Кафе муабет

Тања Савиќ продаде имот за да си ги врати синовите!

Пејачката направи се за да ги врати синовите...

Пред неколку дена пејачката Тања Савиќ ги спакува куферите и ја напушти Србија со својот адвокат за да стори сé што е зaконски можно за да ги врати синовите Максим и Ѓорѓе.

– Во април минатата година ги видов децата. Сè се одвива многу бавно, најмногу поради вирусот кoрона. Можеби некои институции во Австралија и во нашата земја го користат времето со Ковидот, за да имаат изговор и да не ја вршат својата работа како што треба.

Тие не земаат предвид како се чувствува мајката која ги изгубила своите деца. Ова е предолго, тешко е, уморна сум од сè. Судењето требаше да се одржи на 19 февруари, сепак, тие го преместија за 24 и 25 февруари, јас сум во шок.

фото Hello.rs

Пејачката цели десет месеци беше разделена од своите синови, откако сопругот Душан Јованчевиќ ги однесе во Австралија од Србија.

– Само што го завршуваме ова поглавје. Среќна сум, се надевам на најдоброто. Верувам во Господ и во правдата – рече Тања кога доби датум за рочиште.

Пејачката пристигна во Австралија, а како што изјави за Блиц, близок извор на пејачката, таа со месеци подготвувала документација за сослушувањето, но и доказите потребни за враќање на децата со кои планира да живее во Србија.

– Тања разговараше со својот адвокат за сите детали. Таа собра пари за патување во Австралија и направи се што можеше за повторно да ги прегрне своите синови. Овие месеци и беа тешки бидејќи не можеше да ги прегрне, да ги бакне. Плачеше цело време, а семејството ја тешеше.

Фото Hello.rs

Од време на време, таа се молеше овој случај да успее, а нејзините родители, според гласините, продадоа некаков имот само за да и помогнат да патува и да остане во Австралија. Таа ја собра храброста и замина полна со оптимизам да биде повторно среќна во прегратките на нејзините наследници – вели изворот за „Блиц“.

– Австралискиот закон е фер, сè е бавно заради короната. Бидејќи има многу докази, предадов 3000 документи против него, останува да се бранат со некои пораки што ги испратив, тоа е толку безопacно. Јас сум мајка, имам целосно право да ги искажувам своите чувства и да пцујам во пораки, тој го додаде тоа против мене. Кога живеете со нарцис, тоа е многу тешко.

Според пејачката, бракот со Душан е крај на приказната, а таа откри и какви планови има со децата кога конечно ќе може да ги види.

– Таа книга е затворена за мене. Имам свои деца кои треба да ги водам по вистинскиот пат, кои треба да ги однесам кај психолог, за да ги спасам од човекот што им ги труеше мозоците – рече тогаш Тања.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close