Новости

ОВОЈ ЧОВЕК Е ДОКАЗ ДЕКА СЕ УШТЕ ПОСТОЈАТ ДОБРИ ЛУЃЕ: Хрват спасил трудница и дете од давење- Му го должам животот!

За среќа трагичниот настан заврши со среќен крај...

Одев попладне со сопругата Мартина и синот Рок покрај вештачкото езеро Феникс-Сеу и застанав да му купам на син ми помфрит од киоскот. Стоев во редот за помфрит кога слушнав дека нешто прсна во водата. Веднаш се свртев и видов момче како лебди и чие тело е изгубено во калливо езеро, ја започна приказната за 24 сата, Домагој Капулица (34), угостител од Дортмунд, кој успеа да ја спаси од давење бремената мајка Сибел Текин (30) и нејзиниот син на Абдулах (2).

Foto 24sata.hr/

– Го повлеков за јакна кон мене, а потоа видов како некој друг се дави во водата под нас. Со детето некако успеав да нуркам и да посегнам по жената која веќе ја проголта водата. Можев да ја видам затоа што здогледав шал како плови по површината. Не беше лесно да се искачи и да се нурне и да се осигура дека веќе спасеното дете не потона повторно, но некако успеав да пливам со нив до брегот, каде што детето беше фатено од двајца мажи, а потоа ја повлеков Сибел на брегот – изјави Домагој и додаде дека не размислувал што да прави ниту за момент.

Foto facebook/ Domagoj Kapulica

– Секој би го сторил тоа, станува збор за човечки животи. Јас самиот сум татко, каков човек би бил кога би гледал смирено како се дави и згаснува новосоздаден живот. Драго ми е што ништо не им се случи, и сметам дека не сум херој, туку само човек. Не го сакав ова медиумско внимание, но Сибел објави сè во медиумите затоа што сакаше да ме запознае, па ме побара – рече Домагој и потенцираше дека по оваа драма се најдоа на истото место со Сибел.

foto 24sata.hr/

– Тој ден кога се фотографиравме покрај езерото, нејзиниот сопруг требаше да дојде да ме пречека, со малиот Абдула, но нејзиниот сопруг не беше ослободен од работа, а таа не го донесе синот затоа што штотуку излегол од болницата . Само што ме виде не можеше да ги задржи солзите, плачеше силно и му се заблагодари на небото. Но, по оваа корона, ќе организираме заеднички собир во ресторанот „Ајзернер Јулиус“ – рече Домагој.

foto facebook

Сибел, која по потекло е од Турција за 24 сата истакна дека е пресреќна и благодарна до крајот на животот.

– Не можам да опишам колку сум му благодарна на Домагој. Му го должам целиот свет, тој го спаси мојот син и мене со неродено дете – рече Сибел додавајќи дека таа многу се исплашила тој ден.

foto 24sata.hr/

– Се се случи во еден момент. Детето беше во близина на оградата и за секунда заврши во водата. Веднаш скокнав по него без да размислувам за ништо иако не знам да пливам. Но, кога станува збор за дете, повеќе не размислувате за себе. Фала му на Бога што сè заврши среќно, благодарам Домагој за сè. Немам доволно зборови за да му се заблагодарам- рече Сибел и продолжи:

Foto Facebook/Mario Zalogaj

– Сега сите сме добро. Абдула и јас бевме во болница затоа што голтнавме вода, но сега сè е во ред. Тој беше многу исплашен, но со време тој страв ќе помине. Да не се повтори на никој – заврши Сибел.

Tags

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close