Кафе муабет

Тажната приказна на Ана Бекута: Останала без стан и пари по разводот, овие колеги ја вратиле на нозе

Преживеала тежок период...

Пејачката Ана Бекута пред една година го изгуби својот партнер, политичарот Милутин Мркоњиќ а никогаш од јавноста не криеше колку беше силна нивната љубов.

фото инстаграм,/Ана Бекута

Сепак, јавноста можеби и не памети дека Ана Бекута пред Мрка била во брак со музичарот Предраг Видовиќ, по што доживеала вистинска драма.

фото инстаграм,/Ана Бекута

Имено, по разводот со Преја, Ана остана на улица и без пари. А потоа први на помош и дошле колегите кои никогаш нема да ги заборави.

фото инстаграм,/Ана Бекута

– Ана помалку од една година беше со клавијатуристот Александар Савиќ, а кога раскинаа го запозна тапанарот Предраг Видовиќ Преја. Таа работеше со него и беше вљубена речиси десет години. Живееле во Шабац, а Ана тогаш имала големи хитови и добро заработувала. Сите пари ги вложила во куќата во која живеела со Преја, иако можела да си купи стан. Кога се развеле во 1992 година, Преја и земал се и таа останала буквално на улица без динар. Потоа заминала во Белград, а многу брзо потоа се оженил со Татјана Димитриќ, сега Видовиќ, со која има и деца. Тогаш на помош и пришле пријателите на Ана, Аца и Билјана Илиќ. И дале стан во Сењак каде што живеела. Им плаќала кирија, но нешто минимално – изјавила тогаш блиска колешка на Ана, пренесува „Мондо“.

фото инстаграм/Билјана Јевтиќ

Во тие денови Ана се бореше сама и немала никаква поддршка. Дури многу подоцна ја открила агонијата низ која минувала.

ФОТО: Ана Бекута / Инстаграм

– Иако тогаш мојата кариера беше на врвот, тешко дека тогаш би се согласила да се вратам. Се сеќавам дека плаќав кирија во изнајмен стан во Сењак, позајмував чекови, плински боци, едвај имав за цигари… Сестра ми Милина беше невработена, помалата Добрила живееше од платата како медицинска сестра, татко ми тогаш беше тешко болен. Кај мене во стан под кирија, тој примаше инфузија, бидејќи немаше место во болницата. Наскоро не напушти… – истакна Бекута за Свет пред неколку години.

ФОТО: Ана Бекута / Инстаграм

– Синот Игор во тоа време беше во војска, а јас ужасно се плашев. Се плашев за сите нас и ми беше исклучително тешко. Вешто ја потиснав ужасната грижа и страв за мојот син кој без запалени светла возеше со воено возило од Приштина до Прибој. А на сцената не смееше ништо да се забележи, а сите зависеа од мојата насмевка и од моите песни. Не би сакала да звучам како великомаченик бидејќи знам дека на многумина им беше многу потешко отколку на нас, но сепак ме боли што поединци веруваат во погрешна верзија на таа приказна, а тоа е дека како фолк дива јас некако профитирав од туѓата несреќа. Вистината е дека не добив ниту кредит, ниту стан, ниту кирија, ниту пензија, ниту здравствено осигурување. Едноставно се борев за опстанок на моето семејство и многу сум горда на тоа – изјавила достоинствено Бекута.

ФОТО: Ана Бекута / Инстаграм

Пријателот на Ана, Аца Илиќ, кој веднаш се нашол тука да помогне, се присети на тој период и борбата на Ана.

фото инстаграм/Билјана Јевтиќ

– Кога Ана се разведе од Преја, живееше во стан кај мене и Билјана, тоа беше во деведесетите. Имавме стан во Сењак и таа живееше таму околу седум години, по што застана на нозе и си купи стан. Тоа беше пријателски однос. Не знам дали ја изгубила куќата со разводот и дали Преја и земал се, јас не се занимавав со тоа, тоа се нивни работи. Со неа и до ден денес имаме добри односи, а што се случи во Шабац не знам. Ги гледам Преја и неговата сопруга на забави со заеднички пријатели, а Ана не ме обвини што сум во добри односи со него – изјави пред неколку години Аца Илиќ.

фото Фејсбук/Билјана Јевтиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close