Кафе муабет

ЈЕЛЕНА ЃОКОВИЌ ГИ НОСИ НАЈМНОДЕРНИТЕ ЧЕВЛИ ЗА ОВАА ПРОЛЕТ : Супер практични, одлично се комбинираат, удобни се и евтини!

Се одлучи за елегантна комбинација...

Новак и Јелена Ѓоковиќ неодамна во име на својата фондација претставија иновативен пристап кон образованието и раниот развој на децата на Експо 2020 Дубаи.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

На овој настан, каде беа во улога на сопственици на Фондацијата Новак Ѓоковиќ, а парот се одлучи за облека во светли, неутрални тонови во крем и бела боја.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Ноле и неговата сопруга се одлучија за класични, фини комбинации, а и двајцата сепак изгледаа младешки и тренди.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Јелена избра деловни панталони во валкано розова боја, а ги надополни со бела блуза и бела лежерна јакна, а избра и дискретни детали во вид на часовник и обетки.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Но, она што на многумина им го привлече вниманието беа нејзините сиво-крем, лежерни мокасини. Овој модел ќе биде хит во наредните месеци, а навистина има многу предности – многу удобен.

Г-ѓа Ѓоковиќ се одлучи за нешто покласичен модел на мокасини, а покрај овие во тренд ќе бидат вклучени и оние со подебел ѓон.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Мокасините се исклучително популарни и не е ни чудо со оглед на тоа што се практични чевли кои можат да се носат од утро до вечер и лесно се вклопуваат во сечиј стил.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Инаку Јелена Ѓоковиќ е позната како некој кој многу внимава на себе.

Кога станува збор за нега и козметика, сопругата на познатиот тенисер не користи парфеми, туку есенцијални масла, а има многу слични навики кога е во прашање негата на кожата.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Јелена не користи хемикалии, туку ја храни кожата на природен начин, а најголем дел од нејзината козметика се масла како кокос, јојоба, семки од маслиново или малина и масло од кантарион.
Сепак, тоа не е се. Една од работите што ги прави е чистење на лицето на пареа што е препорачливо да се прави одвреме-навреме.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Во зовриена вода додадете неколку капки масло од камилица, рузмарин или лимон, ставете голема крпа над главата и навалете се над тенџерето околу 5 до 10 минути. Сличен ефект можете да добиете ако крпата ја натопите во топла вода и потоа нежно го притиснете лицето, само внимавајте да не се изгорите.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Пилинг од овесна каша

Многу е важно да ги исчистите порите од шминката и нечистотијата што се наталожува во текот на денот, а во тоа може да помогне и маската од овесна каша. Измешајте еднакви делови на сиров мед и овесна каша. Нанесете ја на лицето и оставете да делува 20 минути. Нежно масирајте го лицето неколку минути пред да го извадите. Исплакнете го пилингот со млака вода.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Можете исто така да додадете бела глина (позната како каолин) на производ за пилинг, кој има многу придобивки, вклучително и антибактериски својства за детоксикација.

Сода
Можете да го комбинирате со вода за да добиете густа паста. Измешајте вода со три лажички сода бикарбона за да направите маска од сода бикарбона. Оставете ја маската на лицето додека не се исуши, а потоа исплакнете.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Овој третман може да биде многу корисен по пареата. Наместо сода бикарбона, можете да користите бела глина за да ја направите маската.

Јаболков оцет

Ова е исто така добар додаток за чистење на лицето со пареа. Откако ќе го испарите лицето, нанесете малку јаболков оцет на лицето и оставете го да се исуши. Не го плакнете.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Маска за лице со мед и јајца

Ова е уште една одлична маска која ќе ги затегне порите и ќе ја обезбеди потребната влажност на вашата кожа. Измешајте 1 лажица органски јогурт, 1 лажица сиров мед и 1 белка од јајце. Нанесете ја смесата на лицето и оставете 20 до 30 минути. Исплакнете со топла вода.

Сок од лимон
Лимонот содржи алфа-хидроксилни киселини кои природно ја подмладуваат кожата. Измешајте еднакви делови од сок од лимон, мед и кафеав шеќер (прилагодете го соодносот по желба).

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Потоа земете ја смесата и тријте го лицето со неа околу 5 минути.Можете да ја оставите на лицето уште неколку минути. Потоа исплакнете и исушете. Можете исто така да измешате свеж сок од лимон со млеко или розова вода за да создадете квалитетен тоник и да го користите неколку пати неделно.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Етерично масло од чај

За да спречите ширење на инфекции и бактерии, користете масло од чај. Бидејќи ова е многу моќна течност и може да предизвика реакција, најдобро е да се разреди пред да се нанесе на кожата.
Разредете го со алое вера, која дополнително лекува и има хидратантен потенцијал, во сооднос 1:9. Нанесете го разреденото масло со памук и оставете го да се исуши. Не го плакнете.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close