Кафе муабет

ЦЕЦА ЗА ВЛАКНО ИЗБЕГНА КУРШУМ! Се обиде да го спаси АРКАН, неколку секунди ја делеа од СМРT- сведокот со шокантнна исповед, ова никој не го знаеше!

Сакала да го спаси...

Жељко Ражнатовиќ Аркан беше уби-ен на 15 јануари 2000 година.

фото архива

Ова е едно од најмистериозните и најсофистицираните криминални дела во српската историјаa медиумите со денови на големо пишуваа за уб/иството кај „Интерконтинентал“.

фото инстаграм/Анастасија Ражнатовиќ

Во фоајето на хотелот, пред бутикот на Цеца Ражнатовиќ, Аркан не можел да се соочи со напаѓачите, бидејќи немал оружје. Според приказната на персоналот на „Интерконтинентал“, еден час пред пукањето, „се почувствувала одредена тензија“.

Фото архива

Бројот на гости или барем на оние за кои на прв поглед можеше да се заклучи дека се посетители на хотелот беше невообичаено голем. Необично голема беше и „прошетката“ по ходниците и собите.

фото принтскрин

Изворот вели дека Светлана Ражнатовиќ неколку минути пред нападот била повикана од салата во која седеле таа, Жељко и нејзината сестра Лидија со гостите да дојде во бутикот, бидејќи таму наводно ја чекале муштерии. Бутикот во сопственост на Цеца се наоѓа во фоајето во близина на базата на хотелот.

фото инстаграм/Цеца Ражнатовиќ

Тие станаа, прво Цеца, а потоа и Жељко и се упатија кон фоајето. Жељко бил опкружен со неколку познаници. Имаше намера да ги испрати, но и да ги види муштериите.

ФОТО: Инстаграм/ Цеца Ражњатовиќ

– Цеца прва ја отвори вратата од бутикот и со тоа веројатно избегна сигурна смрт. Зад неа, неколку чекори заостанаа Жељко и другарите. Напаѓачите потоа отвориле оган – ја раскажува приказната еден од сведоците на настанот.

ФОТО: Цеца Ражњатовиќ / Инстаграм

Според него, пријателот на Жељко успеал да му возврати на напаѓачот, испразнувајќи го целиот шаржер од 15 куршуми. Цеца во моментот кога останал без муниција, наводно фрлила пиштол кон него. Се претпоставува дека во таа прилика е ранет и еден од напаѓачите.

ФОТО: Цеца Ражњатовиќ / Инстаграм

Направија свадба за која се уште се зборува

„Свадбата на деценијата“, како што многумина ја нарекуваа, беше пренесувана во живо на телевизија, а пред да заминат за родниот град на Цеца, Житораѓа, во вила на улицата Љутице Богдана, свештеникот прочита молитва за среќен пат, проследена со колона од шеесет возила кои во шест наутро отишле во родното место на Светлана Цеца, потоа Велишковиќ. Жељко Ражнатовиќ Аркан носеше црногорска народна носија, додека Светлана беше во српска носија.

фото принтскрин

По два часа патување, тие пристигнаа во Житораѓа, а потоа го следеа традиционалниот српски обичај – пукање со пушка со јаболко. Само од шести пат младоженецот успеа да го сруши малото јаболко. Следуваше купувањето на невестата, а главната улога во таа приказна ја играа сестрите на Аркан и на Цеца. Аркан прво даде неколку германски марки, а кога Лидија рече дека не е доволно, Ражнатовиќ повика момче кое отвори пред себе чанта, во која имаше огромна сума пари и скапа дијамантска нараквица. Но, тоа не беше доволно, па младоженецот од раката го симна златниот часовник и вредниот прстен, а истото го сторија и неговите пријатели.

фото принтскрин

Голем број свештеници присуствуваа на оваа венчавка, а Цеца влезе во црквата во раскошна венчаница, која ја носеше и нејзината снаа Богдана 24 години подоцна, во ноември 2019 година, на црковната венчавка со Вељко Ражнатовиќ.

фото принтскрин

Кума на Светлана Ражнатовиќ беше Маја Павиќ, тогаш една од најпознатите ТВ водителки, додека кум беше Борислав Пелевиќ. Бидермаерот беше фатен од сестрата на Цеца, Лидија.

фото архива

По венчавката, младенците ја напуштиле црквата Свети Архангел Гаврил и се упатиле кон семејната куќа, каде што ги пречекала мајката на Жељко, Славка Јосифовиќ, која и подарила на Цеца златник. Потоа таа ја изговори реченицата: „Јас ви го подарувам овој златник, кој е од 1700 година. Од мојата прабаба. Бракот нека биде среќен и долготраен “.

фото принтскрин

Потоа, младенците отишле во најголемиот хотел во Белград во тие години, каде ги чекале повеќе од 800 гости. Гостите со громогласен аплауз го дочекаа доаѓањето на младенците, а Цеца и Аркан се пресоблекоа по трет пат. По народната носија и венчаницата, невестата носеше долг бел фустан, додека младоженецот смокинг.

фото принтскрин

Меѓу гостите во хотелот во тоа време имало бројни јавни личности, од политичари до пејачи и спортисти. Масите беа украсени со цвеќиња кои пристигнаа од Холандија, додека младинската торта тежеше повеќе од 70 килограми. Бендот на Цеца свиреше на прославата, како и два оркестри на труба. Во еден момент, младенците играа оро, и наскоро целиот подиум беше полн со разиграни гости.

фото принтскрин

Првата песна на свадбата ја отпеа Мерима Његомир, песната „Рузмарин“. После народната музика, следуваше забавна, а гостите се радуваа до раните утрински часови.

Фото принтскрин

Самата невеста ги пееше песните „Џурџевдан“, „Зајди зајди“ и „Врањанка“.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close