Бебе

ТРИМЕСЕЧНО БЕБЕ ЌЕ ГО ЗАГУБЕШЕ ПРСТОТ ПОРАДИ ВЛАКНО: Родителите во неверување- оваа драма го крена регионот на нозе!

Таткото на Фејсбук го споделил болното искуство...

Оваа драма го крена регионот на нозе. Имено тримесечното бебе за малку ќе го изгубеше прстот на ногата, откако околу него се замотало влакно и предизвикало прекин на циркулацијата.

фото фејсбук

Таткото на момчето, Бојан, веднаш реагираше и го однесе бебето во здравствениот дом во Сопот, каде започнува целата драма.

Бојан сподели низ што помина неговото тримесечно бебе на социјалната мрежа Фејсбук, а многумина тврдат дека ова не е прв случај, па вакви несреќи, колку и да звучат неверојатно, им се случуваат на малите деца почесто отколку што мислиме.

Таткото на бебето, Бојан Станисављевиќ, рече дека го однел своето тримесечно бебе, на лекар во понеделникот во 16 часот, причината – замотано влакно околу прстот .

фото фејсбук

– Со ногата беше во близина на косата, влакното се замота, така што прстот почна да црвенее. Тие (лекари од здравствениот дом „Сопот“) се обидоа да го отплеткаат и на крајот го искинаа,  ја измија раната, ја преврзаа и ни рекоа да дојдеме на преглед во среда попладне и да не го допраме местото – рече тој е татко.

Како што понатаму наведува, во вторникот, кога детето се разбудило, таткото го одвиткал завојот, но прстот отекол  уште повеќе.

фото фејсбук

– Го ставив детето во автомобил, повторно одам во Сопот. Друг лекар. Влегувам и раскажувам што се случи вчера и веднаш барам упатства за Белград. Тие ми велат: „Почекај докторот да го види“. Го погледна и рече: „Тука нема ништо“, вели тој и ни вели: „Одете дома, нема потреба да одите во Белград, поради ситуацијата со короната“ – вели таткото.

Одат дома, сепак, како што вели, детето почнува повторно да плаче.

фото фејсбук

– Го вртам автомобилот и се упатувам кон Белград. Пристигнувам во Тирчево, ме примаат без упат, а потоа и сосема друга приказна: „Што чекаше досега!?“. Реков дека не испратија дома, а ние дојдовме сами – вели Бојан Станисављевиќ.

Одат, вели тој, директно до хирургот, каде што лекарот одвитка 4, 5 влакна коса и рече, тврди Станисављевиќ:

„Нема да ти кажам што би се случило утре попладне“.

– Тие ги чуваат мајката и детето во болница и ги посетуваат секој час и ја следат состојбата на прстот и, нормално, отокот стивна за само една ноќ – рече Бојан.

Бојан исто така вели дека бебето сега е добро и најавува тужба против докторот во Здравствениот дом Сопот. Директорот на Здравствениот дом на Сопот, д-р Богдан Короман, потврдува дека бебето е примено во оваа институција во понеделникот во 17 часот.

фото фејсбук

– Бебето го прими педијатарот д-р Снежана Јовиќ, која е матичен педијатар на детето. Детето беше прегледано, немаше температура. Беше направен обид да се отстрани влакното во самата брза помош, но како што ми рекоа, косата беше сјајна и не можеше да се види прецизно. Потоа прстот беше преврзан и детето беше вратено дома со препорака до родителите дека во случај на влошување на состојбата, треба да дојдат во брзата помош да им дадат упат за хирург – рече д-р Короман.

Тој додава дека родителите во вторникот наутро повторно дошле на клиниката со бебето и дека ги примил друг педијатар, д-р Зорка Дениќ.

фото фејсбук

– Лекарот го прегледа бебето и рече дека детето се однесувало нормално, немало температура. Препишала антибиотици за детето за превенција, но таа лично не сметала дека е потребна дополнителна интервенција во тој момент. Таа им рече на родителите дека бебето треба да се контролира, имајќи предвид дека избраниот педијатар на детето работел следниот ден – вели д-р Короман и заклучува:

 

фото фејсбук

– Сето тоа е проверливо во картонот. Од друга страна, дали проценката на педијатарот била точна, јас како директор не можам да влезам и да ги оценувам професионалните работи. Познато е кој е одговорен за проценка на лекарската грешка.

Директорот исто така забележува дека Здравствениот дом има само двајца педијатри, кои се надлежни за целата општина и еден општ лекар кој работи исклучиво со деца од училиште.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close