Кафе муабет

Тања Савиќ се крие, не излегува од дома – шокантно сведоштво на соседите на пејачката!

Мајсторите кои ја обновуваат куќата до зградата на Тања во Смедерево ја отворија душата и прозбореа за пејачката и нејзините деца...

Фолк-пејачката Тања Савиќ со денови не ја напушта куќата, како што велат нејзините соседи, а причината е што се плаши дека Душан Јованчевиќ, со кого се уште е во брак, повторно да ги киднапира нивните синови Максим и Ѓорѓе.

Фото: Курир.рс
фото инстаграм/Тања Савиќ
фото инстаграм/Тања Савиќ
фото инстаграм/Тања Савиќ

Мајсторите кои ја обновуваат куќата до зградата на Тања во Смедерево ја отворија душата и прозбореа за пејачката и нејзините деца.

фото инстаграм/Тања Савиќ

– Со Тања се познаваме подолго време, таа е наш сограѓанин, родена е тука во село близу Смедерево. Таа е добра девојка, но многу несреќна поради сè што и се случи. Секој ден, кога ќе се разбуди околу еден попладне, таа излегува на терасата и се јавува. Таа разговара со нас некое време, седнува на балкон а потоа влегува внатре. Малку излегува, не шета деца затоа што се плаши од Душан. Тој е лудак кој рече дека ќе ги киднапира повторно и ќе ги одземе од неа ако треба – рекоа работниците, додека една сосетка на пејачката беше малку построга кон Савиќ.

фото инстаграм/Тања Савиќ
фото инстаграм/Тања Савиќ
фото инстаграм/Тања Савиќ

– Постојано се слуша врева и врескање од таа куќа. Жал ми е за тие деца, еднаш ги видов надвор. Одеа да фрлат ѓубре. Се гледа дека овие момчиња се збунети, сигурно е дека и на неа не и е лесно затоа што е мајка и не може да биде рамнодушна, но… Таа и тој Душан треба да размислуваат за нив, а не само за нивните потреби – рече соседката на Тања која живее во близина.

фото инстаграм/Тања Савиќ
фото Инстаграм/Тања Савиќ

– Кој е? Не можам навистина да излезам долу или на тераса, јас сум со децата, ви благодарам за разбирањето. Жал ми е, не можам, правам нешто, навистина сум зафатена- кратко истакна Савиќ додека новинарите ја чекале пред нејзиниот дом.

фото инстаграм/Тања Савиќ
фото Инстаграм/Тања Савиќ
фото инстаграм/Тања Савиќ

– Тања нема телефон поради вас новинарите, таа се повлече. Не сакам да зборувам со новинари, ниту јас, ниту целото семејство. Не ми е гајле за што сте дошле и дали ќе биде убаво или не. Излезете од тука за да не ви истурам вода – била груба помладата сестра на Тања, со новинарите.

фото инстаграм/Тања Савиќ

Инаку пред извесно време пријател на Тања Савиќ реши да излезе во јавноста и да открие што наводно доживеaла пејачката сите овие години од нејзиниот сопруг Душан Јованчевиќ.

фото инстаграм/Тања Савиќ
фото инстаграм/Тања Савиќ
фото инстаграм/Тања Савиќ
фото инстаграм/Тања Савиќ

– Душан е нapкоман кој лошо се однесуваше и ја тeпaшe Тања! Со нејзините пари купуваше oпиjaти! Иако таа заработуваше за живот и го издржуваше тој коњ, тој ја пpeтепуваше по секој настап! Таа доцнеше 15 минути еднаш за дома, а тој и удри шлаканица! Гледав многу вакви сцени со свои очи – изјави Бане Џокиќ, пријател на Тања, за „Информер“.

фото инстаграм/Тања Савиќ

– Болесникот ја исмеваше! Знам дека по еден настап на сплав, тој и ги зеде сите пари и ја исфрли го-ла и боса на улица! Потоа тој избега во Сремска Митровица со своите роднини се додека не се смири ситуацијата. Патем, Душан има свои пари од Австралија, но сите ги чуваше. Тој рече дека не му паднало на памет да ги троши своите пари во Србија и дека ќе ја однесе Тања во Австралија доколку таа не направи никаква кариера тука – додава пријателот на пејачката.

фото Инстаграм/Тања Савиќ
фото инстаграм/Тања Савиќ

– Тој и забрани да се дружи со колегите, дури и да контактира со нејзините родители и сестра и. Таа немаше храброст да се оддалечи од него. Ме обвини дека и земав пари од Јутјуб. Секако дека не го сторив тоа. Престанавме да се дружиме поради него, бидејќи тој и бранеше сè – заклучува Бане.

фото Инстаграм/Тања Савиќ
фото инстаграм/Тања Савиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close