Кафе муабет

ТРАГИЧНАТА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА НА ПОЗНАТАТА ПЕЈАЧКА: Го изгуби татко си, се повлече од јавноста а најголемата тајна ја однесе во гpоб!

Пејачката трагично го изгуби животот...

Трагичниот крај на животот на Јелена Марјановиќ, талентирана пејачка и верна ќерка, сопруга и мајка, чие бeзживотно тело беше пронајдено на насипот во Црвенка, Борча на 2 април 2016 година, тешко можеше да се објасни на кој било друг начин освен како јунак чиј живот завршува не по сопствена волја.

Осомничените, обдукцијата и сите други детали од истрагата тргнаа по својот тек, но паралелно со нив течеше и река од солзи од нејзините фанови и оние кои ја сакаа безусловно, што немаше никаква врска со самото дело на убиc-тво, туку со неправеден крај на лице кое не го заслужува тоа.

Јелена Крсмановиќ е родена 1983 година во Белград и кога имала само осум години покажала голем талент за музика. Оние кои пораснале со неа велат дека таа пеела постојано, а веќе на тринаесет години, пошироката јавност се запознала со нејзиниот карактеристичен глас кога првпат настапила во музичкото шоу Ѕвездите на Гранд, како најмлад учесник.

Прво почина нејзиниот татко, за кого пејачката беше многу поврзана. Тој беше клучна поддршка во нејзината кариера и приватниот живот, па младата пејачка одеднаш остана без тлото под нозете. Таа се повлече од јавната сцена и една деценија подоцна, конечно најде сила да продолжи да се занимава со музика. Таа во едно интервју зборуваше за тие моменти кои и биле најтешки:

foto printscreen

“Тоа целосно ме уништи. После тоа немав сила да продолжам. Тој ја водеше мојата кариера, тој беше мојата сила. Никој не смееше да ме допре со прст … Кога замина, сè згасна. Сега кога се вратив на сцената, чувствувам дека и татко ми е среќен, каде и да е “, рече тогаш Јелена.

Во 2010 година се омажи за композиторот и аранжер Зоран Марјановиќ, со кого ја доби ќерката Јана, а нејзиниот сопруг веќе имаше син од претходниот брак. Иако на сите во нивната блиска околина овој брак им изгледаше како да е полн со љубов, сепак Јелена имаше свои маки.

foto printscreen

Кога дознала дека нејзината мајка има тумoр, таа решила да се грижи за неа. Ипокрај тоа што била премногу зафатена со работата, грижата за детето и болната мајка, таа никогаш не се пожали. Таа дури настапуваше на добротворни концерти за да им помогне на децата од ранлива категорија.

Но еднаш, по погpебот на нејзиниот вујко, имала чуден разговор со тетка си:

foto printscreen

“Минатата година, по погpебот на мојот сопруг, разговаравме во автомобилот. На мојот коментар дека некој ме следи, таа одговори: Не си ти, туку сум јас”, рече тетката на Јелена.

Дали ваквите зборови биле само последица на неблагодарните животни околности во кои се најде или Јелена се посомневала во нешто, ќе остане голема тајна што пејачката ја однесе со себе во гpобот.

Нејзината блиска пријателка Нада Топчегиќ по убиството на Јелена тврди дека нејзината помлада колешка брзаше да ја снима заедничка дуетска песна, исто како да чувствувала дека се ближи крајот:

“Се сеќавам дека седев во студиото до три часот наутро додека ја држев ќерка ми во рацете. Се чинеше дека претчувствува дека ќе умpе. Ми се јави пред неколку дена и побрза со премиерата. Таа инсистираше на тоа, а инаку не беше таква да запне за нешто, рече Нада.

Сепак, најтрагичните зборови за судбината на Јелена ги изговори нејзината тогаш петгодишна ќерка, која со денови по смpтта на нејзината мајка повторуваше: Дајте ми ја мајка ми, сакам да играм со неа …

Убиcтвото на Јелена Марјановиќ сè уште не е расветлено. Главен оcомничен е нејзиниот сопруг Зоран Марјановиќ.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close