Бебе

Бабицата при раѓањето одби да ми го покаже бебето: „Ми рекоа дека сум ужасна личност затоа што не абортирaв“

После ултразвукот, кој беше направен во 18-та недела од бременоста, тие ја дознаа веста што ги потресе до срж.

Лејси Буканан и нејзиниот сопруг Чарлс беа пресреќни кога дознаа дека го чекаат своето прво дете. Но, нивната среќа траеше кратко.

После ултразвукот, кој беше направен во 18-та недела од бременоста, тие ја дознаа веста што ги потресе до срж. Лекарите откриле дека нивното дете најверојатно ќе се роди со повеќе деформитети на лицето.

Но, Лејси, која тогаш имала 23 години, веќе била за вљубена во своето неродено дете. Абbортусот никогаш не бил опција.

Кога се приближил рокот за доспевање, лекарите и рекле дека не се сигурни дали момчето воопшто ќе преживее. Во февруари 2011 година, Лејси се породи со царски рез и беше пресреќна што роди дете, особено кога го слушна првиот плач на Кристијан. Возбудената мајка ги праша бабицата и медицинскиот персонал како изгледа нејзиниот син, но никој не одговори.

Потоа ја прашаа Лејси дали сака да го види момчето и за момент го кренаа над завесата за да може едвај да го види. Кога за прв пат го држеше Кристијан во рацете, тој беше завиткан во ќебе и очите му беа покриени со газа.Лејси знаеше дека има расцеп на усната и непцето, како и други деформитети, но нејзиното мало момче сепак беше совршено за неа.

Наскоро, младата мајка сфати колку е сериозна ситуацијата. Кристијан имаше кожа и коски таму каде што требаше да бидат неговите очи. Нејзиното сакано бебе се роди без очи.

Четири дена подоцна, нејзиниот сопруг Чарлс почнал да плаче.

“Лекарот ми рече:” Твоето дете е слепо и ништо не можеме да сториме “, рече Лејси во претходното интервју. Пораката на лекарот беше шоk за двајцата родители. Тие не знаеја што да размислат.

Но, и покрај сè, Кристијан сега има 9 години и неговата неверојатна животна приказна инспирираше илјадници луѓе, особено оние кои живеат со одредени деформитети.

Првата голема операција Кристијан ја имаше само четири дена откако се роди, а подоцна беше проследена со тешки процедури.

Првата операција беше прилично тешка за семејството.- Кога го донесовме дома од болницата, беше тешко. Кога и да го извадевме Кристијан на јавно место, луѓето зјапаа и шепотеа зад мојот грб: ‘Погледни го тоа бебе’ – со тага вели оваа жена, која сè уште минува низ големи предизвици.

Луѓето рекоа во лицето дека е „ужасна личност што не аbортирала Кристијан“!

Грижата за Кристијан влијаела и на нејзиниот брак со Чарлс, кога ја запознал  имала само 15 години.

До четиригодишна возраст, момчето имало дури седум големи и комплицирани операции, вклучувајќи операција за исправување на вилицата и расцеп на усната и непцето.

Во еден момент, Лејси и Чарлс размислувале за развод. Но, со брачно советување, љубов и поддршка од семејството и пријателите, тие успеаја да ја надминат кризата.

Лејси признава дека нејзиното дете е вечна инспирација и двигател, особено кога се бори со тешки мисли.– Многу пати сакав да се откажам од него, само затоа што беше полесно да се направи тоа. Но, тој (Кристијан) сè уште се буди секој ден, среќен и подготвен да го освои светот и стори сé што е потребно за да биде успешен и среќен – признава тој.

Кристијан ќе мора да претрпи дополнителни операции и неизвесно е како ќе изгледа неговата иднина.

Во моментов посетува училиште за слепи лица, каде учи да чита. Кристијан започна и часови по карате и се чини дека го има вистинскиот талент за тоа. Тој свири и на виолина, открила неговата мајка.

 

 

 

 

 

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close