Кафе муабет

“Бог ми ги одзеде рацете но ми даде крилја”- Со нозете правам се, само небото ми е граница: Дејана пресреќна сподели убави вести и ги расплака сите

Чекаат принова...

Дејана Бачко e девојка која е родена без раце, но како што за себе вели се чувствува како да има крила.

фото инстаграм/Дејана Бачко

Таа е сликарка и шампионка во паратеквонду, која се занимава и со стрелаштво а одамна ја избра борбата како модел на однесување и стана предмет на восхит на многумина.

фото инстаграм/Дејана Бачко

Не можеме да избереме со што ќе се родиме – како ќе изгледаме, дали ќе наследиме здравствен проблем, но можеме да избереме како ќе се однесуваме, дали ќе се бориме, дали ќе се откажеме и ќе дозволиме проблемите да бидат посилни од нас.

фото инстаграм/Дејана Бачко

Дејана беше поинаква уште со самото раѓање, но стана силна и успешна жена со волја и борбеност.

Марко Нежиќ, нејзиниот партнер и голем поддржувач е со неа неколку години а сега сподели и радосна вест на социјалните мрежи.

фото инстаграм/Дејана Бачко

– Еве ја мојата Деки во 4-ти месец од бременоста. Толку сме среќни и возбудени за тоа што не чека – стои во описот на видеото кое се појави на TikTok.

фото инстаграм/Дејана Бачко
фото инстаграм/Дејана Бачко

По ова следеа голем број честитки од оние кои ги следат на социјалните мрежи, а тие додадоа дека се благодарни што наскоро ќе станат родители.

фото инстаграм/Дејана Бачко

Инаку Дејана постигна бројни спортски успеси, од кои најзначаен е тоа што во 2019 година стана светска шампионка во паратаеквондо, а минатата година ја одбрани титулата во Истанбул.

фото инстаграм/Дејана Бачко

„Со теквондо се занимавам долго време, па успехот не дојде преку ноќ. Имаше многу тренинзи, треба да се бориш, да имаш желба за успех и да имаш цел. Примарна цел ми беше да одам на Параолимписките игри во Токио, но имајќи предвид дека паратаеквондото не е параолимписка категорија, почнав да се занимавам и со стрелаштво, па целта ми е да одам во Париз во 2024 година на Параолимписките игри, како стрелец, истакна таа.

фото инстаграм/Дејана Бачко

На прашањето дали има нешто што Дејана не може, но би сакала да може, таа за РТС одговори:

„Она што не можам, а би сакала да го правам е сама да ги закопчам фармерките, но знам тоа е невозможно“рече Дејана.

фото инстаграм/Дејана Бачко

-Научив да правам сè со моите нозе, па небото е граница за мене“. За џабе не сум ’девојка со крилја’. Дејана се потпишува како „девојка со крилја“ затоа што како што вели може да лета каде сака: „Имам крилја наместо раце, така се гледам себеси“.

фото инстаграм/Дејана Бачко

„Господ ми ги одзеде рацете, но ми даде голем талент за сликање и како дете почнав да сликам, почнав да цртам и тоа некако ме исполнуваше во животот и тоа ме водеше низ животот и се трудам да им докажам на другите дека можам“.

фото инстаграм/Дејана Бачко

Во една прилика Марко зборувајќи за својата љубов, ја опиша кратко и јасно, со еден збор: „Одлична! Сè што му треба и може да очекува човек – така е“.

фото инстаграм/Дејана Бачко

„Добро, понекогаш сум разгалена, слободно можеш да кажеш“, се пошегува таа за себе. Исто така, објаснила точно колку е „разгалена“: „Понекогаш нешто што навистина можам сама да го направам, сепак одам кај него и му кажувам дека нешто не можам, а тој всушност знае дека можам, но сепак попушта и го прави „тоа“.

фото инстаграм/Дејана Бачко

„Таа толку многу го зајакна својот карактер од моментот кога почнавме да се забавуваме, па не и треба некој да и помага. Таа сама по себе е одличен лик. Секогаш сум тука како поддршка и за што и да и треба, но мислам дека самата одлично се бори со тоа“, рече Марко и додаде дека може и сака да и биде „столб и поддршка“.

фото инстаграм/Дејана Бачко

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close