Кафе муабет

ШОКАНТНА ИСПОВЕД НА ГОЦА ШАУЛИЌ: „Многу луѓе ИСЧЕЗНАА од нашите животи- вдовицата на Шабан откри како живее сега кога него го нема

Постојано и недостасува...

Легендарната пејачка на народна музика Зорица Брунцлик вчера на Тасмајдан одржа спектакуларен солистички концерт, а меѓу почесните гости беше и Гордана Шаулиќ, вдовицата на покојниот Шабан Шаулиќ, која како што вели секогаш ќе биде тука да ја поддржи својата кума.

ФОТО: Гордана Шаулиќ / Инстаграм

– Таа е дел од нашето семејство, делиме добро и зло. Мило ми е што ова е момент за радување, за веселба. Ова е спектакуларен концерт кој таа го заслужува, особено што утре и е роденден. Јас и Санела сме тука, Илда настапува, полна поддршка за кумата – рече Гоца.

Фото: Инстаграм/ Илда Шаулиќ

Во февруари навршија три години од смр-тта на Шабан Шаулиќ, а со неговото заминување животот на Гоца многу се промени.

ФОТО: Шабан Шаулиќ / Инстаграм

Иако сите го фалат нејзиниот изглед, само таа знае како се чувствува длабоко во душата.

ФОТО: Шабан Шаулиќ / Инстаграм

– Се трудам. Знаете како велат, го залажувам непријателот со мојот изглед. Се обидувам, да продолжам понатаму. Го носиме во нашите срца, животи, сеќавања… Сега и неговиот споменик ќе биде во Шабац, сето тоа се некои мотиви кои не туркаат понатаму – истакнува Шаулиќ која е среќна што колегите не го заборавиле нејзиниот Шабан, а редовно му посветуваат песни на нивните солистички концерти.

ФОТО: Гордана Шаулиќ / Инстаграм

Сепак, таа признава дека многу блиски луѓе по смр-тта на Шабан сосема се изгубиле од нивните животи.

ФОТО: Гордана Шаулиќ / Инстаграм

– Тоа е доказ за тоа каков човек бил, колку голем уметник. Луѓето го препознаваат и почитуваат тоа, како Марија Шерифовиќ, Саша Матиќ… Тоа ме тера да се сеќавам со задоволство. Многу луѓе исчезнаа од нашите животи, тоа морам да го кажам, дури и некои блиски луѓе, кумови. Тие само исчезнаа, но претпоставувам дека така е кога човек ќе доживее трагедија. Тогаш луѓето се филтрираат, но вистинските останаа и го паметат на вистински начин – рече Гордана.

ФОТО: Шабан Шаулиќ / Инстаграм

Гоца не ги крие емоциите кога зборува за Шабан, а неодамна за „Блиц“ изјави дека често го сонува и дека и е жал што не ја дочекал својата правнука, но таа ја сака и за двајцата.

ФОТО: Шабан Шаулиќ / Инстаграм

– Нашите животи се потранспарентни отколку што би сакале, но нема тајни. Нашето семејство е тоа што е уште, четворка без ковач, но да продолжиме понатаму. Цело време го сонувам, тоа се интимни соништа, секој што изгубил некого има таква ноќ кога се појавуваат луѓето кои му го одбележале животот – изјави Гоца, која на крајот на јуни минатата година стана прабаба на малата Лана, кога се породила сопругата на нејзиниот внук Лука Аџиќ, Александра Личина.

ФОТО: Шабан Шаулиќ / Инстаграм

– Шабан не ја дочека, но исто како да ја видел, ја сакам и за него и за мебе. Слатка е, личи на мама и тато. Рано е да се каже дали има нешто мое. Мама и тато се убави, нека биде на нив. Таа сега оди, но тие се повеќе во Холандија отколку овде бидејќи Лука работи таму. По тагата доаѓа нешто убаво, тоа е животот. Секој си ја носи тагата на свој начин, со нетрпение ги очекуваме сите нешта што доаѓаат – заклучи Гоца.

ФОТО: Шабан Шаулиќ / Инстаграм

– Внука ми ме извади од дома. Мило ми е што сум малку меѓу светот. Претежно со Илда одам секаде. Ги следиме модните настани, имаме многу познаници, наша должност е да ги почитуваме.
Гоца изгледа одлично за своите години и секогаш е негувана, а вели дека девојките денес многу „трпат“ поради нивниот физички изглед.

Фото Инстаграм/ Илда Шаулиќ

– Многу, јас не сум од тие, имам сериозни години, но овие помладите навистина многу трпат, им се восхитувам. Сите се исти, тренирани се и затегнати, мислам дека тоа е глупост – рече Гоца и додаде:
– Се изгуби многу, начинот на живот е поинаков. Тогаш беа ценети други вредности. Сега се се претвори во реално шоу, девојките се такви, мажите како да бараат такви, се оди едно со друго.

Фото Инстаграм/ Илда Шаулиќ

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close