Кафе муабет

Ја откри тајната на долговечноста: Легендарната глумица ќе полни 99 години- еве што прави секој ден!

За два дена ќе полни 99 години...

Легендарната актерка Бети Вајт е личност која во филмската индустрија е најдолго досега.

фото инстаграм

Имено актерката годинава ќе го прослави својот 99 роденден, и мора да се признае дека воодушевува со својот изглед и ведриот дух кој се должи како што истакна таа на позитивните мисли.

Таа за странските медиуми истакна дека лекот на долговечноста е правилниот начин наживот.

 

фото инстаграм

 

Таа откри дека секое утро трча 1,5 километар.

99-от роденден ќе го прослави за два дена,  на 17 јануари, а се уште е многу физички активна и се грижи за своето здравје и циркулација.

На новинарско прашање што би направила за роденденот, таа одговори:

 

фото инстаграм

– Што правам за мојот роденден? Трчањето по километар и половина секое утро го намали ковидот, така што повторно работам на “The Pet Set”  (серија од 1970 година) – истакна таа.

Хранам и две патки кои ме посетуваат секој ден во дворот – додаде актерката која обожава животни.

фото инстаграм

 

– Знам дека звучи како клише, но се обидувам да ја видам позитивната страна во сè. Нагласете ги позитивните, а не негативните мисли. Уморна сум од луѓе кои постојано се жалат на нешто на моја возраст – рече храбрата Бети и додаде дека сеуште чека можност да се сретне со нејзината симпатија од младоста- Роберт Редфорд, кого никогаш не го запознала и покрај толку години од нејзината кариера.

 

фото инстаграм

Шест Еми награди

 

Актерката е најпозната по нејзините улоги во телевизиската серија Златни девојки, како и во шоуто „Мери Тајлер Мур“ .

фото инстаграм

 

Од 2010 до 2015 година, Вајт ја играла улогата на Елка Островски во комедијата Убавина во Кливленд, за која добила две награди на филмот за глумци на САД за најдобра актерка во серија комедија и добила номинација Еми во категоријата Најдобра споредна актерка во серија за комедија “, во 2011 година. Таа исто така има напишано неколку книги во текот на нејзината кариера опфаќајќи повеќе од седумдесет години.

 

фото инстаграм

 

За време на нејзината телевизиска кариера, глумицата била наградена со шест Еми награди и била номинирана дваесет и трипати .

Таа е единствената актерка која ги освоила сите можни номинации за награда за комедија . Таа, исто така, станала првата жена што добила награда во категоријата „ Најдобар домаќин на игра во шоу “ во 1983 година и има рекорд за најдолг период меѓу номинациите – првата била во 1951 година а последната во 2015 година.

 

фото инстаграм

 

Во 2014 година, на 92-годишна возраст, таа станала најстарата глумица со номинација за Еми во историјата. Нејзиниот придонес за телевизијата го одбележале со звезда на „ Холивудскиот тротоар на славните “.

Во мај 2010 година, Бети Вајт станала најстарата личност што била домаќин на познатата претстава Сабота вечер во живо, за која исто така, ја освоила наградата Еми .

 

фото инстаграм

 

Таа е активен заштитник за животни и еден од основачите на звездите на добротворната фондација Морис .

 

Извор Блиц.рс/  Википедиа

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close