Бременост

ЧУДА ПОСТОЈАТ: По 17 години борба со неплодност и 14 вонтелесни оплодувања конечно ја држи ќерката во раце- приказната на мајката борец која никогаш не се откажа

И се исполни најголемата желба...

Сандра Јовановиќ од Белград е доказ дека со верба може да се постигне се. Таа цели 17 години водела борба со неплодност а по 14 вонтелесни оплодувања конечно ја зема во прегратки својата ќерка Љубица.

фото принтскрин/ Ало.рс

Сандра Јовановиќ, поранешна претседателка на Здружението „Шанса за родителство“, а сега маркетинг и ПР менаџер во болницата „Биосел Хоспитал“, пред повеќе од година ипол на својата Фејсбук страница ја објави среќната вест – дека конечно стана мајка.

фото принтскрин/ Ало.рс

– По 14 ин витро оплодувања станав мајка. Ни требаше натчовечка сила за оваа борба која траеше 14 години! Мојата Љубица е родена на 15 декември и, навистина, без д-р Жељко Миковиќ и клиниката „Народни фронт“ се ќе беше многу потешко. Имаше премногу стравувања од првиот позитивен тест до породувањето. Се породив природно и никој не го очекуваше тоа. Мојата Љубица е најубавиот подарок за мене и мојот сопруг за Нова година! Таа е остварување на сите наши соништа – изјави Сандра за Жена.рс.

фото принтскрин/ Ало.рс

Откако се оствари во улога на мајка, Сандра истакнува дека нејзината најголема желба е остварена но ги мотивира сите да веруваат во успех, да не се откажуваат и, се додека имаат реални шанси да забременат, да одат кон таа цел, но да не чекаат предолго бидејќи годините се најголемиот непријател кога станува збор за стерилитет.

фото принтскрин/ Ало.рс

– Мојата приказна нека ви биде водич, не се откажав иако поставив граница. Мојата шанса е мојата Љубица, најди ја својата шанса и не се откажувај во твоите желби. Морам да кажам дека без поддршката на мојот сопруг, оваа важна мисија би била невозможна. Ме охрабруваше уште од првото ин витро оплодување и веруваше дека ќе имаме деца, дури и кога ја губев силата, посочи Сандра.

фото принтскрин/ Ало.рс

– Ме водеше таа желба, но сепак си дадов некои граници до кога ќе се обидуваме. Обесхрабрувачки е да не успееш, а по 12 и 13-ти обид беше тешко, секогаш кога гледаш негативен тест, но целта е да се подигнеш и тоа да биде поттик – искрено одговори Сандра.

фото принтскрин/ Ало.рс

– Секој шести пар не може да има деца, во 40 отсто од случаите проблем е мажот, кај исто толку е жената, а во 20 отсто од случаите причината е непозната – објаснила Сандра.

фото принтскрин/ Ало.рс

– Спас за овие парови е вештачко оплодување. Порано беше прескап и достапен за малку луѓе и тоа само во странство, но денес е многу подостапен.

фото принтскрин/ Ало.рс

За последиците од вонтелесното оплодување, Сандра вели дека размислувала и многу истражувала. Таа рече дека имала неколку гинеколошки операции при ин витро оплодување.

фото принтскрин/ Ало.рс

– Имав четири хистероскопии и три лапароскопии. Тоа беше за сето ова време додека траеше ин витро оплодувањето. Моето здравје беше лично загрозено. Имав ситуација кога мојата матка беше перфорирана за време на хистероскопија. Потоа се случи перфорацијата и ми го отворија стомакот. Тоа секако влијаеше на многу работи во однос на моето здравје. Мислам дека хормоните кои ги примаме при ИВФ некако не би рекла дека влијаат на ништо. Мислам дека не е точно и дека предизвикуваат ра.к, тоа е мое мислење и врз основа на се што прочитав до сега. Мислам дека жените не се дебелеат поради хормоните во процесот на ИВФ, но тоа секако има ефект. Најмногу има психолошки ефект, посочи Сандра.

фото принтскрин/ Ало.рс

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close