Кафе муабет

ЈОВАНА ЈОКСИМОВИЌ: Докторите ми велеа дека сум “стара мајка прворотка”- се породив на 32 години!

Јована искрено за своето прво породување...

Во утринската програма на тв К1, водителката Јована Јоксимовиќ реши да поразговара со проф. д-р гинекологот Александар Љубиќ и психотерапевтот Зоран Миливојевиќ, а темата беше дали е предоцна една жена за прв пат да роди дете на 35-годишна возраст.

foto instagram

Оваа тема сама по себе е дискутабилна, бидејќи голем е бројот на мајки кои се решаваат да го родат своето рпво дете на 30 години.

И самата Јована е една од тие, па поради тоа таа истакна дека во клиниката се водела како постара прворотка.

foto instagram
foto instagram

Зоран Миливојевиќ претходно зборуваше на оваа тема, што предизвика лавина коментари, а Јована го праша д-р Љубиќ кои се ризиците да се роди дете по 35-тата година во животот, како и колку е ризична таквата бременост.

фото инстаграм
фото инстаграм

За време на дискусијата на таа тема, Јована го сподели своето искуство од породувањето.

– Кога се породив, сите освен јас, на клиниката ме нарекуваа „постара прворотка, а јас се породив на 32 години“ – рече Јована со насмевка.

фото инстаграм

– О, безобразни – се пошегува Александар Љубиќ.

– Но, тие се биолошки во право – рече Јована после тоа, и лекарот го потврди.

foto instagram
foto instagram

– Вистина, но науката го следи развојот и професијата, и имаме начини да ги квантифицираме тие ризици и да ги доведеме до целосно прифатливи граници.

После тоа, Јоксимовиќ праша дали се сносат поголеми ризици за раѓање на 32 години отколку на 22 години.

фото инстаграм

– Не, но медицината ни овозможи да ги осознаеме тие ризици и да ги предупредуваме родилките- рече докторот.

Да потсетиме, Јована која е во брак со познатиот пејач Жељко Јоксимовиќ, го роди синот Коста во април 2014 година, а во октомври 2017 година ги роди близнаците Ана и Срна.


Шармантната водителка и Жељко Јоксимовиќ во јануари ја прославија 9 годишнината од брак.

фото инстаграм
фото инстаграм

Таа со стара заедничка фотографијата сакаше да сподели со фановите дека прославуваат годишнина од бракот.

фото инстаграм

Инаку, парот најпрво се венчаше на Малдивите во 2012 година, а две години подоцна и во црква, кога направија и голема гламурозна забава. Тие имаат три деца, а Жељко има и ќерка од првиот брак.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close