Кафе муабет

Цела Југославија плачеше кога зaгинa во страшна несреќа, со неа беше и едномесечната ќерка!

Тажната судбина на убавата хрватска актерка Ена Беговиќ

Неcpеќата се случи во моментите на нејзината најголема среќа во животот, кога стана мајка и уживаше во првите месеци од брачниот живот…

Пред дваесет години, на 15 август 2000 година, како бомба одекна веста дека актерката Ена Беговиќ го загуби животот во сообраќајна нecpeќа на островот Браш.

Фото: Инес Стипетиќ

Никој не можеше да поверува дека срцето на дамата со нежна насмевка, која остави неизбришлива трага во кинематографијата на југословенскиот филм и хрватскиот театар, престана да чука засекогаш.

Несреќата се случи во моментите на нејзината најголема среќа во животот, кога стана мајка и уживаше во првите месеци од брачниот живот.

Фото: Printscreen/HRT1

 

Родена на 16 јуни 1960 година, во типично далматинско семејство во Трпањ на полуостровот Пешешац како прво дете на нејзините родители таа стана омилената жена во Југославија.

Фото Фејсбук

Пријателите од детството на Ена ја паметат како живо девојче кое постојано носеше панталони и ја носеше златната коса во опашката. Сепак, таа не беше дружељубива и со себе носеше доза на тага, воздржаност и повлекување. Таа сакаше да чита и уживаше во скапоцени моменти на осаменост. Таа ја пронајде вистинската пријателка во нејзината тригодини помлада сестра Миа, и иако тие беа различни по карактер, поради што често се караа, тие беа најдобри пријателки.

Фото: Printscreen/HRT1

– За разлика од мене, таа ќе оди на училиште покрај околниот пат само за да не мора да го минува Страдун и да биде забележана- се сеќава Миа.

Фото Фејсбук

По завршувањето на основното училиште со голем успех, четиринаесетгодишната Ена отиде во Дубровник каде се запиша во средно школо. Таа остана во студентски дом, а по три години ја делеше својата соба со Миа. Во пубертетот, Ена се однесувала како бунтовник, во неа се чувствувал немирен дух, инает и поради тоа таа и нејзината сестра биле избркани од домот при крајот на училиштето по што морале да продолжат да живеат под кирија. Ена во тоа време веќе покажуваше уметнички талент, а меѓу врсниците беше позната по рецитирање. Само што започна со средно училиште, се запиша во студентскиот театар Леро. Нејзината кариера започнала случајно кога, во 1978 година, била забележана во претставата на режисерот Лордан Зафрановиќ и и понуди улога во филмот Окупација во 26 Слики како матурантка. Дека не била многу заинтересирана за глума, тоа го покажа со запишувањето на Правниот факултет во Загреб. Во тој период, режисерот Љубиша Ристиќ ја запознал во едно кафуле и и предложил да игра во неговиот филм Иван Горан Ковачиќ, каде главната улога ја толкувал Раде Шербеџија. Дури и тоа не ја интересираше доволно но таа им подлегна на убедувањата на Раде да не го занемари својот талент, туку да се запише на Академијата за драмски уметности.

Фото Фејсбук

За време на студиите, доби големи улоги во филмови, а во исто време снимаше серии со висок буџет. Статусот ѕвезда го доби по нејзината улога во „Падот на Италија“, а сцените во кои непослушната русокоса излегува од морето ја истакнаа нејзината убавина, поради што стана симбол на женственоста и се најде на насловните страници на весниците.

фото информер.рс

Една од нејзините омилени улоги беше улогата на баронесата Кастели, хероината на Крлежа во театарот, но и во филмот на Антун Врдоjак за што во 1988 година ќе ја добе и  Златната арена за најдобра епизодна улога. Но Ена го одби признанието бидејќи сметаше дека баронесата е главниот лик. Сепак, таа ја освои Златната арена девет години подоцна за нејзината улога во филмот Третата жена. Ена беше свесна за нејзината убавина, но внимателно ја искористи.

фото Noizz.rs

Таа беше на врвот на својата слава во 90-тите години на минатиот век, но сепак беше осамена. Обожаваше да спие долго време, скоро никогаш не седеше во кафулињата, а целото внимание и го посвети на мачката Лео. Шoкот од кој се опоравуваше со години се случи на 5 јуни 1996 година, кога изврши сообраќаен прекршок и предизвика несреќа во која за-гина велосипедист. Тој наводно возел трипати побрзо од дозволеното, но ниту актерката не ги почитувала прописите.

foto Kurir.rs

– Оваа несреќа ми го промени животот, и иако не се чувствувам виновна, сочувствувам со жpтв-ата – рече Ена, која беше ocyдена на осум месеци затвop и три години условно, но на крајот беше осудена ycловно да ја отслужи кaзната.

Фото: Printscreen/HRT1

Иако повеќе ништо не беше исто Ена доби поддршка од Јосип Радењак, електроинженер и богат бизнисмен од Сплит, нејзината кобна љубов која ја сретна кон крајот на 80-тите години од минатиот век.

Во тој период, Радењак беше во брак дваесет и три години со актерката Беба Лончар, со која го има синот Лео.

Кога момчето наполни пет години, започнаа проблемите. Поточно, бракот западна во криза затоа што Јосип ја запознал Ена, од која бил маѓепсан. Новинарите дознаа за нивната врска многу подоцна, а истото важи и за неговата поранешна сопруга, за која многумина тврдат дека е одговорна за неговиот просперитет на бизнисот.

Следеше афера што го потресе регионот.

Фото: Printscreen/HRT1

Ена и тој се заколнаа на вечна љубов со венчавка во нивниот дом во Загреб во јуни 2000 година. Ена веќе беше во напредна бременост и на 1 јули 2000 година ја роди ќерката Лана.

За време на бременоста, таа неколку пати изјави колку е среќна затоа што најважно во животот и беше да стане мајка.

Како и Беба, таа се породи на триесет и девет години и ништо не беше исто за неа.

Фото: Printscreen/HRT1

За жал, Ена уживаше во улогата на мајка само четириесет и пет дена.

Фото: Printscreen/HRT1

Кобниот 15 август 2000 година, актерката остана со својот сопруг, ќерка, мајка и посинок Лео во вила на Брач, а кога отиде со другите членови на нејзиното семејство да ја посети својата пријателка Стипица Калочери, немаше поим дека ова би било нејзиното последно патување.

Во Сплитска, Лео одлучи да му го препушти воланот на својот татко. Го запре возилото на еден рид, а кога Ена , Тереза ​​и Лана се обидоа да излезат од него, наводно сопирачките откажале и автомобилот се превртел во бездна. Немаше спас за неа – животот на актерката заврши во секунда.

Судењето за несреќата се одолговлечи до 2007 година, кога окружниот суд во Сплит го ослободи Лео Радењак.

Фото: Printscreen/HRT1

Причината за несреќата се најде во фабричката грешка на автомобилот, поради што целата линија беше повлечена од продажба.

Фото: Printscreen/HRT1

Тагата и неверувањето владееше меѓу нејзините обожаватели, а следеше вистински шок кога само една година подоцна нејзиниот тажен сопруг стапи во брак со водителката и пејачка Влатка Покос. Од почетокот, нивната врска беше изложена во јавноста, тие не беа омилен пар, но дејствуваа хармонично. Се венчаа на Карибите и ги објавија своите фотографии во медиумите.

Влатка се грижеше за ќерката на Ена, додека девојчето многу ретко го гледаа мајката и сестрата на актерката. Не им се допаѓаше, но немаа многу избор.

Фото: Printscreen/HRT1
Фото: Принтскрин
Фото: Принтскрин
Фото: Принтскрин
Фото: Принтскрин
Фото: Принтскрин

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close