Кафе муабет

Тажниот живот на југословенската Брижит Бардо – беше сон на секој маж, но избра погрешен сопруг!

Ја нарекуваа југословенска Брижит Бардо и со својот изглед привлече воздишки на многу мажи. Режисерите се бореа за неа и се чинеше дека живее во бајка, но во реалноста не беше така.

Во поранешна Југославија актерката Десанка Беба Лончар беше прогласена за се-кс симбол по првото појавување на филмското платно, во филмот „Љубов и мода“ од 1960 година.

Фото Printscreen/Youtube
Фото Printscreen/Youtube

Ја нарекуваа југословенска Брижит Бардо и со својот изглед привлече воздишки на многу мажи. Режисерите се бореа за неа и се чинеше дека живее во бајка, но во реалноста не беше така.

Кога имала само 17 години, режисерите го забележале нејзиниот талент и ја ангажирале да го снима филмот „Деветти круг“. После тоа, таа не беше премногу заинтересирана за нејзината филмска кариера и сакаше да се занимава со нештососема друго, но еден ден режисерите тропнаа на нејзината врата и ја побараа девојката што глумеше во филмот кој стана хит пред една година.

Фото Printscreen/Youtube
Фото Printscreen/Youtube
Фото Printscreen/Youtube

– Дојдоа кај мене и ми рекоа: „Ќе снимаш филм, ќе возиш веспа, ќе носиш прекрасни фустани, ќе се возиш со авион“ – Беше како сон – рече таа во тоа време, пренесува Стил.

Таа потоа раскажа како за малку ќе го загубела животот на снимањето.

Фото Printscreen/Youtube

Фото Printscreen/Youtube

– Полетувавме од аеродромот во Батајница. Во тоа време, не знаев дека едрилицата нема мотор, а авионот што нè повлече кон небото ја откачи сајлата и одлета. Останав со пилотот, кој возеше едрилица и истовремено го синхронизираше актерот Душко Булајиќ. Друг авион прелета над нас и ме снимаше како пеам. Сепак, едрилицата започна да се тресе и ние буквално паднавме во тврдината Смедерево. Едрилицата се скрши на половина, и за среќа поминавме неповредени – се присетува актерката.

По прикажувањето на овој филм, таа стана една од најбараните актерки на нашите простори, а од првите пари што ги заработи од филмот купи бел „мерцедес“.

Фото Printscreen/Youtube
Фото Printscreen/Youtube
Фото Printscreen/Youtube

-Двосед, кабриолет … Тоа е најлуксузниот автомобил што некогаш сум го имала. Бев дете, сега го гледам тоа како типично детски потег. За мене, тие автомобили беа како играчка, а исто така купив крзнено палто. Воопшто не ми доликуваше мене, повеќе беше за постари жени. Но, во Југославија во тоа време сето тоа го немаше. Јас еднаш си купив голем дијамант! Никогаш не ми требаше момче за тоа – рече Беба во тоа време.

Таа доживеа голема љубов со бизнисменот Јосип Радеjак, со кого се омажи по само неколку месеци врска, а првите години од бракот со него ги опиша како најубавиот сон.

Фото Printscreen/Youtube

Бидејќи била многу барана актерка, добила понуди од странство, а меѓу Лос Анџелес, Париз, Лондон и Рим, го избрала Рим и се преселила таму со сопругот во средината на 80-тите години на минатиот век Јосип исто така имаше одлична работа таму, и тие исто така се остварија во улога на родители.
Актерката го роди синот Лео на 39-годишна возраст и донесе одлука да ја напушти актерската професија преку ноќ. Среде популарност, таа им соопшти на режисерите дека ги раскинува договорите за два филма и дека повеќе не сака да се занимава со нив.

Фото Printscreen/Youtube

-Не беше тешко да се донесе одлука за ваков чекор. Почнав да работам кога имав само седум или осум години. Детството и младоста ги поминав на сет. На скоро 40-годишна возраст, направив филм во Алжир за крстоносните војни, носев ужасна перика од 15 килограми, имаше сто степени надвор, пустина околу мене, се борев и психички и физички. Стоев пред огледалото и си реков: „Што правиш овде? Дали работиш за пари? Не! Дали е за кариера? Не!”. Повеќе немав мотив да заработувам пари или да направам кариера. Во главата ми се запали светло и решив радикално да го сменам животот. Родив дете, ја сменив професијата, својата земја… – истакна во една прилика актерката.

Потоа целосно се повлече од јавноста и му се посвети на синот, но започнаа и расправиите во нејзиниот брак. Имено, Јосип своите сè почести патувања од Рим до Загреб и Белград ги правдаше како службено патување, но подоцна се откри дека станува збор за љубовница.

Фото Printscreen/Youtube

Актерката Ена Беговиќ успеа да го освои неговото срце, а луѓето кои беа блиски до нив изјавија дека по раѓањето на Лео, Јосип започнал да зборува дека веќе не може да го издржи притисокот и дека ќе се разведе.
По 23 години, Јосип и Беба се разведоа, а потоа избија скандали што ја потресоа локалната јавност. Имено, Радеjак имаше голема моќ и сакаше да добие целосно старателство над неговиот син.

-Тоа се нарекува материјален замор. Се сеќавам дека живеевме фантастично и тогаш почнавме да се нервираме еден со друг. Додека врската помеѓу маж и жена е постојано заведување, ништо не претставува проблем. Сек-сот е најважниот дел од таа игра. Но, љубовта, за жал, не е вечна, без разлика колку романтично тоа го посакувате мои жени. И тука мажите се попаметни. Тие полесно влегуваат во нови врски, ризикуваат повеќе. Ова е затоа што живееме во машки свет. Простено им е за прељубата а на која жена ќе и биде простено ако го остави сопругот со деца и најде момче 20 години помладо? Така, тие би ја ставиле на столб на срамот. Само, кои сме ние да судиме за љубовта – рече актерката.

Фото Printscreen/Youtube

Таа најде утеха кај белградскиот скијач Стеван Маринковиќ и засекогаш се пресели во главниот град на Србија. По 25 години глума, таа стави крај на својата кариера и го продолжи својот мирен живот.
Никогаш не сакаше јавно да зборува за проблемите што ги имаше со нејзиниот поранешен сопруг.

– Мојот син е бизнисмен. Тој има 29 години и дипломираше на Факултетот за информатика. Тој има своја компанија и сè уште не е оженет, но се надевам дека тоа ќе се случи наскоро – истакна таа во една прилика.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close