MAMA

Тијана го победи коронавирусот: Сепак, едно нешто сè уште не е исто како порано и тоа ја загрижува

Првиот симптом, како и кај повеќето луѓе со „Ковид-19“, беше треска

Тијана Н. (38) се опорави од вирусот по повеќе од 15 дена домашно лекување … Иако беше целосно излечена од болест „Ковид-19“, нејзиното чувство за вкус сè уште не е целосно опоравено.

Првиот симптом, како и кај повеќето луѓе со „Ковид-19“, беше треска.

Тогаш дозна дека почна да се развива лесна пневмонија, но и дека чувството за вкус, откри Тијана Н. во претходното интервју за Телеграф.

– На шестиот ден, кога температурата беше близу 39 степени и кога бев полоша од претходните денови, во однос на силни главоболки, општа слабост, отидов на клиниката Ковид. Х-зраци на белите дробови покажа дека од едната страна, од левата страна, имало првични промени во однос на интерстицијална пневмонија, но бидејќи вредноста на заситеноста е нормална, не бев задржан во болница.

– Како што почна да се појавува високата температура, јас бев постојано жедена, устата и грлото ми беа суви. Ова беше прв пат кога почувствував дека чувството за вкус се смени.

– Со губење на апетитот, забележав дека храната повеќе не е иста. Единствено што јадев беше овошје, лубеница, праски и кајсии, кои беа како детокс и ми дадоа чувство на свежина. Кога станува збор за пијалоците, ми се допадна јогурт со пробиотик – објаснува таа.

Тијана добила антибиотска терапија веднаш по анализата. Со додавање на витамини кои таа ги пиеше секој ден по препорака на лекарот, се чувствуваше подобро секој ден. Таа конечно ја поврати силата за нормални дневни активности, а истата недела имаше состанок за тест за ПЦР.

Таа го направи тестот на 17-ти ден по појавувањето на првиот симптом, а неколку дена подоцна откри дека е негативна за „Ковид-19“.

Иако нејзината состојба сега е многу подобра, Тијана вели дека сè уште има изменето чувство за вкус. Значи, таа не го изгуби целосно, но јасно е дека короната остави последици.

– Секој што ме познава, знае дека пред не можам без слатки, а сега воопшто не јадам слатки…не пијам кафе. Иако тоа беше мојот омилен утрински ритуал, сега  целосно го елиминирав токму затоа што моето тело го отфрла – рече оваа жена.На крајот, додаде дека има дијареја што трае веќе три дена, и дека по совет на докторката започнала да зема огромна количината на течност.

– Имам чувство дека вирусот сега го напушта телото. Преку столицата и урината ги излачувам останатите вируси што останаа во организмот – заклучува Тијана Н. од Чачак во интервју за „Телеграф“.

Тијана не сакаше да биде фотографирана за целите на овој текст.

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close