Дом и семејство

„БИ САКАЛА ДА БИДЕ МОМЧЕ, НО ИМА ПОТЕШКОТИИ“: Гоца и Раша донесоа одлука- ќе посвојат дете по неуспешното ин-витро

Долги години се бори за потомство...

Пејачката Гоца Тржан и нејзиниот сопруг Раша Новаковиќ донеле одлука да посвојат и усреќат дете.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

Гоца и Раша со години се борат за потомство, а сега донеле одлука да посвојат дете.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

„Гоца беше многу тажна кога доби негативен резултат, сепак, не се откажува, таа е голем борец и не сака да бега, а најголемата поддршка ја има од сопругот Раша. Иако по петти пат беше на ин-витро веројатно ќе се обиде повторно. Сепак, разговарале и решиле дека ако наскоро не успеат да се остварат како родители, ќе започнат со процесот на посвојување. Таа сакала да посвои момче“, изјавил извор за Стар.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан

Пејачката неодамна за медиумите проговори за одлуката да посвои дете. Таа откри дека таа и Раша немаат можност да посвојат новороденче.

фото инстаграм/ гоца тржан

-Според нашиот закон, 48-годишна жена не може да посвои новороденче, бидејќи разликата меѓу посвоителот и посвоеникот не смее да биде поголема од 45 години.

фото инстаграм/ гоца тржан

„Постапката за посвојување деца е ужасна затоа што мора да се исполнат различни барања, а има одредени ограничувања. Мора да собирате документи две-три години и да се борите со глупости. Разговарав со Сергеј Четковиќ, кој посвои ќерки и кој ќе се обиде да „Направи нешто за да ги забрзаме овие процедури. Бидејќи не можеме да посвоиме бебе, јас и Раша се договоривме да избереме дете на кое ќе му помогнеме финансиски“, изјави Тржан за Глорија.

фото инстаграм/ гоца тржан

Гоца Тржан за време на гостувањето во една емисија отворено зборуваше за најтешките моменти низ кои поминале таа и нејзиниот сопруг.

фото инстаграм/ гоца тржан

Поп ѕвездата истакна дека долготрајната борба за заедничко потомство уште повеќе ги зближила и ја зајакнала нивната љубов.

фото инстаграм/ гоца тржан

– Мислам дека паровите кои навистина сакаат дете и се трудат да имаат деца, а не можат да имаат, чувствуваат болка до крајот на животот. Тешко е да се помирите со тоа и воопшто не сум сигурна дали на мажите или на жените им е потешко – рекла Гоца на почетокот на разговорот.

фото инстаграм/ гоца тржан

– Морав да бидам подготвена како жена која е 14 години постара од мојот партнер да ми каже: „Слушај, јас се уште сакам да имам дете, а ти веќе ја помина границата кога веќе не можеш физиолошки да се породиш“. Немам право да го држам овој човек покрај себе и не го чувам ниту сега – искрено признала пејачката.

фото инстаграм/ гоца тржан

– Тој е мој, а јас сум негова поддршка. Знаете, кога ќе се случи ин витро оплодување и кога ќе се случи „неуспех“ во тој процес, тој секогаш ми вели дека му е многу тешко затоа што не може да понесе ниту еден дел од мојот товар. Се зависи од жените. Жените добиваат стимулација, жените поминуваат низ хормонални бури… Ментално е многу тешко. Хемијата и биохемијата функционираат така што сте толку напнати… Тоа е ПМС по 100! И тоа трае, на пример, од почетокот на стимулацијата до почетокот на зачнувањето или до моментот кога ќе дознаете дека не сте бремени.

Фото Инстаграм/Гоца Тржан
фото инстаграм/ гоца тржан
фото инстаграм/ гоца тржан

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close