Кафе муабет

Копија на тато: Ова е ќерката на Тома Здравковиќ- живее во Холандија, има два сина и ретко се појавува во јавноста!

Тој ја доби неговата наследничка Жаклина со неговата прва сопруга Олгица, но таа ретко се појавува во јавноста...

Легендата на српската музика, Тома Здравковиќ, се женеше дури четири пати, а од тие бракови има две деца, ќерката Жаклина и синот Александар.

Тој ја доби неговата наследничка Жаклина со неговата прва сопруга Олгица, но таа ретко се појавува во јавноста.

Инаку Жаклина сега живее во Холандија и има два сина, а понекогаш доаѓа во Србија кога учествува на настани поврзани со животот и кариерата на нејзиниот татко.

фото фејсбук
фото фејсбук

Втората сопруга на Тома беше Милица, третата Нада Радановиќ од Цетиње. Четвртата сопруга на Тома, Гордана, со која го има синот Саша, живее во Торонто.

фото фејсбук

Малку е познато дека Тома Здравковиќ својата прва песна „Букет бели ружи“ ја напишал и ја посветил на својата девојка Славица која прерано nочинала, а „Свирајте ночас само за њу“ ѝ ја посветил на Силвана Арменулиќ.

Овие детали од животот на Тома Здравковиќ ги раскажа актерот и продуцент Драган Бијелогрлиќ за магазинот „Глорија“ кој заедно со Бане Обрадовиќ и Жељко Јоксимовиќ го снимаа филмот „Тома“ на 30-тата годишнина од сmртта на овој музички великан.

Тома Здравковиќ за многумина важи за најдобар српски пејач на народна музика. Но, да не била случајната средба со големата ѕвезда Силвана Арменулиќ, судбината на овој музичар би била тотално поинаква.

Во 1958 година во Лесковац, младата Силвана, тогаш уште немажена, настапувал во еден тамошен хотел. Пред настапот шетала низ еден парк и на клупата забележала едно промрзнато, изгладнето момче. Таа се сожалила на него и почнала да разговара. Тој и рекол дека се вика Тома Здравковиќ и дека сака народни песни. Силвана го однела на својот настап, па дури во во еден момент му го дала и микрофонот да запее. Кога го слушнала Тома како пее, се наежила, пишува во својата книга „За друштвото во аголот“ Александар Гајовиќ, познатиот новинар и културен работник.

Авторот натаму пишува дека со легендарниот пејач повторно се сретнале, десет години подоцна и започнале плодна соработка. Така Тома за Силвана ја напишал нејзината најпозната песна „Шта че ми живот без тебе драги“.

Силвана Арменулиќ трагично настрадала во сообраќајна несреќа, а Тома отпеа:
„Свирајте ми ноќеска само за неа,
Ја ќе пеам, тагувам и плачам
Свирајте ми ноќеска како да е тука
И ако јас само во мислите ја враќам“.

Tags

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close