MAMA

Трите деца и се уникатни: Срцето на оваа МАМА се скрши, нејзините синови никогаш не биле поканети на роденденски забави

Најтежок е односот на другите кон моите момчиња

Катерина Пиробум е мајка на три сина – Оливер (7), Џош (6) и Тајлер (4). Таа искрено зборуваше за одгледување деца со аутизам. Имено, како што вели, нејзините деца скоро никогаш не се поканети на роденденските прослави на нивните врсници, што и го крши срцето.

“Најтежок е односот на другите кон моите момчиња. Тие често се исклучуваат. Уште полошо е што тие самите ги покануваат другите на нивните прослави за никој да не се појави. Како родител, тешко ми е да гледам. Децата често не ги разбираат потребите на врсниците со посебни потреби и тоа ја уништува душата “, напиша таа во текстот објавен од Кидспот.

Таа е свесен дека луѓето со аутизам другите честопати ги сметаат за чудни и верува дека тоа е затоа што тие не разбираат каква е состојбата.

“Тие имаат нарушување на сензорната обработка и тешко им е кога ќе ја допирате косата. Затоа понекогаш не можам да им ги мијам главите, а одењето на фризер е невозможна мисија”, опишува тој.

Таа неодамна го потстрижа својот најмлад син, па тој започна да вреска и да плаче, па затоа и другите ја критикуваа. Една двојка се пожалила на бучавата и подоцна плачела во автомобилот.

“Дискриминацијата е опкружена околу моите момчиња. Во секој аспект од нивниот живот. Тие се одбиени на училиште, на спортски активности, забави, луѓето покажуваат со прст кон нив и се смеат, слушаат грди коментари и ми се врти стомакот.

Благодарен сум што сум опкружена со толку силен, различен и уникатен тим “, заклучи таа и призна дека причината за нејзината приказна е желбата другите да се обидат да го разберат секојдневниот живот на децата и родителите со аутизам.

Последните неколку години пејачката Маја Оџаклиевска својот живот му го посвети на својот внук Лука.
Таа отворено зборува за проблемите со кои се соочува бидејќи нејзиниот внук е болен од аутизам и претставува зрнце надеж и за останатите семејства кои се соочуваат со ваков проблем.

„Кога имав четири години, пронајдов мало куче скитник, кое не смеев да го донесам дома, а на кое секојдневно му носев оброци од дома, се додека не порасна. Тогаш почувствував дека сакам да се грижам за оние кои се немоќни.

Сама ги воспитував и чував своите деца, за кои мислам дека се добри луѓе. А сега сето свое внимание му го посветив на малиот Лука“, вели Маја во своето последно интервју за „Курир.рс“. Таа се грижи за синот на нејзината ќерка со нејзината мала пензија и подготвена е да направи сé само да му помогне.

Маја во емисијата „150 минути“ откри како изгледа нејзиниот живот со внукот Лука, но и дека живее со мала пензија со која не може многу што да му пружи на својот деветгодишен внук, но за среќа тој го разбира тоа.

„Не е бесно дете кое по секоја цена сака да биде по негово“, вели Маја која потполно отворено зборува на оваа тема.

Инаку, Маја е мајка на две ќерки, Теа и Андреја. Денес живее скромно, без гламур, а своето време максимално му го посвети на својот внук со кого се неразделни.

Во последните 15 години многу ретко можеме да ја видиме да гостува во некои емисии, а уште по ретко на настапи.
Таа важи за еден од најквалитетните вокали во регионот, а родум е од Скопје. Веќе долги години живее во Белград, а малиот Лука е син на нејзината помлада ќерка Теа која веќе некое време не живее во Белград.

Маја смета дека за болеста на нејзиниот внук виновна е ММР вакцината која што ја примил кога имал две години.

Еден месец откако ја примил вакцината, почнал да се затвора во себе и да се изолира, а откако им ја кажале дијагнозата се обиделе со разни методи на лечење да му помогнат на малиот Лука.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close