Кафе муабет

Болна животна исповед на Луна Џогани: Мама беше малтретирана, се криев во соба, не можев да ја спасам- се плашев татко ми да не се предозира

Денеска е остварена жена и мајка...

Денес Луна Џогани е успешна и остварена млада жена, но животот не бил љубезен кон неа. Од раѓање носеше товар на грбот бидејќи е дете на познати родители Анабела Атиас и Гаги Џогани.

Фото: Инстаграм/ Луна Џогани

Поради ова, наставниците и децата во основното училиште не ја сакале, а потоа и самите родители и нанеле дополнителна траума бидејќи се расправале, се карале и на крајот се развеле.

Фото Инстаграм/Луна Џогани

Згора на сето тоа, Луна тешко го поднесувала и фактот дека нејзиниот татко се препуштил на пороците. Тоа ја скршило и предизвикало многу болки.

Фото: Инстаграм/ Луна Џогани

Таа е родена во Шведска, но набрзо со семејството се преселила во Белград, бидејќи Гаги и Анабела кога била бебе купиле стан во Земун.

Фото Инстаграм/Луна Џогани

Групата „Funky G“ во тоа време била многу популарна, па Луна поминувала време со роднините кои се грижеле за неа, додека нејзините мајка и татко работеле.

Фото: Инстаграм/ Луна Џогани

– Уживав да бидам опкружен со моите браќа и сестри, но моите родители не ги гледав за Нова година, Велигден… Се случуваше да не ги видам еден месец бидејќи беа на турнеи низ светот. Кога се враќаа, секогаш ме опсипуваа со подароци. Еднаш ми ја исполнија најголемата желба и ми купија малтежанец. Тогаш се беше простено – ја започнува исповедта на Луна за ХИТ Информер.

Фото: Инстаграм/ Луна Џогани

Од Земун, семејството се преселило во Раковица, каде Луна започнала да оди во градинка.

Фото Инстаграм/Луна Џогани

– Мене ми беше убаво, бидејќи отсекогаш сум била друштвена. Ги обожавав децата, никогаш не плачев.
Џогани завршила основно во ОУ „Никола Тесла“ со одлични резултати. Сакала книги се додека во осмо одделение не се заљубила во Лука, кој бил во исто одделение со неа.

Фото: Инстаграм/ Луна Џогани

– Тогаш почнав да попуштам на училиште. Цело време имав пеперутки во стомакот. Бевме заедно две години, а потоа се договоривме да се разделиме. Немаше драма. Дури и продолживме да се дружиме.
На училиште сакала да биде во центарот на вниманието.

Фото: Инстаграм/ Луна Џогани

– Сакам да бидам во центарот на вниманието цел живот. Бев задолжена за се – кога станува збор за глума, танцување… Отсекогаш сакав да танцувам со Руслана, Бритни Спирс… Децата знаат да бидат сурови, па имаше и такви кои не ме сакаа бидејќи јас бев детето на познати родители. Ми викаа: „Ќелава“ и постојано ме удираа по чело. До денес не знам што им пречеше на моето чело. Големо е, но ми се допаѓа. За луѓето со високо чело се вели дека се интелигентни. Ме понижуваа и се обидуваа да ми ја разнишаат самодовербата. Тоа ми пречеше, па им се пожалив на моите родители, кои поради тоа често одеа на училиште – вели Луна и продолжува:

Фото: Инстаграм/ Луна Џогани

– Тешко ми беше што наставниците не ме сакаа бидејќи сум ќерка на Анабела во Гаги. Наместо да ме учат, тие ме понижуваа пред другите деца. Еднаш, на час по математика, реков дека не можам да го научам материјалот, а наставничката ми рече: „Се разбира, ни јас не би можела да учам ако мајка ми беше во реално шоу“. Плачев затоа што се чувствував лошо поради нивните зборови.

Фото: Инстаграм/ Луна Џогани

Луна си ја отвори душата и истакна дека освен проблемите со врсниците и наставниците поминала и низ пекол поради насловите на весниците, бидејќи во тој период Анабела и Гаги често беа главна тема во жолтиот печат.

Фото: Инстаграм/ Луна Џогани

– Сите беа информирани за мојот живот. Знаеја што се случува во нашата куќа, кој се скарал и зошто…

– Мама и тато често се расправаа. Се обидоа да не поштедат мене и мојата помала сестра Нина од непријатни ситуации, но тоа не беше секогаш можно. Беше тешко да се сокрие гнево бидејќи нивните проблеми беа сериозни – измама, дрога, насилство… Иако сега ги разбирам, не ги оправдувам, бидејќи ме оставија трауматизирана. Секогаш кога ќе се тепаа, јас одев во соба и пуштав музика. Но џабе знаев дека нешто се случува зад затворени врати. Тешко ми беше, само чекав некој да влезе во собата и да каже: „Во ред е, готово, можеш да излезеш“.

Фото: Инстаграм/ Луна Џогани

Гаги во неколку наврати кренал рака на Анабела, но Луна вели дека никогаш не го правел тоа пред неа.

Фото Инстаграм/ Гаги Џогани

– Немав можност да ја бранам мајка ми, бидејќи не бев присутна кога тоа се случуваше. Но, јас ја бранев вербално. Понекогаш би застанала на страната на татко ми, ако тој беше во право.

Фото Инстаграм/ Гаги Џогани

-Постојано бев критикувана од околината поради однесувањето на моите родители. Секогаш ме гледаа со презир. Не бев виновна за ништо и секогаш така се чувствував. Луѓето почувствуваа потреба да ме понижат, наместо да ме поддржуваат. Сакав да исчезнам од земјата. Се прашував дали има крај, дали ќе заврши грдиот период. Затоа често разговарав со психологот на училиште.

Фото Инстаграм/ Гаги Џогани

-Ми требаше долго време да сфатам дека ова навистина се случува и дека моето семејство повеќе нема да биде заедно. И денес ми е тешко – со солзи во очите вели Луна и додава:

Фото Инстаграм/ Гаги Џогани

– Кога тато се исели од дома, од една страна ми беше полесно, бидејќи немаше расправии и негативна енергија што ме исцрпуваше. Имаше денови кога немав желба да влезам дома поради тензијата што владееше. Од друга страна, имаше голема празнина и болка што го нема.

Фото Инстаграм/ Гаги Џогани

Една од причините поради која Анабела стави точка на бракот со Гаџи е тоа што тој се препуштил на пороците. Луна направи се за да го спаси својот татко од канџите на дрогата.

Фото Инстаграм/ Гаги Џогани

-Додека се дрогираше, се обидов да разговарам со него, да го изненадам. За мене беше морничаво да го гледам додека беше под дејство на наркотици. Тој тогаш не беше истиот човек, не ми беше татко. Никогаш не подаде рака на мене и на сестра ми, беше бесчувствителен. Се случи да не ни се јави неколку дена. Сакаше да се спротивстави, но општеството, сиромаштијата и проблемите го влечеа назад. Работев на случајот да го натерам да престане да користи дрога. Горда сум што успеа! Ова е за пофалба, бидејќи многумина не успеаја да се оттргнат од дрогата и завршија мртви. Со години се плашев и тој да не заврши така. Навечер легнував и размислував: „Само да не се предозира“. Се плашев од тоа до неодамна. И денес, кога татко ми е надвор, кога ќе падне во депресија, му велам да дојде кај мене, да не биде сам… Колку повеќе стареам, толку повеќе се грижам за моите родители. Имам потреба да се грижам за нив…

Фото Инстаграм/ Гаги Џогани

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close