Нега и здравје

Ана Глигиќ објасни како ќе изчезне вирусот корона- ова сите долго го чекавме!

Според неа вирусот корона ќе исчезне исто како што исчезна еболата, во моментот кога ќе ги исцрпи сите мутации...

Неодамна вирусологот Ана Глигиќ (87), во јавноста го сподели своето лошо искуство со вирусот корона.
Имено таа по 13 дена поминати на кислородна поддршка, успеа да го победи вирусот корона во КБЦ Драгиша Мишовиќ, каде беше хоспитализирана.

Foto: Youtube/Printscreen/RAS televizija

Ана накратко го сподели своето искуство со вирусот корона, бидејќи, како што вели, „Таа сè уште не е целосно опоравена за да зборува повеќе на таа тема“.

– Не можев да кажам три зборови, ме хранеа затоа што не бев во можност тоа да го правам сама, но конечно се вратив во живот. Пред некој ден излегов од болницата – вели д-р Глигиќ и додава:

dr Ana Gligić; foto screenshot Youtube/N1

– Беше многу тешко, но го победив вирусот. Сè уште не сум се опоравила целосно. Треба да бидете фокусирани на разговорот, и во моментов немам сила подетално да го кажам моето искуство со вирусот корона, но секако ќе соработуваме повеќе – оптимистички заклучи д-р Глигиќ.

Таа сега ја даде својата најдобра можна прогноза за тоа кога ќе исчезне вирусот.

Според неа вирусот корона ќе исчезне исто како што исчезна еболата, во моментот кога ќе ги исцрпи сите мутации и повеќе нема да може да влијае на луѓето.

– Вирусот корона мора да исчезне. Ако еболата исчезна, оваа чума исто така ќе исчезне – рече д-р Глигиќ.

– Едно е сигурно, секој пат кога ќе се обидеме да предвидиме нешто, а се однесува на короната, вирусот не мами, дури и нас кои веќе долго време го познаваме вирусот. Сега се шири преку разни мутации. Сепак, сигурно ќе дојде време кога тој повеќе нема да може да влијае врз луѓето. Короната нема да може да ја најде својата подлога во еден момент и ќе ослаби толку многу што делумно ќе исчезне – наведува Глигиќ и додава:

Фото Илустрација

– Сигурно ќе има индивидуални случаи. Короната ќе остане во природата, но никогаш во оваа форма за да има пандемија – рече д-р Глигиќ, потсетувајќи дека еболата исчезна во Африка токму така.

Инаку д-р Ана Глигиќ која е еден од најпознатите вирусолози во регионот, и која важи за жената која прва ја изолирала вариолата, која беше шеф на лабораторијата во Институтот Торлак во времето на сипаници пред извесно време зборуваше за тоа која вакцина ќе биде најефикасна.

Огромното знаење што го стекна во нејзината богата кариера – од СФРЈ, преку Русија, Америка и Бугарија, е корисно не само за локалните експерти, туку и за светските истражувачи, и покрај фактот дека д-р Глигиќ не учествува во какво било тековно истражување во врска со коронавирусот.

– Треба да ги следиме институциите и нивниот квалитет на работа во минатото, а потоа да одлучиме. Мислам дека ќе има голема побарувачка за купување вакцини низ целиот свет. Бидејќи, ние мора да направиме свое истражување кога купуваме вакцини; голема е одговорноста да се имунизираат луѓето. Од нашиот експертски тим зависи која вакцина да ја изберат; нашите научници ќе проценат која вакцина е најдобра и, се разбира, која можеме да ја добиеме најбрзо. Русите направија уште две вакцини – едната со неактивиран вирус , а другата токму онаа класична, ослабена – ослабен вирус кој дава долготраен имунитет. Втората е на тестирање, а мртвиoт вирус е подготвен за употреба. Претходно изјавив дека ќе бидам вакциниран со руската вакцина затоа што видов дека има 32 научници од сите специјалности во публикацијата во списанието LANCET.

foto ilustracija

-Самата се обидов да го разоткријам вирусот, но не успеав. Немавме никакви алармантни резултати, дури ни тој жив вирус на сипаници за кој имаше вакцина, не остави ништо. Второ, третиравме крв од папочна врвца за време на раѓање на новороденчиња на вакцинирани мајки. Ја анализиравме и мајчината крв и крвта од папочната врвца на детето. Откривме дека детето има до четири пати повеќе антитела кон вакциниран вирус отколку мајка. Значи, природата некако се погрижи да го заштити фетусот, му даде поголем имунитет отколку што имаше мајката. Така беше случајот со вакцината за сипаници – вели д-р Глигиќ.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close