количината на антитела откако го преболе вирусот, ги имаше стотици. Тој исто така неодамна ја прими својата прва доза на вакцина и антителата се искачија на скоро 45.000.

Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL

– Ми рекоа дека нема да ми треба втора доза, ова е веќе неверојатна количина антитела. Покрај тоа, со втората доза може да имам посилни несакани ефекти – објаснува лекарот.

фото инстаграм

Јована Јоксимовиќ исто така се реши за вакцината Фајзер и по добивањето на втората доза, нивото на нејзините антитела на IgG е 39,56 индекс.

Јована во интервју за „Блиц“, објаснува зошто одлучила да ја прими вакцината, како и зошто ја одбрала вакцината на американската мултинационална фармацевтска компанија.

foto instagram
фото инстаграм

– Се решив за „Фајзер“. Бидејќи во разговори со експерти и луѓе кои знаат многу повеќе од мене, заклучив дека ова е вакцина која е произведена со употреба на некои нови технологии. Лесно е достапно за јавноста да го разгледа целото истражување на темата за оваа вакцина и е разјаснето многу во врска со неа, што е секако добро. Сфатив дека приказната за таа вакцина е транспарентна и дека алергиските реакции што се јавуваат во некои случаи се многу мали. Тие скоро и да не постојат. И тоа ми беше важно – вели Јована.

фото инстаграм
фото инстаграм

Таа исто така истакна дека чувствувала одредени симптоми само по повторната вакцинација со Фајзер…

фото инстаграм

– После првата доза на вакцината, немав никаква реакција, освен што малку ме болеше левата рака, во која добив бoоцкање со иглa. Сепак, по втората доза, имав треска, носот ,ми течеше, кашлав. Тоа траеше седум дена, ми беше лошо. Она што е важно, седум дена по ревакцинацијата, отидов да проверам антитела и имав 35 . И овој резултат што ви го испратив беше три и пол недели по вакцината, што значи дека нивото на антителата многу се зголеми. Драго ми е што испитувањето покажа дека првата доза на вакцина „Фајзер“ доволно штити и го зголемува бројот на антитела. Ако требаше повторно да се вакцинирам, повторно би избрала „Фајзер“ – искрена е Јована за српски Блиц.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close